gebe
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  pullu ya da pulsuz balıklar nasıl temizlenir acaba ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Eşim balıkları çok seviyor bense yesem de olur yemesem de. Ama o alıyor tabi ki. Ben de alışmaya çalışıyorum.Sormak istediğim her balık aynı temizlenmiyormuş.Pullu pulsuz balıklar nasıl temizlenir bir bilgi verseniz çok sevinirim :)
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.681
  Ödül Puanları:
  113
  Pullu Pulsuz Balığın Temizlenmesi Filetosunun Çıkarılması

  Palamut, Uskumru gibi pulsuz balıkların temizlemek için balık başı önce kuyruk kısmı alta gelmek üzere tahta üzerine konur. Karnının alt tarafında küçük deliğe (Anüs) bıçağın ucu sokularak karın boşluğu kesilir, içi boşaltılır. Sonra solungaçları boş ve işaret parmağıyla tutularak çıkarılır.

  Suyla yıkanıp içlerindeki siyah zarlar ve kanlar tamamen giderilir. Sonra bir süzgece çıkarılarak suyu süzülür. İstenirse bütün, istenirse 1 cm. lik parçalara kesilip tuzlanınr. İstenilen yerde kullanılır.

  PULLU BALIKLARIN TEMİZLENMESİ:

  Levrek, Kefal, Barbunya balıklarının pullarının çıkarılmasına gelince, balık önce soğuk suyun altında 5-10 dakika tutulup yıkanır. Böylelikle pullar etrafa sıçramaz ve kolay çıkar.

  Sudan çıkarılan balıkları kuyruğundan sol elle tutup fazla kesmin olmayan bir bıçağı da sağ ele alıp kuyruktan başa doğru ve bıçağı yan tutmak suretiyle pullar kazınır. El sürüldüğü zaman çıkıntılara rastlanmıyorsa bütün pullar temizlenmiş demektir.

  Sonra öteki balıklar içi temizlenip kullanılır.

  BALIKLARDAN FİLETO ÇIKARILMASI:

  İri balıkların alt ve üst etlerini çıkarmak için; önce balığın başı yüzgeç, kanadının altından kesilerek gövdeden ayrılır. Sonra pullan ve içi temizlenir. Balık sırtı sağa kuyruğu bize doğru gelmek üzere bir tahtaya konur. Bel kemiği bıçakla çizilerek saptanır. Keskin bir bıçakla sırtından karın boşluğuna doğru bıçakla yan tutulmak suretiyle etin bir tarafı çıkartılır. Sonra diğer tarafı çevrilerek diğer et de çıkartılır. (Kemikte et bırakmamak suretiyle) Ayrılan etler et tahtasına konur, sol elle etin kuyruk derisi tutulur, sağ elle alınacak bıçak etle derisi arasına yatay sokulur. Sonra sol elle fileto sağa sola hareket ettirilerek bıçakta deriyi yüzer. Sonra normal büyüklükte parçalara kesilip, istenilen yerlerde kullanır.

  Pullu balıkların pulları kazınmadan da derisi yüzülür, bu işleme tulum çıkarma denir.
   
pullu ya da pulsuz balıklar nasıl temizlenir acaba ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sosyal Fobiniz ya da Çekingen Kişiliğiniz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  Sosyal Fobiniz ya da Çekingen Kişiliğiniz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  Tanımadığınız insanlarla karşılaştığınız veya başkalarının gözünün üzerinizde olabileceği bir ya da birden fazla toplumsal ya da toplumsal olmayan eylemi gerçekleştirmeniz gereken bir durumdan belirgin ve sürekli bir korku duyuyorsanız. - Küçük duruma düşeceğiniz ya da utanç duyacağınız bir biçimde davranacağınızdan korkuyor ve kaygı belirtileri gösteriyorsanız. - Korkunuzun aşırı...
 2. Balık nasıl temizlenir?

  Balık nasıl temizlenir?

  sardalya nasıl temizlenir rüyada temizlenmiş balık görmek rüyada balık temizlemek dil balığı nasıl temizlenir video hamsi Balık çok sağlıklı bir besin olmasına rağmen bana göre bazı insanlar gerek kokusundan gerekse balığı temizlemesini bilmedikleri için evlerine koymaktan kaçınıyorlar.Oysa ki bu kadar besn yönünden zengin ve değerli olan balığı temizlemenin bazı püf noktaları var.Özellikle...
 3. Evin havası kolayca nasıl temizlenir acaba

  Evin havası kolayca nasıl temizlenir acaba

  Evde sigara içiliyor ve kış zamanı çok fazla da cam açılamıyor her dakika, öyle olunca da ev havasız gibi geliyor. Evin havasını nasıl temizleyebilirim kolayca?
 4. Ayna nasıl temizlenir ?

  Ayna nasıl temizlenir ?

  ayna temizliği nasıl yapılır,lekeli aynalar nasıl temizlenir,pratik ayna parlatma yöntemleri, Evimizde dekorasyon amaçlı kullandığımız ya da banyomuzda yer alan aynaların kirli ve lekeli olması hem işlevini kaybettirir hem de kötü bir görüntü oluşturur. Aynalar çok sık temizlenmedikleri için zaman zaman ayna temizliği püf noktalarını unutmak gayet mümkündür ve işte biz de bu nedenle ayna...
 5. Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Giysinize, halıya ya da döşemelere sıçramış kan lekesinden kurtulmak oldukça zor olmakla birlikte bir takım yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Ancak, eğer yanlış bir yol izlerseniz kan lekesi iyice içine işleyecek ve çıkarma zorluğu iki kat artacaktır. Ayrıca uygun yüzey tipine göre uygun temizliği uygulamanız da oldukça önemlidir. Eğer kan lekesi henüz yeni oluştuysa temizlemek daha kolay...

Sayfayı Paylaş