Reiki Tıbbın Yerini Tutar mı ?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Reiki Tıbbın Yerini Tutar mı ?
reiki tıbbın yerini tutar mı,reiki hangi hastalıklara iyi gelir,kimler reiki uygulayabilir,reiki hakkında tüm bilgiler,
indir (2).jpg

Hayır, Reiki tıbbın yerini tutmaz ve tıbbi teşhis için bir araç değildir. Reiki uygulayıcıları da, öğretmenleri de doktora giderler!! Ben geçenlerde parmağımı kestim ve fışkıran kanı hemen Reiki uygulayarak durdurdum, ağrı olmaması ve hızlı iyileşmesi için de bir süre Reiki uyguladıktan sonra acilin yolunu tuttum, harika bir el cerrahı yaramı temizledi, pansumanımı yaptı ve bana önerilerde bulundu. Ertesi gün pansumana gittiğimde doktorum kesiğe bakıp “Süper!” dedi ve parmağım dört gün sonra hiçbir komplikasyon olmadan, iz bırakmadan tamamen iyileşti.
Bizler Reiki’yi, geleneksel batı tıbbı ile, Hint ve Çin tıbbı ile ve diğer tüm yöntemlerle birlikte kullanıyoruz. Tüm tedavi yöntemlerini destekliyor, güçlendiriyor ve hızlandırıyor. Bugün ABD’deki hastanelerin %15′i, kendi bünyelerinde oluşturdukları ya da destekledikleri ekiplerle hastalarına Reiki uyguluyor ve Reiki’yi uyguladıkları tedaviyi tamamlayıcı, bütünleyici bir yöntem olarak kabul ediyor. Hatta bazı hastalarda tıbbın bir şey yapamadığı noktada, hekimler bu tür yöntemleri önerebiliyorlar.

Bizim hastalık tanımımıza her tür enerji aksaklığı girdiğine göre, Reiki tüm bedensel, duygusal, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıklarda olumlu etkilidir. Ben ve arkadaşlarım yaklaşık on bir yıldır pek çok hastalık için Reiki uyguladığımızda basit yanıklar ve kesiklerden, soğuk algınlıklarından kansere, yüksek tansiyona, ağrılara ve hatta genetik hastalıklara kadar çok çeşitli bedensel rahatsızlıklarda olumlu sonuçlar aldık. Genelde akut hastalıklarda çok hızlı etkili, süreğen hastalıklar ise daha uzun zaman istiyor.

Bugün ABD başta olmak üzere, birçok hastanede acil servislerde, ameliyathanelerde, yoğun bakım ünitelerinde ve onkoloji birimlerinde Reiki yoğun olarak sağlanıyor, yaşam gücü destekleniyor. Ayrıca tüm hastaların kendilerine ve hasta yakınlarının onlara Reiki uygulaması ile şifa ve tıbbi tedaviler bir arada yürütülüyor.

Reiki, evrenin yaşam enerjisidir ve hiçbir zarar vermez. Yan etkileri yoktur, isteseniz de Reiki uyguladığınız kişiye zarar veremezsiniz. Ben bunu en çok temiz havaya benzetiyorum, temiz havanın kimseye zararı olamaz, Reiki’nin de öyle. Reiki uygulayıcıları hiç tereddüt etmeden her tür sorun için enerji aktarabilirler, tamamen güvenlidir. Bu nedenle NCCAM onayıyla hastanelerde uygulanıyor.
NCCAM National Council for Complementary and Alternative Medicine; Türkçesi ile Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Kurulu, Reiki’yi Biofield Therapy kapsamında değerlendiriyor.

Çözülme bir yan etki midir?

Hayır. Yan etki olarak adlandırdığımız olgu, uygulamanın ya da ilaçların bedende bir bölgeyi iyileştiriken, bir başka bölgeye zarar vermesidir.

Çözülme ise, şifa enerjisinin işe yaradığını belirtir. Reiki uygulaması sırasında enerji aksaklıkları giderilirken, ya da “çözülürken”, kısa süreli küçük rahatsızlıklar yaşanabilir, bunlar yine Reiki uygulanarak kolayca giderilir. Bunlar şifa sürecinin belirtileridir, hastanın iyileşme yolunda olduğunu gösterir. En sık görülen çözülme belirtileri var olan bir rahatsızlığın belirtilerinin kısa süreli artması ya da yoğunlaşmasıdır. Göğüste daralma hissi (kalp çakranın dengelenmesi esnasında bu normaldir), ağlama, gülme, esneme, sıçrama gibi çözülme belirtileri de vardır. Bunlar oluştuğunda Reiki yapmaya devam edin, kısa sürede enerji dengelenir ve rahatlarsınız.

Kimler Reiki’ye uyumlanabilir ve uygulayabilir?
Reiki’yi istisnasız herkes öğrenip uygulayabilir. Yaşın, bedensel ya da psikolojik rahatsızlıkların, gebeliğin ya da uygulanan tıbbi tedavinin hiçbir önemi yok. Reiki’ye uyumlanma ya da açılma işleminden geçen ve uygulama esaslarını öğrenen herkes, aynı gün bu enerjiyi aktarmaya başlıyor ve hem kendisine, hem de başkalarına uygulayabiliyor.

Reiki nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır?
Reiki, 1920’lerde Japonya’da, Mikao Usui’nin Kurama Dağında yaptığı yirmi bir günlük uzun meditasyonu sırasında yaşadığı bir ruhsal deneyim sonucunda, bunun bir şifa enerjisi olduğunu algılaması ile başlıyor. (Yeni görüşler ise Kurama dağındaki bir başka manastırdan el aldığı yolunda). Usui, 1922 yılında Usui Reiki Ryoho Gakkai adlı bir organizasyon kuruyor ve burada hem şifa veriyor, hem de aktarmayı öğretiyor. Zamanla hem bu kuruluş içinde hem de dışarıda öğretmen yetiştirmeye başlıyor. 1923 senesinde Tokyo’da yaşanan Kanto depreminde büyük yararlılık gösteriyor, imparator tarafından onurlandırılıyor. Kendisiyle yapılan bir röportajda, iki bin kişiyi Reiki enerjisine açmış olduğunu söylüyor. Usui 1926 yılında geçirdiği bir kalp krizi nedeniyle yaşama veda ediyor.

Reiki batıya nasıl gelmiş?
Usui’nin Gakkai dışında yetiştirdiği öğretmenlerden Chuijiro Hayashi’nin açmış olduğu kliniğe, 1935 yılında hasta olarak gelen Hawayo Takata adında Japon asıllı, Hawaii’de yaşayan bir Amerikalı hanım, bu klinikte tüm ciddi hastalıklarından kurtuluyor ve kendisi de Reiki öğreniyor. Sonra Hawaii’ye dönüyor ve 1938 yılında oraya gelen Hayashi, kendisine Reiki öğretmenliği veriyor ve Takata Reiki öğretmeye başlıyor. Uzun yıllar boyunca yalnızca uygulayıcı düzeyinde Reiki öğreten Takata, 1970-80 yılları arasında yirmi iki öğretmen yetiştiriyor ve böylece Reiki enerjisi tüm dünyaya yayılmaya başlıyor. Güçlü olumlu etkisi sayesinde hemen benimsenen Reiki, bugün dünyada yaklaşık üç-dört milyon kişi tarafından uygulanıyor, bu sayı her gün artıyor.
Reiki’nin bir felsefesi var mı?
Hayır, Reiki hiçbir inanç sistemi ya da felsefe ile bağlantılı değil. Gerçi Japonya’da, bir Budist rahip tarafından başlatılmış, ama kendisi de bunun dünyaya ait olduğunu, tüm insanlığın Reiki enerjisine açılmasını istediğini belirtiyor. Reiki grubumuzda ve dostlarımız arasında her dinden, mezhepten kişiler var, ateistler bile var. Herkes kendi inancını sürdürüyor, bir yandan da Reiki enerjisini uyguluyor.
Mikao Usui, imparatorun bir şiirini Reiki ile birleştirmiş ve mutluluğun ve sağlığın sırrı olarak her gün kendi kendimize içsel olumlu çalışma yapmamızı ve bunları tekrarlamamızı önermiş:
• Yalnızca bugünlük kızma hiçbir şeye
• Hiçbir şey için endişelenme
• Müteşekkir ol
• Çalışkan ol, kendini işine ada
• İnsanlara nazik davran
Bunlar güzel öneriler. Hayata geçirmemizin yararlı olduğuna inanıyorum.

Reiki uygulamak zor mudur?
Tam tersine, çok kolaydır. Elinizi kaldırıp kendi ağırlığıyla bedenin rahatsız bölgesine veya belirli yerlerine koyarsınız ve bir kez aklınızdan Reiki ile şifa enerjisi aktarmayı geçirirsiniz. Sonra Reiki kendiliğinden akmaya başlar. Sizin odaklanmanıza, bir mantra tekrarlamanıza, şifa imgelemesi yapmanıza gerek yoktur. En doğrusu ellerimizi koymak ve dikkatimizi başka yere vererek, günlük düşüncelerin zihinden akmasına izin vererek, tamamen çabasız bir aracı halinde Reiki enerjisine kanal olmaktır. İsterseniz işinizi, isterseniz pişireceğiniz yemeği düşünün, Reiki kendiliğinden akar. Üstelik bir kez bu enerjiye açıldığınızda, artık hep açık olursunuz, Reiki kapanmaz.
Bir Reiki seansında insan ne hisseder? Süresi ne kadardır?
Aslında bunun çok kati ve kesin bir cevabı yok, çünkü herkesin gereksindiği enerji ve bünyesi farklıdır. Yine de şunu söyleyebiliriz, çoğunlukla uygulayıcının elleri fark edilecek şekilde ısınır. Uygulayıcı ellerinde karıncalanma, emme hissi vb. hissedebilir. Reiki uygulanan kişi ise, genelde gevşeme, rahatlama, ağrılarda azalma veya kaybolma, hastalıkta gerileme hisseder. Hiçbir şey hissetmeyebilir de.
Tam bir Reiki seansı 60 ila 90 dakika sürer. Tüm bedene ve hasta bölgeye enerji verilir. İlk kez uygulanıyorsa, üç gün üst üste uygulanması iyi olur. Kronik hastalıklar için daha sık ve yoğun Reiki uygulanır. Kaç seansta tam sonuç alınacağı, iyileşme sağlanıp sağlanamayacağı bilinemez, tıpkı tıp garanti vermediği gibi biz de veremeyiz. Bu bizim yönettiğimiz bir süreç değildir, bedenin enerjiye verdiği cevap önemlidir.
Bu belirtmekle beraber, şunu da söylememde yarar var, ben henüz Reiki uygulanıp da memnun kalmayan kişi görmedim. Gerçekten çok güçlü bir enerji ve birkaç seans uygulanan herkes iyi etkisini hissediyor.
Bir rahatsızlığım yok, Reiki benim işime yarar mı?
Evet, ben de bir sorunum olmadığı halde her gün kendime bir saat Reiki uyguluyorum. İnsanın daha canlı, enerjik, sağlıklı olmasını, olumlu düşünmesini, sakinleşmesini, düzgün uyku uyumasını, bağımlılıklarından vazgeçmesini, duygusal dengesinin kurulmasını sağlıyor. Reiki günün her saati, her yerde uygulanabileceğinden, ofiste, toplantıda, trafikte yaşanan gerginliklerden kurtulmamıza da yarıyor.
Ayrıca enerji blokajlarınızı açmak gençleşmenizi sağlıyor, bağışıklık sisteminiz güçlendiği için hastalıklar sizden uzak kalıyor. Ruhsal, düşünsel, duygusal ve fiziksel olarak dengeleniyorsunuz.
Başka yöntemlerle birleştirebilir miyiz?
Reiki’yi yoga, meditasyon, tüm sporlar, Tai Chi, Qi Gong gibi tüm diğer sanatlar ve enerji sistemleriyle birlikte güvenle kullanabilirsiniz. Tüm tıbbi ilaçların yanında, diğer tüm tıp sistemleriyle birleştirebilirsiniz

Geri