1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Romatoid Artrit Nasıl Bir Hastalıktır?

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  romatoit artrit hamilelikte röntgen odasına girmek romatoit artrit resimleri romatoid resimleri çeşitleri
  Böyle bir hastalığı illkez duyuyorum.Bu hastalık bir eklem hastalığıymış.Meleklerim konuyu mutlaka sonuna kadar okuyun.Gerçektende dikkate alınması gereken bir hastalıkmış.Yoksa inanın ciddi sonuçlar veriyormuş.Sağlığınıza dikkat edin meleklerim.Buyrunuz...


  [​IMG]


  Romatoid Artrit Nasıl Bir Hastalıktır?

  Romatoid artrit (RA), en sık görülen bir iltihabi eklem hastalığıdır.Eklemlerin iç yüzünü döşeyen “sinovyum” adlı dokunun iltihabı ile başlar ve kıkırdak,kemik tendon ve bağlarda harabiyet yapabilir.Giderek ilerleyen hastalık, eklemlerin yanında iç organlarıda etkileyebilir.Genellikle birden fazla eklemi tutar, uzun sürelidir(kronik) ancak ataklar arasında uzun süreli sessiz dönemlerde görülebilir.Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık, kişiden kişiye de büyük farklılıklar gösterebilmektedir.Genellikle genç orta yaşlı erişkinlerin hastalığıdır ve kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülür.


  En çok hangi eklemleri tutar?

  Romatoid artrit en çok el bileği ve parmaklardaki küçük eklemleri simetrik bir tarzda tutar. Yani hem sağ hem sol el birlikte tutulurlar.

  En sık tutulan eklemler "proksimal interfalangeal eklemler"dir. - bir odaya girmek üzere kapıyı çalarken kapıya vurduğumuz eklem- Romatoid artrit de öncelikle bu eklemle kapımızı çalar. Etkilenen eklemler şişer, ağrır ve kızarır. Zamanla eklemlerde harabiyet başlar. El bileğinin şekli bozulur. Eklemlerin hareket aralığı giderek kısalır ve geri dönüşü olmayan bir şekilde elin fonksiyonları bozulur. El bileği ve parmaklar eski hareketlerini yapamaz hâle gelirler.
  Romatoid artritte omurgalar, diz, ayak bileği eklemleri de tutulur.
  Sabah tutukluğu nedir?
  Sabah kalkınca bir süre eklemlerde tutukluk hissedilmesi ve bir saat sonra açılmasıdır. Romatoid artritin en önemli bulgularından biridir. Sabah tutukluğu, mekanik kökenli değil iltihabi bir eklem hastalığının var olduğu anlamına gelir. Romatoid artrit iltihabi bir eklem hastalığıdır.

  Eklem hasarı dışında nelere yol açar?
  Eklem dışı bulguları da vardır. Örneğin romatoid artrit zemininde yorgunluk, güçsüzlük, iştahsızlıkla birlikte bir takım deri, akciğer, göz bulguları ortaya çıkabilir.


  [​IMG]
  Romatoid artritin nedeni nedir?
  Hastalığın nedeni bağışıklık sisteminin vücudun sağlıklı eklem dokularına saldırmasıdır. Bunun sebebi hâlâ araştırılmaktadır. İltihap hücreleri eklem yüzeyini örten "sinovyal membran"da birikir ve ekleme hasar verirler. Eklem hasarı ilerledikçe zamanla iltihap bitişikteki kemik dokusuna da sıçrayabilir.

  Genetik yatkınlığı olan kişilerde romatoid artrit daha kolay ortaya çıkmaktadır.
  Nasıl teşhis edilir?
  Romatoid artrit teşhisi için özel bir test yoktur. Klinik değerlendirilmeyle ve muayene bulgularıyla teşhis konulur. Ancak eşlik edebilecek diğer hastalıklar için tahlil gerekli olabilir.

  Görüntüleme yöntemleriyle eklem hasarının derecesi belirlenebilir. Röntgen filmi ve MR istenebilir.
  Tedavisi nasıldır?
  İlk önce hastaya hastalığıyla ilgili eğitim verilir. Fizik tedaviyle birlikte eklemlerini en verimli şekilde kullanması ve günlük yaşam aktivitelerini yapması sağlanır.

  Romatoid artritin ilerlemesini engellemek için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılır. Kortizon ve metotreksattan yeni çıkan biyolojik ilaçlara kadar çok farklı türde ilaç seçenekleri vardır. Tedavi hastalığın derecesine göre belirlenir. Hepsinin yaptığı iş aynıdır: Hastalığın ilerlemesini engellemek.
  Eğitim, yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli ilaç kullanımıyla oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Pek çok romatoid artrit hastası hiçbir ağrı duymaksızın veya sakatlık çekmeksizin yaşamlarını rahatça sürdürmektedir. En önemli nokta tedaviyi aksatmamak ve doktorunuzla iyi iletişim kurmaktır.


   
Romatoid Artrit Nasıl Bir Hastalıktır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Romatoİd Artrİt: Romatİzma

  Romatoİd Artrİt: Romatİzma

  Romatoid Artrit (Artrit = Eklem iltihabı) en yaygın romatizmal hastalıktır ve daha fazla kadınlarda olmak üzere nüfusun % 0,5 inde görülmektedir. Hastalığın sebebi henüz tam olarak açıklanamamıştır, ancak genetik faktörler ile oto imunite (= bünyenin kendi dokularına karşı çalışması) süreçleri ile bağlantılar mevcuttur. Tipik semptomlar arasında, geceleri ve gündüzleri el parmaklarında,...
 2. Romatoid Artrit Hastalığı Nedir?Tedavisi Nelerdir?

  Romatoid Artrit Hastalığı Nedir?Tedavisi Nelerdir?

  bu konu;eklem hastalıkları,romatoid nedir tedavisi nelerdir hakkında bilgiler vermektedir Romatoid artrit kronik bir eklem hastalıktır.Bütün organlarda bulunan bağdokusunun iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen bu hastalıkta en açık belirtiler eklem düzeyindedir.Eklemleri simetrik bir şekilde tutar. Zamanla eklemlere kalıcı hasarlar verir ve sakatlıklara yol açabilir.Romatoid artrit en...
 3. romatoid artrit hastalığı hakkında bilgi

  romatoid artrit hastalığı hakkında bilgi

  Merhaba.Lütfen romatoid artrit hastalığı hakkında bilgi verirmisiniz, anneme sağlık ocağında ki dr bu teşhisten şüphelendiğini söylemiş.Nasıl bir hastalık bu ?
 4. ms hastalığı nasıl bir hastalık

  ms hastalığı nasıl bir hastalık

  Bir sanatçının oğlu da sanırım Msti , adını unuttum şimdi. Bu hastalık hakkında bilgi verebilirmisiniz, ms hastalığı nasıl bir hastalık ?
 5. Larenjit nasıl bir hastalık

  Larenjit nasıl bir hastalık

  Arkadaşlar larenjit diye bir hastalık varmış bilmem duydunuz mu?Bilen varsa yazarmı nasıl bir hastalık bu ?

Sayfayı Paylaş