Regl aralığının kısalmasının sebepleri neler olabilir?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Regl aralığının kısalmasının sebepleri neler olabilir?
Merhaba,
28 yaşındayım. 13 yaşında ilk kez regl oldum. 20 yaşında hamile kalana kadar regl aralığım 26 gün regl sürem ise 5 gündü. Hiçbir zaman şaşmadı. (13 yaşında ilk birkaç ayı saymazsak tabi.) 21 yaşında sezaryen ile doğum yaptım. Regl aralığı yine 26 gündü ama süresi 7 güne çıktı. İlk 5 gün normal son iki gün akıntı şeklindeydi. 22 yaşında tekrar hamile kaldım ama 6 hafta 5 günlükken düşük yaptım ve düşük sırasında ceninin tamamını atamadığım için kürtaj oldum. 26 yaşında iken hap kullandığım halde hamile kaldım ve kürtaj oldum. Kürtaj sırasında rahim ağzında bir yara olduğu görüldü, smir testi temiz çıktı ve bir kaç aylık hap tedavisi ile geçti. 1 yıl önce en son Okmeydanı Hastanesi'nde yaptırdığım kontrolde temiz olduğu söylendi. Geçtiğimiz aya kadar regl aralığım yada regl süremde hiçbir değişim olmadı. Ancak son 6-7 aydır regl rengi hep koyu kahverengiydi. Arada kırmızıya dönüşse de ertesi gün yine kahverengi olarak devam ediyordu. Geçen ay regl aralığı 22 güne, bu aysa 19 güne düştü. Çevremde bir kaç arkadaşım sürekli adet görme halinden tedavi görüyor. Geçmiş hikayelerini bilmiyorum yada nasıl sürekli hale geldiğini. Yalnızca endişeliyim, doktora reglim bitmeden mi gitmeliyim yoksa regl bitince mi bilmiyorum. Ön fikir verebilirseniz sevinirim. Stres gibi bir olay da sözkonusu değil. Doğum yaptıktan sonra regl dönemim ağrılı geçerdi ama şu an hiç ağrım yok.
Teşekkür ederim
Müge Denizci

Geri