Roma Usulü Enginar Yemeği Tarifi (resimli)

T

TİTAN

Forum Okuru
Roma Usulü Enginar Yemeği Tarifi (resimli)
Roma Usulü Enginar Tarifi
Resimli Roma Usulü Enginar Tarifi
Roma Usulü Enginar

Siz de benim gibi enginar sevenlerdenseniz melekler, bu tarifi denemek için bir an önce kolları sıvayacağınıza eminim :) Ben en kısa zamanda deneyeceğim. Şimdi hemen tarifimize geçiyorum..

enginar-19a.jpg

Malzemeler:

12 küçük ya da 6 büyük boy enginar
Limon suyu (büyükçe bir limonun yarısının suyu ya da daha fazlası)
1 (cup) su bardağı zeytinyağı

İç Malzemesi :

3 tepeleme yemek kaşığı ince doğranmış maydanoz yaprağı
3 tepeleme yemek kaşığı ince doğranmış taze nane
3 diş sarımsak, deniz tuzuyla ezilmiş ya da isteğe göre 3-4 dal taze soğan
6 yemek kaşığı zeytinyağı
Taze öğütülmüş karabiber
1.5 limon, dilimlenmiş

Hazırlanışı:

Enginarların bütün yapraklarını tek tek koparın. Eğer sap kısmı narinse sert dış kabuklarını soyun ve 3 cm yüksekliğinde bırakın. Eğer sertse sapını kesin. Ortada kalan tüylü bölgeyi çay kaşığıyla kazıyarak iyice temizleyin.

Kararmaması için limonla ovalayın. Keskin bir bıçakla enginarın kenarlarını düzgünce kesin ve limonlu su dolu kabın içine atın.

İçini hazırlarken limon haricindeki bütün malzemeyi karıştırın ve temizlenmiş enginarların içine sıkıştırarak koyun.

Bütün enginarların yanyana sığacağı genişçe bir tencereye, doldurulmuş enginarları oyuk kısmı alta gelecek şekilde yerleştirin. Bu şekilde, içlerindeki malzeme pişerken dağılmaz.

Tenceredeki malzemenin üzerine zeytinyağını, limon suyunu ve bir miktar tuzu gezdirin.

Enginarların üçte birine gelecek kadar sıcak su ekleyin ve tencerenin ağzını kapatarak 30 dakika civarında kısık ateşte pişirin. Bu süre enginarların ebadına ve tazeliğine göre değişebilir.

Bıçağı enginara sapladığınızda kolayca kesiliyorsa pişmiş demektir. İdeali, tenceredeki yağın kremalize olduğu halidir.
Soğuduktan sonra enginarları ters çevirip içindeki malzemeyi göstecek şekilde, dilimlenmiş limonla servis yapın.
Sapları duruyorsa piştiği şekilde de servis yapabilirsiniz.

Geri