rahim ağzında yara

M

Misafir

Forum Okuru
rahim ağzında yara
Servist halk arasın da rahim yara olarak bilinir. Rahim ağzı yarası her yaştaki kadınlarda görülebilir. Bunun yaşla veya doğum yapmaklşa herhangi bir ilgisi yoktur. Rahim yarası olan kadınlarda genelde ağrılı ilişki , ilişki esnasın da veya sonrasın da kanama ve lekelenme olmasıdır.Rahim ağzı yarasının tam olarak nedeni bilinmiyor ama enfeksiyonlar rahim ağzı yarasının en sık nedenidir.


rahim ağzında yara.jpg
Rahim ağzı yarasının olası diğer nedenleri; Cinsi münasebet, hormonal değişiklikler,trikomonaz, klamidya, prezervatif üzerindeki kimyasallar vs dir.Sürekli tampon kullananlarda da rahim ağzı yarası görülebilmektedir. Ayrıca vajinal kuruluk yaşayanlarda ilişki esnasında vajina tramva yaşayabilir buda rahim ağzı yarasına neden olabilir. Her bayan düzensiz ve zamansız kanama ve lekelenmeleri dikkate almalı hekime görünmelidir. Kanama ve lekelenmeler rahim ağzın yarasından kaynaklansa da başka tıbbi nedenler kanama ve lekelenme yapabilir.

Rahim ağzı yarasının olası belirtileri şunlardır. Vajinal kanama, vajinal bölgede kaşıntı, ilişki esnasında veya sonrasın da kanama , vajinal akıntı, idrara çıkarken ağrı olması, cinsi münasebet esnasın da ağrı olması Rahim ağzı yarasının belirtileridir. Tabi her bayan da belirti olmayabilir . Hastalık belirtisizde gelişebilir. Rahim ağzı yaraları mutlaka tedavi edilmelidir.

Rahim ağzı yaraları hafif kızarıklıktan geniş çaplı yaraya kadar değişebilir. Rahim ağzı yarasını teşhis etmek için smear testi, vajinal kültür uygulanır. Genellikle teşhisi kolaydır ve tedavisi vardır. Test sonuçları rahim yarasına işaret ediyorsa rahim yarası ya yakarak yada dondurularak tedavi edilir. Bu işlemler anestezi gerektirmez ve canınız yanmaz. İşlemin toplam da 5 dakika sürmektedir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Rahim ağzın da yara konusu yeni bilgilerle güncellenmiştir. Rahim ağzı yarası kadınların çoğun da görülen ortak bir rahatsızlıktır. Tedavisi yara yakma ve yara dondurma olan rahim ağzı yarası tedavi edilmediğin de ciddi problemlere özelliklede infertiliteye neden olabilir. Rahim ağzı yarasının erken teşhis ve tedavisi için yılda en az 2 defa jinekoloğa görünmekte fayda vardır. Sevgili okuyucularımız; rahim ağzı yarası ile ilgili yorum ve sorularınızı bzilerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz..
 
Geri
Üst