1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Rahim ağzı darlığı nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Rahim ağzına bağlı yetmezlikler en sık olarak rahim ağzındaki cerrahi işlemler ve travmalar sonucunda oluşmaktadır. En sık servikal yetmezlik nedenleri arasında: Histeroskopi gibi rahim ağzını genişleten operasyonlar (operatif histeroskopi en sıklıkla submüköz yani rahim içi myomlar ve endometriyal polipler nedenleri ile yapılmaktadır)
  Normal Doğum travmaları: Normal doğumda rahim ağzının yırtılması, forseps veya vakumla yapılan müdahaleli doğumlar, sık olarak yapılan doğumlar,
  Kürtaj (özellikle ileri gebelik haftalarında yapılırsa) servikal yetmezliğe sebep olabilmektedir.
  < Konu Resmi..>
  Kimler servikal (rahim ağzına bağlı) yetmezlik açısından risk altındadır?
  Yukarıda sayılan obstetrik ve jinekolojik operasyonları geçiren bayanlar servikal yetmezlik ve bu yetmezliğe bağlı olarak gelişen gebelik komplikasyonları açısından risk altında bulunurlar.

  Daha önceden erken doğum veya suyun erken gelmesi gibi bir obstetrik (gebeliğe ait) sorunlar yaşayan her kadın, gebe kalmadan önce jinekologlarına başvurarak jinekolojik muayene olup rahim ağzı yetmezliği açısından araştırılmalıdır.

  Servikal (rahim ağzına bağlı) yetmezlik nasıl tespit edilir?
  Rahim ağzı yetmezliği tanısını koymak bir jinekolog için son derece kolaydır. Gebeliğin ve adet döneminin olmadığı bir dönemde rahim ağzı açıklığının 8 mm altında olması normal, 8 mm ve üstünde olması durumunda ise rahim ağzının yetmezliğinden bahsedilir.

  Bunun için rahim ağzına uygulanan 8 mm'lik metalik hegar bujisinin kolay bir şekilde geçmesi ile kesin tanı konulabilmektedir. Bir kaç saniye süren ve hastaların hiç bir ağrı sıkıntısı ile karşılaşmadığı bu jinekolojik muayene oldukça önemli ve tanı koydurucudur.

  Servikal (cervical) yetmezlik ne tür problemler oluşturur?
  Rahim ağzı açıklığın normalden fazla olduğu bu durum kadınlarda;
  Erken doğumlar (prematür doğum, preterm eylem),
  Tekrarlayan düşüklere (Habituel abortus),
  Su kesesinin erken açılmasına (EMR, Erken Membran Rüptürü) problemlerine neden olur.

  Ayrıca rahim ağzı yetmezliği (servikal yetmezlik) vajinadan mikroorganizmaların yukarıya taşınması ile iç genital enfeksiyonlara yatkınlığı da arttırır. İç genital enfeksiyonlar arasında en sık olarak görülenler endometrit ve salpenjitlerdir.

  Servikal (cervical) yetmezlik tedavisi nasıldır?
  Servikal yetmezlik tedavisi genellikle gebe kaldıktan sonra yapılır. "Serklaj (cerclage)" isimli bir yöntemle rahim ağzına dikiş atılır ve bu alan büzülerek daraltılır.

  Rahim ağzına dikiş konulması (serklaj- cerclage) operasyonları usül olarak Mc Donald veya Shirodkar operasyonları şeklinde yapılmaktadır.

  SERVİKAL STENOZ (Cervical darlık)
  Servikal stenoz nedir?
  Servikal yetmezliğin tersine, nadiren rahim ağzının kapalı olması veya çok dar olması gözlenebilir. Bu duruma "servikal stenoz" adı verilir.

  Tıbbi literatürde servikal stenoz, "cervical stenosis" olarak geçmektedir. Halk arasında ise bu durum "rahim darlığı" olarak da geçmektedir.

  Servikal stenoz (rahim ağzı darlığı) kimlerde daha sık olarak görülür?
  Servikal stenoz (servikal darlık) daha sıklıkla rahim ağzına yapılan girişimler ve enfeksiyonlar sonrasında görülür. Özetlemek gerekirse;
  Travmatik kürtajlar
  Rahim ağzı ameliyatları (konizasyon ameliyatı gibi)
  Rahim ağzı enfeksiyonları (Chlamidia gibi) servikal stenoza neden olmaktadır. Rahim ağzı enfeksiyonlarına "servisit (cervicit)" adı verilir.

  Rahim ağzında kanser veya kanser öncüsü hastalıklar sonucunda da nadiren rahim ağzı darlıkları (cervical stenosis) gelişebilir.

  Servikal stenoz (rahim ağzı darlığı) ne tür sorunlar yaratabilir?
  Rahim ağzı bölgesinin aşırı dar olması, arka bölgede yani rahmin içinde kan toplanmasına neden olabilir. Bu da adetlerin sancılı olması gibi sorunlara neden olabilir .

  Servikal stenoz (rahim ağzı darlığı) nasıl tedavi edilebilir?
  Cervical stenosis tedavisinde bujilerle (metal çubuklar) rahim ağzı genişletilmektedir.


   
Rahim ağzı darlığı nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. RAHİM AĞZI DARLIĞI HAMİLELİĞE ENGEL Mİ?

  RAHİM AĞZI DARLIĞI HAMİLELİĞE ENGEL Mİ?

  rahim ağzı darlığı nedir,rahim ağzı darlığı hamileliğe engelmidir,rahim ağzı darlığı gebe kalmayı engellermi,rahim ağzı darlığının tedavisi varmı,rahim ağzı darlığı hakkında bilgiler Rahim ağzı yani serviks vajina ile rahim organını birbirine bağlayan rahmin en alt kısmındaki ince uzun kısımdır. raahim ağzının içerisinden rahme doğru ilerleyen açıklığa servikal kanal denir, vajinadaki...
 2. Rahim ağzı darlığı hamile kalmaya engelmidir?

  Rahim ağzı darlığı hamile kalmaya engelmidir?

  Rahim ağzı denilen yapı; rahim ile serviks vajina organlarını birbirine birleştiren ve rahmin en alt kısmında bulunan ince uzun yapıdır. • Servikal kanal; rahim ağzında bulunan ve rahme doğru giden açıklığa denir. Cinsel birleşme sonrasında erkeğe ait spermler bu kanaldan geçerek rahim içerisine gider bu arada yumurta hücresi ile buluşur ve hamilelik meydana gelir. Rahim ağzının (serviks,...
 3. Rahim ağzı yaraları ve tedavisi

  Rahim ağzı yaraları ve tedavisi

  En sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden bir olan servisit kolaylikla tedavi edilebilen ancak ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.. Halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinen servisit en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden birisidir. Kadınların yarısından fazlası hayatının bir döneminde bu hastalığa yakalanır. Yaşı ne olursa olsun cinsel yönden aktif her kadın servisit için...
 4. Spinal Darlık Nedenleri Ve tedavisi

  Spinal Darlık Nedenleri Ve tedavisi

  Spinal darlık (fıtık), omurgaların arasındaki kanalın daralmasına bağlı, içinden geçen omurilik ve sinir köklerinin sıkışması durumudur. Çok sık görülen bir durumdur. Omurilik ve / veya sinir köklerinin sıkışmasıyla ağrı, kramp, güçsüzlük veya uyuşmaya neden olur. Daralmanın yerine göre, bu belirtileri belde, bacaklarda, boyun, omuz veya kollarda hissedebilirsiniz. Genellikle, daralma...
 5. Serviks Rahim ağzı kanseri nedir ?

  Serviks Rahim ağzı kanseri nedir ?

  Serviks kanseri, bir kadının rahim girişinde gelişen bir kanser türüdür. Serviks, rahmin boynu olarak adlandırılan alt rahmin dar kısmıdır. Uzun yıllar boyunca, serviksin yüzeyini kaplayan hücreler bir dizi değişikliğe uğrarlar.Serviksdeki hücre değişiklikleri çok erken bir aşamada tespit edilebilir ve tedavyle i, serviks kanseri gelişme riskini azaltabilir. Serviks kanseri erken evrelerinde...

Sayfayı Paylaş