1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Romatizması olanlar nasıl beslenmeli?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tüm dünya üzerinde milyonlarca insanda görülen ve bağışıklık sistemi üzerindeki sorunlar nedeniyle ortaya çıkan romatizma eklemlerin iç bölgesindeki bakterilerden kaynaklıdır. Kronik bir hastalık olarak da tanımlanabilir. Uzun dönemli bir tedavi gerektiren romatizma, önlem alınmadığında hareket kabiliyetinde önemli sorunlara yol açar.
  Romatizmanın tedavisi yapılsa da bu hastalığın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Tedavi sürecinde romatizmal ağrıların hafifletilmesi söz konusudur. Bunun yanında düzenli ve dikkatli bir beslenme sayesinde şişlik ve iltihaplanma gibi durumlar ortadan kaldırılabilir. Doktorlar da ilaç tedavisi ile birlikte hastalarına bir beslenme programı verir.
  < Konu Resmi..>


  Romatizma hastalarının günlük olarak öğünlerinde tercih etmesi gereken besinler şunlardır:

  Nar

  Yapılan araştırmalarda narın ve nar suyunun romatizma üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Nar sayesinde kemik özünde ve iliklerde meydana gelen iltihaplanmaların giderilmesi sağlanır. Ağrı ve şişliklerin azalması da nar sayesinde gerçekleşebilir.

  Balık

  Omega 3 asidi içermesi nedeniyle kemikler için çok faydalı bir yiyecek olan balık özellikle somon ve ton balığı olarak tercih edilmelidir. Haftada 3 defa tüketilmesi gerekir. Balık yağ olarak da kapsül şeklinde tüketilebilir. Kemik gelişimi için önemlidir. Bu nedenle kireçlenme gibi romatizma sonucu oluşan hastalıklar da ortadan kalkar.

  Keten Tohumu

  Omega 3'ün yanında Omega 6 yağ asidini de içeren keten tohumu lif bakımından çok zengindir. Bu sayede kemiklerdeki sertleşmenin ve ağrıların giderilmesi sağlanır. Tahıl içeren ürünlerle birlikte tüketildiğinde daha etkilidir.

  Frenk Üzümü

  Romatizma nedeniyle ortaya çıkan şişliklerin tedavisinde frenk üzümü tercih edilebilir. Bitki özlü yağları içermesindan dolayı asit bakımından zengindir. Frenk üzümünün yanında hodan otu ve çuha çiçeği de bu besinin yanında tüketilebilir.

  Yumurta

  Romatizma hastaları için kemik gelişimi çok önemlidir. Yumurta da protein ve mineral bakımından zengindir. Böylece kemiklerin güçlenmesi sağlanır. B vitamini de içeren yumurta kemik ve kas dokusunun iyileşmesini sağlar.

  Bu besinlerin yanında romatizma hastalarının egzersiz yapması da gerekir. Hareketsizlik romatizmanın ilerlemesine neden olur. Ayrıca kemik ağrılarına sıcak veya soğuk şok tedavileri uygulamak yararlı olur.
   
Romatizması olanlar nasıl beslenmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Reflü Şikayeti Olanlar Ramazan'da Nasıl Beslenmeli?

  Reflü Şikayeti Olanlar Ramazan'da Nasıl Beslenmeli?

  reflü hastaları ramazanda ne yapmalı ramazanda reflü reflü hastaları ramazanda nasıl beslenmeli Sevgili melekler, reflü şikayeti olanlar genelde ramazan ayında hayli zorluk çekerler. Uzun süren açlığın ardından dengesiz ve aşırı beslenmeyle daha da fazla ortaya çıkan reflüden yakınanlara işte ramazan ayında nasıl beslenecekleriyle ilgili tavsiyeler... Acıbadem Sağlık Grubu...
 2. Gastrite iyi gelen besinler

  Gastrite iyi gelen besinler

  Mide zarının iltihaplanması olan gastritin tedavisi tüketilen gıdalarla yakından ilgilidir. Esas olarak “helicobacter” bakterisi enfeksiyonu nedeniyle meydana gelen gastritin diğer nedenleri arasında non-steroid enflamatuar olmayan ilaçlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, alkol ve gıda alerjileri gösterilmektedir. Uzun süre tedavi edilmeyen gastrit, peptik ülser olarak bilinen, midenin iç...
 3. Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalı?

  Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalı?

  Şeker hastalığı, kandaki şeker seviyesinin yüksek düzeylerde olmasına yol açan kronik bir hastalıktır ve genellikle beslenmenin düzenlenmesi ile kan şekeri dengesi sağlanabilmektedir. Uygun bir beslenme sadece hastalığın belirtilerini hafifletmekle kalmaz, ilerlemesini ve daha ciddi komplikasyonlara yol açmasını engeller. Uzun süre tedavi edilmeyen şeker hastalığının yol açabileceği diğer...
 4. Erkeklerin Çocuk Sahibi Olma Şansını Artıran Besinler

  Erkeklerin Çocuk Sahibi Olma Şansını Artıran Besinler

  Doğru gıdalarla dengeli beslenme vücut sağlığı için olduğu kadar sağlıklı nesillerin devamı için de büyük önem taşıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sperm değerleri sınırda bulunan erkeklerin de baba olma şansını arttırmak amacıyla sıklıkla bitkisel kaynaklara yönelmektedirler. Memorial Şişli Hastanesi Androloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Murat Başar, sperm kalitesi ve canlılığını...
 5. Kolesterolü olanlar nasıl beslenmeli ?

  Kolesterolü olanlar nasıl beslenmeli ?

  İnsan yaşamını tehdit eden ve birtakım rahatsızlıklara yol açan kolesterol tedavisi olan bir hastalıktır.Tedavisi birazda kişinin iradesine bağlıdır.Kötü beslenmenin sonucu olan kolesterol düzenli ve sağlıklı beslenme ile yenilebilir.Peki kolesterolü olan nasıl beslenmeli nelere dikkat etmeli tüm detaylar yazımızın devamın da.Öncesi ; Kolesterolüm var nasıl düşürebilirim? Adlı konumuzu...

Sayfayı Paylaş