1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.277
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Rahim polipleri kısırlık yaparmı?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Rahim poliplerinin kesin oluşum nedenleri bilinmemekle birlikte, hormonal faktörlerin etkin rol oynadığı düşünülmektedir. Rahip polipleri östrojene duyarlıdır. Bu, poliplerin de rahim iç katmanının östrojene verdiği yanıta benzer tepki verdiği anlamına gelir. Östrojen döngüsü ile gelişme gösterirler.


  Rahim poliplerinin kısırlıkla ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Poliplerin varlığı durumunda kısırlık ile karşılaşılırsa, poliplerin çıkarılması tekrar hamile kalınmasına imkân sağlayabilir.  • Rahim polipleri aynı zamanda tüp bebek uygulamasına giren kadınlarda da düşük yapma riskini arttırmaktadır. Eğer tüp bebek tedavisi düşünüyorsanız ve rahminizde polipler varsa, doktorunuz embriyo transferi öncesi poliplerin çıkarılmasını isteyebilir.


  < Konu Resmi..>  Doktorunuz rahim poliplerinin varlığından şüphelenirse, kesin tanı için aşağıdaki testler veya işlemlerden bazılarını isteyecektir:


  • Transvajinal ultrason: Vajinaya yerleştirilen ince değnek benzeri bir cihazın göndermiş olduğu ses dalgaları ile rahim içi görüntüleri elde edilir. Ayrıca, Hysterosonography olarak bilinen bir prosedür de kullanılır. Bu prosedürde tuzlu su çözeltisi küçük bir tüp aracılığıyla vajinadan rahim içine enjekte edilir. Tuzlu çözelti enjeksiyonu rahim boşluğunu genişleterek daha net görüntüler elde edilmesini sağlar.


  • Histeroskopi: Doktorlar rahim poliplerinin teşhis ve tedavisi için histeroskopi denilen bir işleme de başvurabilir. İşlem esnasında vajina ve rahim ağzından ince, esnek ve ucunda ışık olan bir teleskop (histereskop) ile rahim içine ulaşılır. Histeroskopi, doktorunuzun rahim içini incelemesine ve bulunan poliplerin çıkarılmasına olanak sağlar. Bu şekilde takip prosedürlerine yönelik ihtiyaç da ortadan kalkar.


  • Kürtaj: Kürtaj işlemi sırasında, rahim iç katmanlarını kazımak için uzun metal bir araç kullanılır. Laboratuar testi için örnek polipler elde edilir. Doktorunuz kürtaj işleminden önce ve sonra rahim içinin durumunu görmek için histeroskopi prosedüründen yararlanabilir.


  Rahim poliplerinin çoğu iyi huyludur ve kanserli değildir. Ancak, rahimdeki bazı prekanseröz değişiklikler (endometrial hiperplazi) veya rahim kanseri (endometrium kanseri) de rahim polipleri gibi görüntü oluşturabilir. Poliplerin rahim kanseri olmadığından emin olmak için laboratuara doku örneği gönderilebilir.


  TEDAVİ VE İLAÇLAR


  Rahim poliplerinin tedavisi için aşağıdaki seçeneklere başvurulur:


  • İzlem: Belirti ve şikayetlere neden olmayan küçük polipler kendiliğinden kaybolabilir. Rahim kanseri riski olmadıkça tedavi edilmeleri gereksizdir. Bu nedenle takip edilmesi önerilir.


  • İlaç: Progestin ve gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri dahil olmak üzere bazı hormonal ilaçlar, rahim poliplerinin küçülmesinde ve belirtilerin azalmasında etkili olmaktadır. Ancak bu ilaçların kullanımı genellikle kısa vadeli bir çözüm olmaktadır. İlaçların durdurulması halinde belirtiler çoğunlukla tekrarlar.


  • Kürtaj: Rahim iç duvarlarını kazımak için ucunda oval aparat olan ince uzun metal bir metal kullanılır. Poliplerin alınması ve laboratuar için doku örneği elde edilmesi için kürtaj işlemi yapılır. Kürtajdan önce ve sonra rahim içini görebilmek için histeroskop’tan da yararlanılır.


  • Poliplerin ameliyatla çıkarılması: Histeroskopi sırasında, gerekli küçük cihazlar histeroskop içine yerleştirilir. Histereskop tespit edilen poliplerin çıkarılmasını sağlar. Alınan polipler mikroskopik inceleme için laboratuara gönderilebilir.


  Poliplerin kanserli çıkması durumunda doktorunuz değerlendirme ve tedavi için atılacak adımları sizinle konuşacaktır. Rahim polipleri nadiren tekrarlayabilir. Tedavi sonrası tekrarlamaları halinde daha fazla tedaviye ihtiyaç var demektir.
   
Rahim polipleri kısırlık yaparmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Varikosel kısırlık yaparmı?

  Varikosel kısırlık yaparmı?

  varikosel nedir,varikosel nedenleri,varikosel sebepleri,varikosel belirtileri,varikosel tedavisi,varikosel hakkında bilgiler Erkeklerde kısır tedavisi için başvurulan ve testis damarlarında genişleme ve varisleşme sebebi olarak görülen microcerrahi ameliyat sonucu başarılı sonuçlar alınan bir operasyon tekniğidir. Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa...
 2. Miyom kısırlık yaparmı ?

  Miyom kısırlık yaparmı ?

  miyom hamile kalmaya engelmidir,miyom belirtileri,miyom nedenleri,miyom tedavisi,miyom hakkında bilgiler Miyom kadınlarda çok sık rastlanan bir patolojidir. 20-35 yaş arasındadaki kadınların %20'sinde görülür. Yaş ilerledikçe, myom sıklığında artma olmaktadır. 35 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ında myom vardır. Myomlara en çok 35-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır. Bu durumda doğlal...
 3. Siğara kısırlık yaparmı?

  Siğara kısırlık yaparmı?

  siğara hamile kalmaya engelmidir,sigara gebe kalmaya engelmidir,siğara hamile kalmada sorun yaratırmı,sigara gebe kalmada sorun yaratırmı ,siğaranın gebelik üzerinde etkileri hakkında bilgiler Sigaranın sağlıkla ilgili yüzlerce konuda olduğu gibi doğurganlık (fertilite) konusunda da hem kadın hem erkek açısından çok çeşitli ters etkileri vardır. Bunlardan bazıları: - Fertilite yani...
 4. Endometrial polip kısırlık yaparmı?

  Endometrial polip kısırlık yaparmı?

  endometrial polip nedir,endometrial polip belirtileri,rahim ağzında polip,endometrial polip tedavisi,endometrial polip hakkında bilgiler Endometrial polipler rahim içinde rahimin en iç tabakasından (endometrium tabakası) kaynaklanarak gelişen iyi huylu oluşumlardır. Halk arasında "rahim içerisinde et parçası" şeklinde adlandırılırlar. Genellikle birkaç santimetre boyunda bir tane...
 5. Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Polipler bir çok organ da gelişebilen iyi huylu oluşumlardır. Rahim iç tabakasın da yada rahim ağzında bulunan polipler ,bu dokular dan beslenen et paçası oluşumlarıdır.Rahim içerisinde oluşan poliplere endometrial polip , rahim ağzında oluşan poliplere servikal polip adı verilir. Rahim polipleri nin oluşma nedeni tam bilinmemektedir. Polip gelişiminde östrojen hormonunun etkisi olduğu...

Sayfayı Paylaş