1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Rüzgar santrallerine ilgi büyük

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Yenilenebilir enerji kaynaklarından 'rüzgar enerjisi' yatırımına özel sektörden yoğun ilgi olduğu ve yerli-yabancı bazı firmaların santral kurmak için şimdiden hazırlıklarını tamamladıkları bildirildi.

  Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi için lisans başvurularının beklenenden çok olması ve birikmesi üzerine bir süre başvuru almayan, daha sonra da belirlediği başvuru tarihini erteleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), rüzgar ve güneş enerjisi santralları için lisans alma başvuru tarihini 1 Kasım 2007 olarak belirledi.
  Buna göre başvurular, 1 Kasım'da sabah 09.00'da başlayacak ve aynı gün akşam sona erecek.
  Şirketler başvuru yaparken tesise ilişkin bilgi ve belgeleri ile tesisin kurulu gücüne göre beher megawatt için 10 bin YTL'lik teminat mektubunun eksiksiz teslim edecekler. Sektör yetkilileri, EPDK'nın başvuruları bir günle sınırlı tutması sonucu 1 Kasım'da kurumda “lisans başvurusu kuyruğu” oluşabileceğini belirtiyorlar.
  Rüzgar yatırımlarının lisans alabilmesi için Türkiye'de yapılan elektrik üretim yatırımlarının iletiminden sorumlu olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş'nin (TEİAŞ) teknik uygun görüşü, iletim sistemi ile bir bütün olarak elektrik kurulu gücünün kompozisyonu değerlendiriliyor.
  Öte yandan TEİAŞ, mevcut iletim kısıtı altında ve sistemin yük dengesi açısından yüksek ölçekli rüzgar santrallarının devreye alınmasında teknik kısıtlar olduğunu belirtiyor.
  Bu arada öngörülen sürede yatırımlarında yeterli gerçekleşmeleri gösteremeyen şirketlerin lisanslarını iptal etmek suretiyle, rüzgar alanında ciddi yatırım yapacak şirketlerin önünü açılması ve lisans ticaretinin engellenmesi amaçlanıyor.

  YABANCI DEVLERİN GÖZÜ DE RÜZGARDA

  Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan EPDK Başkanı Yusuf Günay, Türkiye'de rüzgar santrali yatırımına büyük ilgi olduğunu belirterek, şunları söyledi:
  “Geçtiğimiz yılın Temmuz ayından bugüne, rüzgar ve güneş gibi doğal kaynaklara yönelik yeni başvuruları kabul etmeyerek bir taraftan Kurumumuza daha önce lisans başvurusu yapmış şirketlerin lisanslandırılması sürecini sürdürdük, diğer taraftan ülkemizin en önemli doğal kaynaklarından birinin lisanslama yöntemine ilişkin olarak mevzuatta bazı değişiklikler yapıldı.
  Yeni başvuru almayınca, yabancı ve yerli şirketler de ciddi bir birikim ve başvuru talebi oldu. Bir iki şirket ismi vermem gerekirse dünyanın büyük petrol şirketlerinden BP ile İspanyol enerji şirketi İberdrola Kurumumuza ikişer bin megawattlık rüzgar santralı kurmak istedikleri ve tüm hazırlıklarını yaptıklarını bildirdiler. Bu kurulu güçlerde başvuru yapmak isteyen, bir çok başka yabancı ve yerli şirket de var. Yoğun ilgiyi göz önüne alınca, bir günde 10 bin megawattın üzerinde bir başvuru bekliyoruz.”

  LİSANSLARDAKİ MEVCUT DURUM

  Türkiye'nin şu an itibariyle işletmedeki rüzgar santrali kapasitesi 146 megawatt (Mw), inşa halindeki santral kapasite toplamı ise 60,46 megawatt kurulu güçte.
  Öte yandan toplam 5 bin 561,15 megawat kurulu güçte 117 adet rüzgar santrali lisans başvurusu inceleme ve değerlendirme aşamasında bulunurken, EPDK tarafından 291,08 megawatt kurulu güçte 9 adet rüzgar santrali lisans başvurusu uygun bulundu, bin 876,46 megawatt kurulu güçte 53 adet rüzgar santrali yatırımı için de lisans verildi.

  AA


   
Rüzgar santrallerine ilgi büyük konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bora Aksu'nun koleksiyonuna büyük ilgi

  Bora Aksu'nun koleksiyonuna büyük ilgi

  Türk modacı Bora Aksu, dün Londra Moda Haftası kapsamında "Naturel History Museum"da düzenlenen bir defileyle tanıttığı "Göçebe gelinin yolculuğu" temalı koleksiyonuyla büyük ilgi topladı. İngiltere Moda Konseyi'nin beklentilerine uygun olarak sıfır beden mankenlerin yer almadığı defileyle, parlak kırmızı, hardal sarısı, koyu yeşil gibi renklerden oluşan koleksiyonunu...
 2. Ata'ya internette büyük ilgi

  Ata'ya internette büyük ilgi

  Ata'ya internette büyük ilgi.... ABD'de internet üzerinden açılan bir sitedeki "Tanrı Tekrar Kimi Göndersin" anketinde Mustafa Kemal Atatürk birinci sırada yer alıyor. Amerikalıların internet üzerinden düzenlediği "Who Should Live Again" isimli ankette, Bruce Lee, Marilyn Monroe, Sezar, Pavoretti, Newton, Mao, Lenin, Gandi, Bethowen, Jeames Dean ve Elvis Presley gibi pek...
 3. İlk Büyük Özel Hidroelektrik Santralı Hizmete Girdi

  İlk Büyük Özel Hidroelektrik Santralı Hizmete Girdi

  Limak Holding ve Bilgin Enerji’nin 170 milyon dolarlık yatırımla kurduğu Doğu Anadolu Peri Suyu Havzası’nın ilk büyük özel sektör hidroelektrik santralı dün Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girdi. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Peri Suyu’nun üzerinde Seyrantepe’yi devreye aldık. Pembelik ve Tatar santrallarını da kuracağız" dedi. LİMAK...
 4. Araf Filmine Venedik'te Büyük İlgi.....

  Araf Filmine Venedik'te Büyük İlgi.....

  araf filmi, araf sinema filmi Uzun zaman oldu sinemaya gitmeyeli, ama bu filim güzele benziyor, ve asagida okuyacaginiz gibi cokda ilgi görmüs venedig´te... bizde bakalim bakalim ne dersiniz?!!!!! Yeşim Ustaoğlu’nun yazıp yönettiği 'Araf' , 69. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde ilk kez eleştirmenlerin ve festival jürisinin karşısına çıktı. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde...
 5. Karagül Dizisinin Galasına İlgi Büyüktü!

  Karagül Dizisinin Galasına İlgi Büyüktü!

  Bu konu; Karagül Dizisinin Galasına İlgi Büyüktü haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, cuma akşamı başlayan Fox Tvnin yeni dizisi Karagül'ün galasına ilgi büyüktü. Başrollerini Özcan Deniz, Ece Uslu, Yavuz Bingöl, Özlem Conker ve Mesut Akusta’nın paylaştığı Karagül Dizisi’nin yayınlanan ilk bölümünün galası Gaziantep Grand Hotel’de gerçekleştirildi. Tüm ekibin hazır olduğu...

Sayfayı Paylaş