Rahimin konjenital problemleri

Uzman SühaN

Administrator
Rahimin konjenital problemleri
Bu konu;rahim anormallikleri nelerdir,rahim şekil bozuklukları hakkında bilgiler vermektedir


Rahim şekil ve işlevsel olarak normalden farklıdır. Kadın genital organlarından rahim, tüpler ve vajenin üst kısmı, iki kanalın karın içerisinde, orta hatta birleşmesi sonucu oluşur.
Kısırlık nedeniyle doktora başvuran kadınların çoğunda bu tür yapısal anomaliler görülebilir.
Rahimdeki her problem öncellikle fertiliteyi olumsuz etkiler.Çocuk sahibi olamama, tekrarlayan düşükler ,erken doğumlar, doğum zorlukları gibi.Bazı kadınlarda vagina hiç yoktur.Rahim hastalıkları ile ilgili ayrıntıları konumuzda bulabilirsiniz

r-31c.jpgKonjenital Uterin Anomali (rahim anomalisi) ne demektir?
Tıbbi terminolojide uterus rahim, uterin ise "rahime ait" anlamına gelmektedir. Uterin anomali ise rahimde anatomik (yapısal) problemleri tarif etmektedir.

Konjenital (kongenital) ise "doğuştan gelen" anlamına gelmektedir.

Konjenital Uterin Anomaliler (doğuştan gelen rahim anomalileri) nasıl oluşur?
Uterin anomaliler yani rahmin doğuştan gelen anatomik değişikliklerini daha iyi anlayabilmek için embriyonun ana rahmindeki oluşum dönemine bir göz atmak yerinde olacaktır.

Embriyonik dönemde serviks ve uterus sağlı sollu yerleşmiş "müller kanalları"nın orta hatta birleşmesinden ve kaynaşmasından meydana gelir. İlk birleşmede iç duvarlar orta hatta ince bir "septum" (bölme) oluşturur. Kaynaşma ilerledikçe bu septum serviksten uterusa doğru (aşağıdan yukarı) incelerek kaybolur.

Müllerian anomaliler ne demektir?
Müller anomalileri (veya müllerian anomaliler) embriyonik dönemde olan birleşmenin hiç olmaması ya da birleşme ve kaynaşmanın yetersiz olmasından kaynaklanan doğumsal anatomik bozuklukların tamamını içermektedir.

Anomali olarak çift rahim, çift serviks ya da çift vajina görülebilir. Daha nadir olarak, rahmin, vajinanın gelişmemesi (vajinal agenezi) söz konusu olabilir.

"Rahimde perde" ne demektir?
Bazı durumlarda rahim içinde veya vajinada bölmeler (perdeler) de görülebilir (ör; uterus didelfis, uterin septum, vajinal septum gibi).

Rahim içindeki bu bölme veya perdeler tam veya kısmi olabileceği gibi enine veya boyuna da olabilir. Halk arasında rahim içinde yerleşen bu ara bölmelere "rahimde perde" adı verilmektedir.
Rahimde perde olması diğer uterin anomaliler gibi düşük ve erken doğumlara neden olabilmektedir.

Diğer konjenital uterin anomaliler nelerdir?
Rahimin çift boynuzlu görünümü (uterus bikornis), tek boynuzlu şekli (uterus unikornis), rudimenter( gelişmemiş) boynuz görülebilir.

Rahim problemleri ne gibi sorunlar oluşturablir?
Çoğu zaman kadınlardaki doğuştan gelen uterus (rahim) anormallikleri hafif ise hiç belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda ise gebelik oluşumuna engel teşkil edecek düzeyde anomali şiddetli olabilir.

Tekrarlayan erken gebelik kayıpları da uterus anomalilerin bulgusudur ve genelde çekilen HSG’ de tanı konur.

Tedavi vajinanın hiç olmadığı durumlarda bölgedeki dokularda bir kanal açılarak bir vajina yapılmasıdır.

Değişik "konjenital uterin anomaliler" (doğuştan gelen rahmin yapısal anormallikleri):
1. Normal uterus
2. Uterin septum (bölme)
3. Bikornis uterus (iki ayrı köşeli rahim)
4. T şeklinde boşluğu sahip uterus
5. Arkuat uterus (kalp şeklinde rahim)
6. Didelfik uterus (çift rahim)
7. Unikornis uterus (tek köşeli rahim)


Kongenital uterin anomaliler kadınlarda ne tür sorunlara (komplikasyonlara) yol açar?
Rahmin doğuştan gelen problemleri kadınlarda pek çok problemlere yol açabilmektedir. Bunlar arasında en sık olarak;
Hamile kalamama (kısırlık, infertilite)
Hamile kalıpta düşük yapma (abortus)
Tekrarlayan gebelik kayıpları
Erken doğum
Amniyon suyunun erken gelmesi (EMR, Erken Membran Rüptürü)
Bebeğin doğumda baş ile değilde makad veya yan olarak gelmesi ("prezentasyon anomalileri"). Prezentasyon anomalileri sezeryen riskini arttırmaktadır.
Intrauterin exitus (bebeğin rahim içinde ölümü) gibi pek çok komplikasyonlara neden olabilir.


Rahim Problemlerinde Tedavi Yöntemleri
Rahim anomalilerini pek çok defa başka nedenlerden ötürü sezeryen yaptığımız kadınlarda tesadüfen görebilmekteyiz. Doğuştan rahimde tür anatomik görünümler olsa dahi rahim içi hacmi bebeğin normal gelişimi için yeterli olan kadınlarda hiç bir problem çıkmayabilir.


Yani pek çok kadında rahim ile ilgili doğuştan böyle bir durum olmasına rağmen gebe kalmaya veya gebelikte bir soruna sebep vermemektedir.


Gebe kalabilmede veya gebelikte bir takım sorunlara neden olduğu durumlarda ise "metroplasti operasyonları" (uterusun şeklinin ameliyatlarla düzeltilmesi) gerekmektedir.


Septum (rahimde perde) varlığında, histeroskopi ile rezeksiyonu (çıkartılması) en etkili tedavi yöntemidir
 
ya benim rahim filminde rahmim sağa meyilli olduğu görüldü dr sorun teşkil etmez dedi ama şüphe var bende tabi. acaba bu yüzdenmi bebek olmuyo
 
Dik ve mesaneye doğru öne eğimli bir şekilde olan rahim, birtakım sebeplerden ötürü bazı bayanlarda arkaya doğru eğimlidir.Bu gebeliğe engel bir sorun değildir.Mesela benim gözlerim siyah,seninkiler mavi ama aynı görüyoruz değilmi bu şekilde düşün ;)
 
Geri
Üst