1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ramaza'nın yıldızı hurma nın faydaları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ramazan sofralarının vageçilmez besinidir hurma.Orucumuzu peygam sünneti olduğu için ilk hurma ile açarız.Faydaları sayılmayacak kadar çok olan hurma ,kanserden kalp damar hastalıklarına kadar bir çok derdin devasını bünyesinde barındırıyor.Hurmanın faydalarını yazımızın devamın da bulabilirsiniz öncesi ; Hurma Suyunun Faydalarını Biliyor musunuz , Hurmanın faydaları adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Ramazan da her müslümanın sofrasında hurma vardır.Tutulan oruçlar hurma ile açılır.Peygamber efendimiz orucunu hurma ile açarmış.Neden hurma ile oruç açtığı hurmanın sayısız faydalarında gizli.Peygamberimizin tavsiyesine kulak verdiğimizde görüyoruzki hurmanın sağlığımıza yönelik faydaları ,hikmetleri mevcut.Hurma lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleri ile sağlığımızı koruyor.Antioksidan özelliği bulunan hurma vücudu temizleyerek bir çok hastalıkalrdan koruyor.Hafızayı güçlendirmeden ,kemik zayıflığına,kalp hastalıklarından damar hstalıklarına kadar bir çok faydası bulunan hurma tansiyon ve diyabete karşı mücadele ediyor.Hayati önem taşıyan 10 dan fazla element içeren hurmanın bilinmeyen faydalarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Hurma hangi hastalıklara karşı iyi gelir,hurmanın bilinmeyen faydaları tüm merak edilen soruların yanıtı yazımızın devamın da.  < Konu Resmi..>


  Hafif buruk, ama oldukça tatlı olan hurma yüksek fiyatı nedeniyle (şu sıralar kilosu 50 TL civarında) birçok meyve kadar günlük yaşamın bir parçası olmayı başaramıyor.

  Oysa kanser tedavisine destek olmaktan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, cilt güzelliğinden göz sağlığına kadar oldukça geniş yelpazede fayda sunan bu meyveyi sadece Ramazan ayı yerine günlük olarak tüketmenin sağlığımız açısından pek çok yararı var.

  İlk hurma ağacı hakkında kesin bilgi yok. Bununla birlikte ilk bulgular Suriye ve Mısır’da M.Ö 7000-8000 yıllarına kadar dayanıyor (1). Hurma ağaçları bugünkü Pakistan bölgesinde zaten biliniyordu. Ancak uzun asırlardan beri Basra Körfezi’nde yaygın olarak bilinmesinden dolayı genel olarak bu bölgenin meyvesi olarak anılıyor.

  Hangi bölgeden yayılmış olursa olsun insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip hurma ağacına belki de bu nedenle”hayat ağacı” deniliyor

  Hurma ağacı şekil olarak tıpkı bir palmiye ağacına benzer (3). Bu ağaç oldukça kalın bir gövdeye sahiptir. Bahsettiğimiz gövde, kesilmiş dalların kalıntılarıyla kaplıdır.

  Çekirdekten de yetişmekle birlikte en verimli hurma ağaçları ağacın kendi bünyesinden alınan filizlerin (buna yavru denmektedir) dikilmesiyle gerçekleşir.

  Filizin, anne ağacın yakınına dikilmesi, filizin tutması ve anne ağacın verimli meyve vermesi açısından şarttır. Filizin anne ağaçtan uzağa dikilmesi filizin ölmesine, anne ağacın da küserek meyve vermemesine neden olmaktadır.

  Hurma en çok çeşidi bulunan meyvelerin başında gelir. Öyle ki bu meyvenin 99 farklı çeşidi olduğu söylenir

  Hepsini saymak imkansız olmakla birlikte hurmanın öne çıkan çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  Medine Amber
  Medine Amber Ula
  Medine Acwe
  Medine Mabroom
  Medine Safawi
  Medine Şelebi
  Medine Berni
  Hurmanın İçerdiği Vitamin ve Mineraller


  Hurma içerdiği vitamin ve mineral değerleriyle “hayat ağacı” lakabını fazlasıyla hak eden bir meyvedir. Hurma üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar bu zengin içeriği ortaya koymakta.


  100 gr hurma içerdiği 277 kalori ile günlük ortalama 1500-2000 arası kalori ihtiyacımızın önemli bölümünü karşılar. Sağlıklı insanlar için önerilen referans diyette kadınların günlük ortalama kalori ihtiyacı 1500, erkeklerin ise 2000 olarak kabul edilmektedir.


  74.97 gram karbonhidrat içeriği ile de gün boyu enerji ihtiyacımızı karşılamaya katkıda bulunur, kış aylarında üşümemizi engeller ve bizi zinde tutar.


  Protein içeriği olarak çok zengin olmasa da 1.81 gram protein içeriği ile protein barındıran ender meyvelerdendir. Özellikle vejetaryen ya da vegan beslenenler için protein kaynağı olarak tüketilebilir.


  Hiç kolesterol içermeyen hurma bu anlamıyla tam bir kalp ve damar sağlığı dostudur.
  Ayrıca 6.7 gram diyet lifi içeren 100 gram hurma bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan önemli bir meyvedir. Aradaki bağlantı bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte besin lifinin kolon kanseri riskini düşürdüğü düşünülmektedir (6). Düzenli olarak besin lifi tüketmek bağırsak fonksiyonlarının düzenlemesinde etkin rol oynar.  B kompleks vitaminleri bakımından son derece zengin olan hurmanın 100 gramı 1.6 miligram B3 vitamini (günlük ihtiyacın %8’i) içerir. Ayrıca 0.1 mg B2 vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü), 0.2 gr B6 vitamini (günlük ihtiyacın %12’si), 0.1 mg B1 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü) içerir

  Hurma kalp, ciğerler ve böbrekler başta olmak üzere hayati organların düzenli çalışması için gerekli olan A vitamini (8) bakımından iyi bir kaynaktır. 100 gram hurma günlük A vitamini ihtiyacının %3’ünü karşılar.

  Eksikliğinde osteoporoz, kalp hastalıkları, varis, erken bunama, çeşitli kanser türlerinin görülme riski artan K vitamini (9) hurmada bol miktarda bulunur. 100 gram hurma günlük K vitamini ihtiyacının %3’üne denk gelen 2.7 mcg K vitamini içerir.


  100 gram hurmada; kemik ve kas gelişiminden, kalp sağlığına ve sağlıklı üreme sistemine kadar vücudumuz için hayati önem taşıyan minerallerden sodyum 1 mg, potasyum 696 mg, kalsiyum 64 mg, demir 0.9 mg, bakır 0.362 mg, magnezyum 54 mg, manganez 0.296, fosfor 62mg ve çinko 0.44 mg bulunur. Yüksek miktarda demir içerdiğinden demir eksikliği anemisi yaşayan kişilere önerilen meyveler arasında yer almaktadır.

  Hurma kan basıncını düzenleyen ve kalp ritminin düzenli olmasını sağlayan potasyum yönünden zengindir . 1 adet hurma 167 mg potasyum içerir ve bu miktar günlük potasyum ihtiyacının %5’ine denk gelir.


  Hurma bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara, enfeksiyona ve özellikle kansere karşı savaşmamızı sağlayan, göz sağlığının en büyük dostu olan beta karoten bakımından zengindir. Yine göz sağlığı için önem taşıyan lutein ve zeaksantin içerir

  Prematüre doğum, düşük kilolu doğum, düşük ve diğer doğum sorunlarına karşı önerilen (12) folik asidi takviye olarak değil de gıdalar yoluyla alıyorsanız hurmayı folik asit bakımından zengin gıdalar listenize ekleyebilirsiniz. 1 adet hurma 3.6 mcg folik asit içerir

  Hurmanın Diğer Faydaları

  Yukarıda da bahsettiğim gibi sindirim sistemi ve bağırsak hareketi için son derece önemli bir rolü bulunan besin lifi bakımından zengin hurma düzenli olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu besin lifini almasına katkıda bulunur. Düzenli bir sindirim sistemi bağırsakların temizlenmesi anlamına gelir ve bu durum sindirim sistemiyle ilgili kolit, hemoroid ve kolon kanseri gibi hastalıkların görülme riskini azaltır

  Hurmada bulunan A vitamini göz sağlığının korunması başta olmak üzere sağlıklı bir cilt için önemli bir vitamindir. K vitamini ise kemik ve diş sağlığının korunması konusunda ön plana çıkmaktadır . Yani daha sağlıklı bir cilt, gözler, kemikler ve dişler için beslenme listenize hurmayı da ekleyebilirsiniz.

  Hurma antienflamatuar yani vücutta genel olarak enfeksiyonu önleyici etkisi olan meyveler arasında yer almaktadır. Hurmanın bu özelliği yüksek oranda magnezyum minerali içermesinden ileri gelmektedir (15). 1 adet hurma günlük magnezyum ihtiyacının %3’ünü tek başına karşılar.

  Oksijenin hücrelere taşınmasında sorumlu kırmızı kan hücrelerinin düzenli üretimi için gereken vitaminler arasında yer alan B2 ve B3 vitaminleri hurmada bol miktarda bulunur. Tabii sadece hurma değil, kırmızı kan hücresi üretimi için gereken E, B6, B9 B12 vitaminleri içeren gıdalar da tüketmelisiniz

  Hurma enerji değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Bu özelliğiyle, kış aylarında ve sabah saatlerinde tüketildiğinde vücuda zindelik ve enerji verir. Aynı zamanda vücut ısısını koruyarak üşümeyi engeller.

  Hurmada bulunan A, B vitaminleri ve magnezyum minerali beyin sağlığının korunması, güçlü bir hafıza ve öğrenme yeteneğinin gelişmesi için önerilen besin öğeleri arasında yer almaktadır

  Hurma yiyerek oruç açmanın vücut için birçok faydası olduğu bilinir. Özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan dönemi, vücudun uzun saatler aç kalması nedeniyle halsizlik ve yorgunluğu da beraberinde getirir.

  Ortalama 40 gram gelen 2 adet hurmayla oruç açmak vücudunuza 130 kalori, 1 gram protein, 4 gram lif, 32 gr karbonhidrat almanız anlamına gelir. Bu değerlerle birlikte 40 gram hurma yiyerek potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineralleri de almış olursunuz. Şeker içermesi nedeniyle vücudun şeker dengesini de ayarlamaya yardımcı olur.


  Kabızlığı Gidermek İçin Hurma


  1 bardak içme suyunun içine 2 adet hurma koyun ve sabaha kadar bekletin. Daha sonra sabah uyandığınızda aç karnına bu hurmaları yiyip suyu için. Yöntemin daha etkili olması için suyun içine 1 yemek kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

   
Ramaza'nın yıldızı hurma nın faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hurmanın faydaları

  hurmanın faydaları

  hurmanın faydaları hurmada kaç kalori var hurma faydaları yaş hurmanın hurma kaç kalori Hurma,bilinen en eski meyve çeşitlerindendir.Yunanlı tarihçi Heredot; incilde ‘hayat ağacı’ olarak adlandırılan hurmadan, tatlı ihtiyacını karşılayan bir yiyecek ve şarap yapımında kullanılan meyve olarak söz etmektedir. Hurma; lezzetli, gıda değeri yüksek ,besleyici ve şifalı niteliklere sahip bir...
 2. Hamilelikte hurmanın faydaları

  Hamilelikte hurmanın faydaları

  gebelikte hurmanın faydaları hamilelikte hurmanın faydaları gebelikte hurmanin faydalari hamilelere hamilelikte Genellikle Ramazan aylarında iftar açarken yenilen hurmanın aslında günlük besin alımında ve özellikle hamile olan bayanlarda ne kadar çok faydası olduğunu biliyormuydunuz? Hamilelikte hurmanın önemi ve faydaları hakkında sizlere daha detaylı bilgilere geçiyorum arkadaşlar Hurma,...
 3. Hurmanın Saymakla Bitmeyen Faydaları

  Hurmanın Saymakla Bitmeyen Faydaları

  Hurmanın faydaları nelerdir Ramazan hurmasının faydaları nelerdir hurmanın faydaları nelerdir Özellikle mübarek Ramazan aylarımızın baştacı hurma meyvesinin faydalarınmı bilmeyen yoktur sanıyoruz melekler :) Bu şifalı meyve ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan meleklerimiz ve satyın misafirlerimiz için işte hurmanın faydaları.. :) Beslenme ve diyet uzmanları, Ramazan sofralarının...
 4. Hurma Suyunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  Hurma Suyunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  hurma suyu, hurma suyunun faydaları, hurma suyu hakkında Sevgili melekler, hurmanın sağlığa faydalarını artık hepimiz biliyoruz. En az meyvesi kadar suyunun da ne derece yararlı bir gıda olduğunu biliyor muydunuz? Dr.Ender Saraç doğal tatlandırıcı olarak tavsiye ettiği hurma suyunu özellikle tavsiy eediyor. Bakın hurma suyunun ne gibi faydaları bulunuyor... Hurma Suyu, Sakkaroz...
 5. Çocuk sahibi olmak için hurma tüketin !

  Çocuk sahibi olmak için hurma tüketin !

  Bir önceki konumuzda hurmanın sayısız faydalarını anlatmaya çalıştık.Hurmanın faydaları bu kadar sınırlı değil.Yaptığım araştırmalara göre hurma kısırlık ve iktidarsızlığa da iyi geliyor.Hurma nın kısırlığa iyi geldiği doğrumu,Kısırlık tedavisinde hurma nın etkisi nedir tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncelikle bir önceki konumuz Ramazanın yıldızı hurmanın faydaları adlı...

Sayfayı Paylaş