1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Rahim ameliyatı

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  rahim ameliyatı sonrası beslenme rahim ameliyatı, sonrası, sonrası beslenme, sonrası cinsellik


  Jinekolog Op. Dr. Hakan Topalismailoğlu'ndan rahim ameliyatına dair bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler.


  [​IMG]

  Histerektomi ,Rahim ameliyatı, rahim operasyonu nedir?


  Histerektomi rahim alınması operasyonudur. Menopoz sonrası veya menopoza yakın yaşı olan kadınlarda genellikle beraberinde yumurtalıklar da alınır. Eğer yaş 40'ın altında ise ve yumurtalıklarda gözle görülen sorun yoksa en azından biri bırakılır.

  Hangi durumlarda rahim çıkartılması ameliyatı yapılır?

  ü Uterus (rahim) myomları: Myomlar kadınlarda en sık karşılaşılan iyi huylu tümörlerdir ve bu yüzden histerektomilerin çok geniş bir bölümünden sorumludurlar. Myomlar anormal kanama, pelvik ağrı veya bası gibi şikayetlerden ameliyat gerektirir.

  ü Düzensiz kanamalar: Bu tür hastalarda ilaç tedavisi etkili olmazsa veya hasta ilaç tedavisini kabullenemezse ameliyat düşünülür.

  ü Adet ağrılarının şiddetli olması

  ü Kasık ağrıları, rahim sarkması, kanser öncesi belirtiler:

  ü Doğum kompliksyonları: Acil histerektomiler daha ziyade doğumla ilgili komplikasyonlarda uygulanır. Doğum sonrası rahim kanamasının durdurulamaması, tamir edilemeyen rahim yırtıkları, bebeğin eşinin-plasentanın ayrılmaması olgularında gerekli olabilir.

  ü Ayrıca; Endometriozis (Rahim içinde bulunması gereken rahim içi zarının rahim dışında bulunması), rahim ve yumurtalık kanseri, iyi huylu yumurtalık tümörlerinde histerektomi yapılabilir. Rahim ve yumurtalıkları tutan ciddi enfeksiyon ve abse gelişiminde histerektomi gerekebilir.

  Histerektomi için kullanılan cerrahi teknikler nelerdir?

  Histerektomi 3 türlü yapılır;

  ü Total histerektomi (Rahmin tamamı çıkarılır): Rahim ve serviks (rahim kanalı ve ağzı) birlikte çıkarılır.

  ü Radikal histerektomi (bazı kanser türlerinde yapılır): Uterus, serviks, destekleyen bağları, vagenin üst kısımları ve bazı lenf bezleri çıkarılır.

  ü Subtotal histerektomi (kısmi histerektomi) : Sadece rahimin gövde kısmı çıkarılır. Serviks (rahim kanalı) yerinde kalır. Rahim ağzının bırakılması kadını ilerde bu bölgeye ait problemlerin riskine sokar.

  Histerektomi uygularken operatör sıklıkla alt karında yatay olarak kasık tüylerinin hemen üstünde yada nadiren dikey olarak göbekten tüylerin hizasına kadar bir kesik yapar. Her iki ameliyat da 1-2 saat sürer.

  Histerektomi sırasında yumurtalıklar da çıkarılmalı mıdır?

  İstatistiklere göre histerektomilerin % 35'inde yumurtalıklar çıkarılmamaktadır. Bazen sadece tek yumurtalık çıkarılır. 45 yaşından sonra yapılan histerektomilerde yumurtalıklar da birlikte sıklıkla çıkarılırlar. Burada amaç hastayı ileride yumurtalık kökenli bir problemden dolayı bir ameliyattan korumaktır. Ayrıca yumurtalıklara ait bir bozukluk varsa bir veya iki yumurtalık genç hastada da çıkarılabilinirYumurtalıklar çıkarıldığında yumurtalıklardan salgılanan östrogen (kadınlık hormonu) hormonu çok azalır ve menopoz başlar. Buna cerrahi menopoz denir. Ani ve şiddetli menopoz şikayetleri (sıcak basmaları, vaginal kuruluk hissi, baş dönmesi, gece terlemeleri, kabızlık, depresyon gibi) ameliyattan hemen sonra başlayabilir. Sadece rahim çıkarıldığında hasta ameliyattan sonra adet görmez, ancak yumurtalıklar yerinde kalırsa hastanın bu tür şikayetleri olmaz.
  Yumurtalıkların da çıkarıldığı hastalarda eksilen hormonun takviyesi ile şikayetler azaltılabilir. Özellikle genç yaşta yumurtalıkların çıkarıldığı hastalar mutlaka bu hormon tedavisini almalıdırlar.

  Cerrahiden sonra normal hayata dönmek uzun sürer mi?

  Genellikle cerrahi işlemin tekniğine göre ve ameliyat nedenine göre değişmekle birlikte histerektomi sonrası hastanede kalma süresi 2 gecedir. Normal aktivitelere tam olarak dönmek 4-6 hafta sürebilir. Ancak hastaların çoğu birinci haftanın sonunda iyi hissetmektedir.
  Dikişlerin tam iyileşmesi için hasta ameliyattan sonraki 6 hafta içinde fazla ağırlık kaldırmamalıdır. Ameliyat sonrası 6 hafta içinde cinsel ilişki tavsiye edilmez.
  İlk ve ikinci hafta çok yorucu aktivitelerden kaçınmalı ve aktivite seviyesini yavaş yavaş arttırmalıdırlar. Banyo duş alma şeklinde olmalıdır. İdrar ve gaita yaparken ıkınmaktan kaçınılmalıdır. Eğer vajinal kanama veya ateş olursa doktora haber verilmelidir.

  Unutmayın!

  Histerektomi sadece rahmin çıkarılmasıdır. Histerektomi ameliyatı olan kadınlar bir daha hiç adet göremez. Cinsel ilişkiyi sağlayan organ rahim değil vajinadır. Histerektomi sırasında vajinaya dokunulmadığı için cinsel ilişki kurulmasında hiçbir farklılık ortaya çıkmaz. Birlikte yumurtalıklar çıkarılmadığı takdirde adet görülmediği halde menopoza ait belirti ve komplikasyonlar oluşmaz. Şayet birlikte yumurtalıklar da çıkarılmış ise operasyon sonrası cerrahi menopoz tablosu gelişir ve hormon replasman tedavisi hemen başlatılmalıdır.  e-jinekolog.com
   
Rahim ameliyatı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ameliyat

  Ameliyat

  Ameliyat olmak sırların açığa çıkmasına, Ameliyathane görmek kendisinde gizli bilgiler bulunan birine delalet eder.Rüyasında ameliyat olduğunu gören kişinin sağlığı mükemmeldir. Rüyasında ameliyat olduğunu gören kişinin sağlığı mükemmeldir.Rüyada bir ameliyathanede bulundugunuzu görmek, sagliginizin mükemmel olduguna isarettir. Ameliyat edildiginizi görmek, hayatinizda yeni bir gönül macerasi...
 2. rahim film

  rahim film

  ben dilek rahim filimi cekilcek bu ay ama cok korkuyorum neyapcam bilmiyorum
 3. Rahim büyümesi

  Rahim büyümesi

  Arkadaşlar merhaba, aranıza yani katıldım.. bana hayırlı olsun :) 28+2 haftalık hamileyim.. karnımın sağ üst tarafında (rahmin yukarı tarafı oluyor sanırım) dünden beri hissettiğim sızlama, yırtılma gibi bi ağrı var. ve aynı zamanda o bölge hissiz... dün o kadar değildi ama bugün baya bi canımı yakıyor. bu tip bi sorunla karşılaşan oldumu? gerçi doktora sordum sinirler bası yapıyodur falan...
 4. Rahim Alınması Ameliyatı Histerektomi nedir?Tedavisi nelerdir?

  Rahim Alınması Ameliyatı Histerektomi nedir?Tedavisi nelerdir?

  bu konu;rahim hastalıkları,rahmin alınması hakkında bilgiler vermektedir Doğurganlık simgesi olan rahim her kadın için son derece önemli bir organ. Ancak bazı hastalıklar var ki bu durumda tek çözüm rahmin operasyonla alınması olabiliyor. İ Histerektomi rahmin alınması demektir.Jinekolojide en çok yapılan ameliyattır. Yaklaşık 1-2 saat süren bir ameliyattır.Histerektomi için en önde gelen...
 5. Rahim tersliği

  Rahim tersliği

  Hsg çekildi tüpler de sorun yok rahim ters geriye doğru katlanmış dediler Dr sorun olmaz dedi gebeliğe ama ben düşünmekten kendimi alıkoyamiyorum rahim tersliği gebeliğe engel mi ?

Sayfayı Paylaş