Romatizması olanlar nasıl beslenmeli?

Uzman SühaN

Administrator
Romatizması olanlar nasıl beslenmeli?
Tüm dünya üzerinde milyonlarca insanda görülen ve bağışıklık sistemi üzerindeki sorunlar nedeniyle ortaya çıkan romatizma eklemlerin iç bölgesindeki bakterilerden kaynaklıdır. Kronik bir hastalık olarak da tanımlanabilir. Uzun dönemli bir tedavi gerektiren romatizma, önlem alınmadığında hareket kabiliyetinde önemli sorunlara yol açar.

Romatizmanın tedavisi yapılsa da bu hastalığın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Tedavi sürecinde romatizmal ağrıların hafifletilmesi söz konusudur. Bunun yanında düzenli ve dikkatli bir beslenme sayesinde şişlik ve iltihaplanma gibi durumlar ortadan kaldırılabilir. Doktorlar da ilaç tedavisi ile birlikte hastalarına bir beslenme programı verir.
9.jpg


Romatizma hastalarının günlük olarak öğünlerinde tercih etmesi gereken besinler şunlardır:

Nar

Yapılan araştırmalarda narın ve nar suyunun romatizma üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Nar sayesinde kemik özünde ve iliklerde meydana gelen iltihaplanmaların giderilmesi sağlanır. Ağrı ve şişliklerin azalması da nar sayesinde gerçekleşebilir.

Balık

Omega 3 asidi içermesi nedeniyle kemikler için çok faydalı bir yiyecek olan balık özellikle somon ve ton balığı olarak tercih edilmelidir. Haftada 3 defa tüketilmesi gerekir. Balık yağ olarak da kapsül şeklinde tüketilebilir. Kemik gelişimi için önemlidir. Bu nedenle kireçlenme gibi romatizma sonucu oluşan hastalıklar da ortadan kalkar.

Keten Tohumu

Omega 3'ün yanında Omega 6 yağ asidini de içeren keten tohumu lif bakımından çok zengindir. Bu sayede kemiklerdeki sertleşmenin ve ağrıların giderilmesi sağlanır. Tahıl içeren ürünlerle birlikte tüketildiğinde daha etkilidir.

Frenk Üzümü

Romatizma nedeniyle ortaya çıkan şişliklerin tedavisinde frenk üzümü tercih edilebilir. Bitki özlü yağları içermesindan dolayı asit bakımından zengindir. Frenk üzümünün yanında hodan otu ve çuha çiçeği de bu besinin yanında tüketilebilir.

Yumurta

Romatizma hastaları için kemik gelişimi çok önemlidir. Yumurta da protein ve mineral bakımından zengindir. Böylece kemiklerin güçlenmesi sağlanır. B vitamini de içeren yumurta kemik ve kas dokusunun iyileşmesini sağlar.

Bu besinlerin yanında romatizma hastalarının egzersiz yapması da gerekir. Hareketsizlik romatizmanın ilerlemesine neden olur. Ayrıca kemik ağrılarına sıcak veya soğuk şok tedavileri uygulamak yararlı olur.
 
Üst