1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sabahları uyanamamak

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  sabahları uyanamama, nedenleri, sebepleri, hakkında bilgiler burada arkadaşlar
  "Sabahları uyanamıyorum, ne yapsamda gözlerimi açamıyorum, kendime gelemiyorum, hep uyumak istiyorum" diyenlerin dikkatine!

  Sevgili Melek'ler, sabahlar geç uyananları ya da uyanamayanları yakından ilgilendirecek bilgiler, aşağıdadır:)


  [​IMG]


  Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, geç uyananların daha dikkatli ve uyanık olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, sabahları erken uyanmakta güçlük çekenlerin, erken uyanabilenlerden çok daha dikkatli olduğunu ve dikkat durumunun gün içinde arttığını bildirdi.

  ‘Erken kalkan erken yol alır’ atasözünü pek de doğru olmadığı ispatlandı. Belçikalı, İsviçreli ve Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, geç kalkanlar, erken kalkanlara göre daha uyanık ve daha dikkatli.

  Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, insanlarda uyanıklık ve uyku durumu döngüsünün iki şekilde. Araştırmacılar, ilk mekanizmanın kol saati gibi işlediğini, bu mekanizmanın gün içinde ‘uyan’ uyarılarını artırdığını, gece ise azalttığını vurguladılar. İkinci süreçse kum saatini anımsatıyor. Uyku baskısı uyanık olarak geçirilen zamanda artıyor ve uyku durumunda azalıyor.

  Gün içinde bu iki süreç arasındaki zıtlık uyanıklık ve dikkatli olma seviyesini korumaya yardım ediyor. Belçika’daki Liege Üniversitesinden Christina Schmidt ve ekibi, uyku ritmi çok bozuk olan kişileri teste tabi tuttu. Sağlıklı gençlerden 16′sı erken kalkıyor, 16′sı geç yatıyordu.

  1,5 saat ve 10,5 saatlik uyanıklık durumunun ardından gençlerin beyin işlevine de MR ile bakıldı. Çıkan sonuca göre erken uyananlar sabah daha verimli oluyor. Ancak uyandıktan sonraki 1,5 saat içinde her iki grup arasında fark kalmıyor.

  Gün sonunda ise geç uyananlar daha az yorgun oluyor ve dikkatleri artıyor. Sonuç olarak araştırmacılar, sabah erken uyananların gün boyunca toplanan uyku baskısından daha fazla etkilendiğini belirttiler.

   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  uyansamda gözümü açmak uykudan uyanmak istemıyorum neden
   
Sabahları uyanamamak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sabah Namazi

  Sabah Namazi

  Ev ve iş temposu yüzünden sabah namazına kalkmam zorlaştı.Birgün oturdum RABB'İME (C.C.) dua ettim :" Ya RABB (C.C.) sen herşeyi yaratansın.Zamanıda yorgunluğuda yaratansın.Bana bu sabah bir melek gönder beni namaza kaldırsın sana seherde şükredeyim." Sabaha karşı 20 aylık kızımın ağlaması ile uyandım su istemişti.Suyunu verdim ve yattım.Yastığa kafamı koyar koymaz sabah ezanı...
 2. Sabahlar Uzak

  Sabahlar Uzak

  seni aramıyor seni sormuyorsam aramıyor sormuyorsam bu senden vazgeçtim demek değildir aramiyor arayıp bu senden Sabahlar uzak bu sevda tuzak bana Çok zaman geçti sabrim yok yarinlara Kacinci hasret, kacinci yalnizligim sigaramin ucunda? Simdi yanimda, yanimda olacaktin Biraktin beni sevda yokuslarinda Kuslar uçurdum aksamdan sabahlara Sigaramin ucunda yanar hasretin Vurur can evimden ellerime...
 3. Sabah Bakımı

  Sabah Bakımı

  Sabah Bakımı İlk olarak sabah kalktığınızda su ve sabunla cildinizi iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bir süre sonra yani cilt kuruduktan sonra tonikle temizleyin. Yüzünüzü temizlediğiniz pamuğa baktığınızda çok şaşıracaksınız. Az önce cildinizi sabunla temizlememiş gibi pamuk kirlenir. Çünkü sabun toniğin ulaşabildiği kadar cildin derinine ulaşıp oradaki kirleri temizleyemez....
 4. Sabah sabah güzellik

  Sabah sabah güzellik

  Yine işe geç kaldınız çünkü çalan saatinizin sesini yine duyamadınız. Bir koşuşturma içinde ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Ilk işiniz banyoya gitmek oldu ama aynaya baktığınızda gördüğünüz manzaradan ürktünüz. Bir an önce kendinize gelmek için acele etmelisiniz. Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın Uykunun izlerini silmek için yüzünüzü çok soğuk suyla yıkayın. Soğuk su yüzünüze renk getirecek....
 5. Sabah duası

  Sabah duası

  sabah duası allah’ım! Başlayacağımız bu yeni gün için sen'den hayırlar diliyorum ve bugünün içindeki şerlerden sana sığınıyorum,günah işlemekten,bir kuluna haksızlık etmekten, birisinden zulüm görmekten sana sığınırım ((((amin))

Sayfayı Paylaş