Saç nezlesi neden olur tedavisi varmıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
Saç nezlesi neden olur tedavisi varmıdır ?
Saç nezlesini eminim ki bir çoğunuz yeni duyuyor.İyi kurutulmayan saçların yakalandığı bu hastalıktan kurtulmak pek kolay değil.Saç nezlesi genelde en çok bayanlarda görülür.Belirtileri de iyi kurutulmayan saçlarda aşırı kaşıntı,saç köklerinde iğnelenme..Tedvi adilmez ise ciddi anlamda saç kaybınız olabilir.Peki saç nezlesinden nasıl korunuruz, saç nezlesinin tedavisi nelerdir ? Tüm detaylar yazımızın devamın da öncesi ; Saçların sağlıklı uzaması için öneriler adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.

Banyo yaptınız ve dakikalar içinde saçlarınız kaşınmaya başladı , buna saç köklerinde iğnelenme gibi batmalar eşlik etti ise saç nezlesine yakalanmışsınız demektir.Saçları uzun olan hanımlar genelde saçlarını sımsıkı toplar.Bu sıkı saç bağlama işlemi saç nezlesine yakalanmanıza neden olabilir.Saç nezlesinin diğer nedeni duş sonrası kurulanmayan saçlar.Özellikle hanımlar yazın aman hava sıcak kurutmaya ne gerek var diyerek saçlarını ıslak bırakır.İşte bu durumda saç nezlesine neden olmaktadır.Aşırı fön,jöle kullanımı, maşalama da saç nezlesine davetiye çıkaran unsurlar arasında.Peki saç nezlesinden nasıl korunabiliriz, saç nezlesinin tedavisi varmıdır ? Tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.
saç nezlesi.jpgSAÇ NEZLESİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ:

Saç nezlesi olarak adlandırılan rahatsızlığın öne çıkan en belirgin özelliği, kıl köklerinde ve saç derisinde yanma ve ağrı hissi vermesidir. Fark edildiği zaman önlemi alınmadığı taktirde ileride saç diplerinde yaraya ve şiddetli saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Tıp literatüründe hastalık olarak adlandırılmayan bu rahatsızlığın ne yazık ki belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu rahatsızlığı önlemek ve tedavisini yapabilmek için öncelikle sebep olan etkenleri belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekmektedir. Sebeplerin ortadan kaldırıldığında bile sorun devam ediyorsa, daha vahim sonuçlarla karşılaşmamak için hemen doktora görünmekte fayda vardır.

Saç nezlesi hastalığına yakalanmamak için kesinlikle saç bakımına maksimum özenin gösterilmesi gerekir. Banyo yapıldıktan sonra saçlar havluyla kurutulmalı ve imkan dahilindeyse de 2-3 saat kadar dışarıya çıkılmamalıdır. Şayet dışarı çıkılması gerekliyse, önce havlu ile sonra da uzaktan fön makinesi ile iyice kurutulması önemlidir. Yinelemek gerekirse; bayanlar kullandıkları saç modellerinde saç derisini sıkacak ve gerecek modellerden ziyade daha rahat tarzı benimsemeli, erkekler de jöle ve şekillendirici sprey gibi kozmetik ürünlerin kullanımı en aza indirmelidir.


Saç nezlesinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Saç nezlesine yakalandığını fark eden kişinin kendiliğinden geçebileceği düşüncesiyle saç derisine ve saç köklerine herhangi bir müdahalede bulunmaması ve gündelik alışkanlıklarına devam etmesi çok büyük yanlıştır.

Çünkü bu tip hastalıklarda hemen önlem alınmazsa hastalığın şiddeti artmakta ve hatta saç diplerinde yaralanma durumlarıyla birlikte çok yoğun saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir. Bu durum bilimsel olarak liteatüre bir “hastalık” olarak geçmediğinden ötürü de üzerinde çok fazla araştırma yapılmamış, dolayısıyla farklı tedavi yöntemleri ya da ilaç tedavisi bulunmamaktadır.

Tedavi yöntemi olarak uygulanacak tek durum, problemleri ortaya çıkaran etkenlerin farkında olmak ve onlardan uzak durmaktır. Saç nezlesini önleyebilmek adına yapılması gerekenler kısaca şu şekildedir;

Saçlar daha gevşek yapıda toplanmalıdır, ihtiyaç duyulmadığı taktirde hiç toplanmamalıdır.

Banyo yaptıktan sonra saçlar mutlaka tamamen kurutulmalıdır. Kurutulma esnasında fön makinasından çok saç havlusundan yararlanılmalıdır.

Erkeklerin ve bayanların saçlarına köpük ya da jöle gibi ürünleri kullanmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Bunun yerine daha doğal saç bakım ürünleriyle saçlarını şekillendirmeleri önerilmektedir.

Saç sağlığında bu tip durumlara dikkat etmenin haricinde yeme içme düzenine ve stres faktörüne de sıklıkla dikkat etmek gerekir. Eksik beslenmenin ve sürekli stres içerisinde olmanın saçları da etkilediğini hesaba katarsak, saç köklerinin ve saç derisinin hassaslaşmaması adına mümkün olduğunca saç sağlığına fayda sağlayacak ürünlerle beslenmeli ve stresi hayatınızdan uzat tutmanız gerekmektedir.
 
Üst