Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  (RİA) hakkında detaylı bilgiler

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  spiral kilo yaparmı spiral kilo aldırırmı kayması belirtileri kaymasının belirtileri kayması Spiral yani rahim içi araç,kadınlar arasında ve dünyada tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinin başında gelir.Yan etkisi en az olan ve %99 güvenli olan bir doğum kontrol yöntemidir.

  Peki 'Spiral' hakkında neler biliyorsunuz?Halk arasında Spiral kilo aldırır,kilo verdirir,rahimde yara olmasına neden olur,sinir yapar,takıldıktan sonra bebek istediğinizde en az 5 yıl beklemelisiniz vs vs... bunlar doğrumudur,söylenen bilgilierin % kaçı doğrudur?

  Spiral hakkında tüm merak ettikleriniz ve tüm detayları uzmanlar tarafından cevaplandırılmıştır.

  Buyrun spiral nedir?nasıl takılır?Yan etkisi varmıdır?Güvenlimidir?


  Tüm sorularınızın cevabı :)

  Spiral - Rahim içi araç (RİA)
  SPIRAL:
  Spiral (RİA) yada halk arasında yaygın şekilde kullanılan adıyla rahim içi araç tüm dünyada en fazla tercih edilen geri dönüşümlü doğum kontrol yöntemidir.

  Spiral ( RİA )'in bir başka özelliği de uzun süreli geri dönebilir yöntemler içinde maliyeti en düşük olan yöntem olmasıdır.

  Tüm dünyada yaklaşık 106 milyon kadının istenmeyen gebeliklerden korunmak için spiral yöntemini tercih ettiği tahmin edilmektedir. Bu kadınların %70'i sadece tek bir ülkede; Çin'de yaşamaktadır.

  Spiral kullanım alışkanlıkları incelendiğinde bazı coğrafi bölgelerde sıkça tercih edildiği, bazı bölgelerde ise neredeyse hiç kullanılmadığı görülür. Örneğin Çin'de her 3 evli kadından birisi spiral kullanırken, İskandinav ülkelerinde bu oran %18, Yakın doğu ve Afrika'da %12 iken Avrupa'da %7, Avustralya'da ise %5'dir. Kullanımın en düşük olduğu bölgelerden biri ise kuzey Amerika ve Sahra bölgesidir.

  Oranlardaki bu büyük dalgalanma yöntemin erişilebilirliği, uygulayacak eğitimli kişilerin varlığı ve kültürel farklılıklar ile açıklanabilir. Ancak gelişmişlik sıralamasında en başlarda yer alan kuzey Amerika'da tercih edilmemesinin nedeni farklıdır. Dalkon Shield adı verilen rahim içi aracın pelvik iltihabi hastalık görülme riskini belirgin derecede arttırdığının saptanması bu bölgede spiral kullanımının karşısındaki en önemli sorundur. Bu spesifik araç 25 yıl önce piyasadan çekilmesine karşın olumsuz etkileri ve önyargılar hala daha devam etmektedir.

  Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerikan Tıp Birliği (AMA) ve Amerikan Jinekolog ve Obstetrisyenler Birliği (ACOG) RİA'yı en güvenli ve etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak kabul etmektedir.

  SPİRAL RİA NEDİR?

  Rahim içi araç geri dönebilir doğum kontrolü sağlayan ve ana yapısı kıvrılabilir polietilen olan küçük bir araçtır. Yapısı T harfine benzer. Polietilen gövde üzerinde bakır tel sarılıdır. Bu bakır zaman içinde yavaş yavaş salınarak RİA'nın etki mekanizmalarından birini oluşturur. Günümüzde kullanılan modern spirallerlerin önerilen kullanım süreleri değişkendir. Üretici firmalar 3 yıl ile 8 yıl arasında değişen kullanım süreleri belirtmekle birlikte yapılan klinik deneysel çalışmalarda bunların hemen hepsinin 10 yıl süreyle sorunsuz kullanılabileceği gösterilmiştir.

  < Konu Resmi..>

  Temel yapı T şeklinde olmakla birlikte piyasada değişik marka ve yapılarda pek çok RİA bulunmaktadır. Bunların etkinlik açısından birbirlerine üstünlükleri yoktur. Toplumumuzda ithal spiral şeklinde bir tabir bulunmaktadır. Hastalar kendilerine ithal spiral takılmasını talep etmektedirler oysa Türk malı bir spiral zaten piyasada yoktur.

  Piyasada en sık bulunan RİA türleri

  Dünya üzerinde sıkça kullanılan RİA'ların hemen hepsinde polietilen gövde üzerinde baryum sülfat adı verilen bir madde kaplıdır. Baryum sülfatın amacı RİA'nın röntgen filmlerinde görülebilmesini sağlamaktır.

  Spiralin alt ucunda genellikle bir halkaya da topuz bulunur. Bu bölüme "spiralin ipi" bağlıdır. Bu ip bakterilerin yukarıya doğru tırmanmasına izin vermeyecek materyalden üretilmiştir. Bu ip pamuk ya da bazı doğal materyalden üretilmiş iplikler gibi sıvı çekerek şişmez. İpin görevi RİA çıkartılacağı zaman kolaylık sağlamaktır. Bunun yanısıra kontrollerde ipin uzunluk ve durumu RİA'nın yerinden kayıp kaymadığının anlaşılmasında yardımcı olur.

  RİA NASIL ETKİ EDER?

  Yüz yıla yakın bir zamandır istenmeyen gebeliklerin engellenmesinde güvenle ve yüksek etkinlikle kullanılmasına rağmen RİA'nın gebeliği nasıl engellediği hala daha tam anlamıyla anlaşılamamıştır.

  Yapılan biyokimyasal çalışmalar RİA kullanan kadınlarda döllenmenin hiç gerçekleşmediği gösterilmiştir. Ancak RİA'nın nasıl olup da fertilizayonu engellediği bilinmemektedir. Öne sürülen fikir sperm ve yumurtanın hareket yeteneğini etkilediği düşünülmektedir.RİA'dan salınan bakır sperm hareketliliğini engelliyor olabilir. Bir diğer olasılık da yumurtanın tüplerden geçişini hızlandırarak döllenmeye engel olmasıdır.

  RİA üzerinde bulunan bakır yavaş yavaş salgılanarak sistemin etkinliğini direkt olarak etkiler. Bu etki iki mekanizmayla ortaya çıkar. Birincisi bakır rahimin içini döşeyen endometrium tabakasında inflamasyon adı verilen bir reaksiyona neden olarak bu dokudan olan enzim üretimini değiştirir. Bu etki sonucu yumurta döllenmiş olsa bile rahim içinde tutunamaz. Öte yandan bakır prostoglandin adı verilen maddelerin üretimini etkileyerek gebeliği destekleyen hormonların üretimini bozar. Yani spiral hem döllenmeyi engeller hem de döllenme olsa bile bu embryonun rahim içinde tutunma ve canlılığını devam ettirme şansını azaltır.

  RİA'NIN ETKİNLİĞİ NE KADARDIR?

  RİA tüm doğum kontrol yöntemleri içinde etkinliği en yüksek olanlardan birisidir. Koruyuculuk araç takıldığı andan itibaren başlar. Kullanımın ilk yılı içinde 1.000 kadından sadece 6-8'i istenmeyen bir hamilelikle karşı karşıya kalır. Spiralin koruyuculuğu çıkarıldığı anda biter. Yumurtlama üzerinde bir etkisi olmadığından kişi aynı ay hamile kalabilir.

  RİA'nın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruyuculuğu yoktur. Bu nedenle bu hastalıklar açısından yüksek risk grubunda olan kadınlar (birden fazla partneri olan ya da, partneri birden fazla kişi ile ilişkisi olan kadınlar) mutlaka prezervatif kullanmalıdırlar.

  DOĞUM KONTROLÜ DIŞI YARARLARI NELERDİR?
  Doğum kontrol hapı ya da prezervatifin aksine RİA'nin istenmeyen gebelikleri önlemek dışında kadın sağlığı açısından herhangi bir yararı yoktur. Asherman sendromu açısından risk altında olanlarda ya da histeroskopi ile açılan rahim için yapışıklıklardan sonra yeniden yapışıklık olmasını engellemek amacıyla da kullanılabilir.

  RİA KİMLER İÇİN UYGUN BİR YÖNTEMDİR

  Aşağıdaki durumlar RİA için uygun adayları belirler: Yüksek etkili, uzun süreli ve geri dönebilen bir yöntem arayanlar
  Son 12 ay içinde pelvik iltihabi hastalık, gonore ve klamidya enfeksiyonu geçirmemiş olanlar
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yüksek risk grubunda olmayan kadınlar
  Emziren anneler
  Sigara kullanımı ya da başka nedenler ile doğum kontrol hapı veya diğer hormonal yöntemleri kullanamayanlar
  Doğum kontrol yöntemine fazla zaman ayırmak istemeyenler. (tak ve unut)

  RİA KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

  Spiral kullanımının önündeki en büyük engel bilinen ya da şüphe edilen bir gebelik varlığıdır. Bunun dışında aşağıdaki durumların varlığında RİA takılması uygun değildir.
  Belsoğukluğu ya da klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık varlığı
  Son 3 ay içinde endometrium enfeksiyonu geçirmiiş olmak
  Son 3 ay içinde enfekte bir düşük olayı yaşamış olmak
  Kontrol altına alınmamış serviks ya da vajina enfeksiyonu olması
  Anormal vajinal kanama olması (nedeni açıklanamamış)
  Bilinen ya da şüphe edilen serviks veya endometrium kanseri olması
  Bağışıklık yetmezliği, AIDS, Lösemi gibi enfeksiyonlara duyarlılığa neden olan sistemik hastalıkların varlığı
  Serviks ve uterusda RİA'nın takılmasını olanaksız ya da tehlikeli hale getiren anatomik bozuklukların olması
  PAP smear sonucunun normal olmaması
  RİA'dan daha küçük ve kısa bir rahim olması
  Problem ortaya çıktığında tıbbi hizmet alma olanağının bulunmaması

  Yukarıdaki durumlara ek olarak bakıra alerjik olduğu bilinen kadınlara da RİA takılmaz.

  Diatermi adı verilen ısı tedavisi uygulanan kadınlarda RİA takılması doğru değildir. Tedavi sırasında ısınan bakır endometriumda kalıcı hasara neden olabilir.

  Vücutta tehlikeli miktarlarda bakır birikimi ile karakterize, nadir görülen genetik geçişli bir hastalık olan Wilson Sendromu varlığı da RİA uygulanmaması gereken bir durumdur.

  Bakteriyel endokardit adı verilen çok tehlikeli bir enfeksiyon açısından yüksek risk grubunda olan kalp kapakçık hastaları ise gerekli önlemler altında RİA kullanabilirler.

  RİA NASIL TAKILIR?

  RİA takılması zor bir işlem değildir. Genelde çok fazla ağrı olmaz ve kolaylıkla tolere edilebilir. RİA takılması ile ilgili detaylı bilgi için Spiral takılırken sizi neler bekler başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

  RİA takılmadan yarım saat kadar önce basit bir ağrı kesici alınması işlem sırasında ya da sonrasında yaşanabilecek krampları azaltacaktır. Bazı hekimler enfeksiyona karşı önlem olarak antibiyotik alınmasını önerebilirler. Bu şart olmayan bir uygulamadır.

  Jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılarak serviks görünür hale getirilir ve antiseptik solüsyon ile silinerek temizlik yapılır.Serviks tenekulum adı verilen bir alet ile tutularak çekilir ve uterus düz pozisyona gelir. Daha sonra histerometri adı verilen bir alet serviks ağzından rahim içine itilerek rahimin boyu ölçülür.  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>
  Aplikatör tüp içinde bulunan spiral rahim ağzından geçirilerek rahim içine yerleştirilir ve rahimin tepe noktasına deyinceye kadar ittirilir.Bundan önce tüp üzerindeki işaret histerometri ile ölçülen mesafeye getirilerek tepe noktasından daha öne ya da arkaya ittirilmesi engellenmiş olur. Tüpün içindeki piston ileri doğru itilerek RİA'nın tüpün içinden çıkması sağlanır.

  < Konu Resmi..>
  Daha sonra tüp dikkatli bir şekilde uterus dışına alınır. Spiral artık tamamı ile içeridedir. Resimde doğru şekilde yerleştirilmiş bir spiral görülmektedir. RİA'nın ipi 0.5-1 cm dışarıda kalacak şekilde kesilir.

  RİA takıldıktan sonra doğru yerde olup olmadığı ultrason ile kontrol edilmelidir.

  RİA NE ZAMAN TAKILIR?

  En yaygın uygulama adet kanamasının ilk 3 günü içinde RİA takmaktır. Ancak bu şart olmayan bir uygulamadır. RİA doğum ya da sezaryen sonrası, veya kürtajdan hemen sonra takılabilir.

  RİA TAKILDIKTAN SONRA

  RİA takıldıktan hemen sonra yada takılması sırasında hafif kramp tarzında ağrılar olabilir. Bunlar normaldir ve geçicidir. Pek çok kadın takılan spirale çok çabuk uyum sağlar.İlk birkaç ay adet kanamaları fazla miktarda ve ağrılı olabilir ancak zaman içinde bu durum ortadan kalkacaktır. Kullanıcıların %95'i herhangi bir rahatsızlık yaşamazlar.

  İlk birkaç ay adet aralarında lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Adet kanamalarının 10 güne kadar sürmesi normaldir.

  KONTROLLER

  RİA takılmasını takiben ilk adet kanamanızdan sonra mutlaka ilk kontrolünüze gitmelisiniz. Bu kontrolde spiralinizin yerinde olup olmadığına ve herhangi bir enfeksiyon bulunup bulunmadığına bakılacaktır. Her şey yolundaysa yılda bir kez kontrole gitmeniz yeterlidir. Bu kontrolde çok daha önemli bir test olan PAP smear testiniz de yapılabilir.

  KENDİ KENDİNE RİA KONTROLÜ

  Bazen rahim takılan spirali dışarıya atabilir. Bu durumla hiç doğum yapmamışlarda daha sık karşılaşılır. RİA en fazla kullanımın ilk 3 ayında görülür. Bu nedenle her zaman dikkatli olmalı her tuvalete gittiğinizde çamaşırınızı ve pedinizi kontrol etmelisiniz.

  UYARI İŞARETLERİ

  RİA kullanırken aşağıdaki durumlar ortaya çıkarsa zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

  Adet gecikmesi olması
  Şiddetli kasık ağrısı ya da kramplar
  Baygınlık
  Açıklanamayan ateş ve titreme
  Kötü kokulu akıntı
  Anormal vajinal kanama
  Normalde RİA ilişki sırasında hissedilemez. Eğer partneriniz hissettiğini söylüyorsa RİA yerinden kaymış olabilir.

  ÇIKARTILMASI

  RİA'nın çıkartılması son derece kolay ve ağrısız bir işlemdir. Doktorunuz spekulum taktıktan sonra spiralin ipini bir aletle tutarak çeker. Nadiren RİA uterus içine hafifçe gömülebilir ya da ipi içeriye kaçabilir. Böyle bir durumda bazı özel aletler yardımıyla çıkarılabilir. Eğer bu şekilde de çıkmaz ise histeroskopi altında çıkartılması gerekebilir.

  RİA'NIN AVANTAJLARI
  Uzun süreli, geri dönebilen bir yöntemdir
  Koruyuculuk oranı çok yüksektir
  Maliyeti çok düşüktür
  Acil korunma amaçlı kullanılabilir.
  Etkisi hemen başlar, çıkartılmasıyla birlikte sona erer.

  RİA'NIN DEZAVANTAJLARI Sadece deneyimli bir uzman tarafından takılıp çıkartılabilir.
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamaz
  Kanama düzensizliklerine neden olabilir.
  Uygulanması diğer yöntemlere göre biraz daha ağrılıdır.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ağustos 2016
 2. reyhannn

  reyhannn Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  129
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  ria taktıralı bir ay oldu we bir gün süren kanamam oldu bende ria kaydı sanmıştım werdiğiniz bilgiler için saolun başka sitelerde bulamamıştım
   
 3. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  ria

  ria taktıralı 1 yıl oldu bu aralar çok akıntım ve kaşıntım var
   
 4. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  napabilirim acaba kaydımı ve hala kanamam çok oluyor
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  spiral taktıralı 15 günü geçti arada bazen sancılarım oluyor onları çok önemsemedim ama dün ilişki sırasında resmen adet gördüm fakat bugün hiçbir belirti yok birde partnerim spirali hissettiğini söyledi hissediyorsa kaymış olabilir die okudum ama kanama neyden dolayı olmuş olabilir????
   
 6. angel_blue

  angel_blue Üye Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2011
  Mesajlar:
  91
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  8
  bu konuda tereddütlerimm var.
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ben spiral taktıralı 1 ay oldu hiçbir rahatsızlığım yok ama yinede korkuyorum ya kaydıysa, ya af edersiniz küçüğümü yaparken düştüyse ve farketmediysem (böyle birşey olurmu), soruyorum çünkü biri 2,5 yaşında biride 8 aylık 2 çocuğum var hamile kalmaktan çok korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ben spiral taktıralı 7 ay oldu bu ay ara ara kahverengi akıntım ve kaşıntım var çok merak ediyorum acaba kaydımı bilgisi olan paylaşsın lütfen.... şimdiden tk ederim
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  meraba spırel adet günlerini değiştirirmi
   
 10. düşünceli

  düşünceli Forum Okuru

  sende iltahap olmuş kontrole git hiç agrın olmaz muaynede korkma
   
(RİA) hakkında detaylı bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Asbetosİs hakkında detaylı bilgiler yazılar

  Asbetosİs hakkında detaylı bilgiler yazılar

  Bir doğal silikat minerali olan asbestin ısıyı iletmemesi yüzünden insanlar ile birlikteliği eski çağlarda başlamıştır. On dokuzuncu yüz yılın ikinci yarısından sonraki endüstri devriminde, ısı, elektrik, sürtünme ve asitlere dayanıklı olması yüzünden bir çok işyerlerinde kullanıldığı için “sihirli mineral” olarak anılırken, yirminci yüz yılın ikinci yarısından sonra karsinojenik olması ortaya...
 2. damatlık hakkında detaylı bilgiler

  damatlık hakkında detaylı bilgiler

  Evlenirken, damadın hazırlığının hep kolay olduğu düşünülür. Oysa damatlığın seçimi de en az gelinlik kadar özen ister. Damatlığınız smokin ya da siyah bir takım elbise olabilir. Seçiminizi yaparken,damatlığınızın müstakbel eşinizin gelinliği ile bir uyum içerisinde olması gerektiğini unutmayın. Damatlığınızın içine, normal beyaz bir gömlek ve canlı renkte bir kravat ya da Atatürk yaka beyaz...
 3. çiçek kurutma hakkında detaylı bilgi

  çiçek kurutma hakkında detaylı bilgi

  çiçek kurutma teknikleri canlı çiçek kurutma cicek yöntemleri çiçeklerle ilgili bilgiler Yazın sonlarına doğru adım adım gidiyoruz ancak son taze çiçekler hala bahçelerde açmış halde. Hoş kokulu güller, kadife çiçekleri, papatyalar kısa süre sonra yaza veda edecekler.. Bütün kış koruyabileceğiniz çiçeklerle vazolarınızı doldurmak için geç kalmış sayılmazsınız. Çiçek kurutmak kulağa zor bir...
 4. Emo Hakkında En Detaylı Bilgiler

  Emo Hakkında En Detaylı Bilgiler

  Gençlerin ısrarla sürdürdükleri ve kitlesi daha da fazla artan emolar hakkında en detaylı bilgiler merak edenler için Emo olmak, Emo bir moda, bi müzik türü, aynı zamanda da bir melankoli durumudur Emo olmak genelde mutsuzluk ve depresiflik durumudur İçinde hissettiğin acıyı cesurca dışa vurmandır Görüntü kadar içinde hissettiklerin de önemlidir Emo olmak aşırı duygusal olmak, ufak...
 5. Çuha çiçeği hakkında detaylı bilgiler

  Çuha çiçeği hakkında detaylı bilgiler

  çuha çiçeği, çayı, yağı, bakımı, faydaları, yağının faydaları, yağı kullanımı, nedir Çuha çiçeği ve kendin elde edilen çuha yağı oldukça faydalı bir bitkidir Melek'ler. Şimdi sizlere çuha çiçeğinin ve çuha çiçeği yağının faydalarını sunuyor ve çuha çiçeği çayının tarifini veriyoruz Melek'ler. Çuha çiçeği,uzun saplarının ucunda şemsiye şeklinde,altın sarısı çiçekleri olan bal gibi hoş...

Sayfayı Paylaş