1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Saç nezlesi neden olur tedavisi varmıdır ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Saç nezlesini eminim ki bir çoğunuz yeni duyuyor.İyi kurutulmayan saçların yakalandığı bu hastalıktan kurtulmak pek kolay değil.Saç nezlesi genelde en çok bayanlarda görülür.Belirtileri de iyi kurutulmayan saçlarda aşırı kaşıntı,saç köklerinde iğnelenme..Tedvi adilmez ise ciddi anlamda saç kaybınız olabilir.Peki saç nezlesinden nasıl korunuruz, saç nezlesinin tedavisi nelerdir ? Tüm detaylar yazımızın devamın da öncesi ; Saçların sağlıklı uzaması için öneriler adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.
  Banyo yaptınız ve dakikalar içinde saçlarınız kaşınmaya başladı , buna saç köklerinde iğnelenme gibi batmalar eşlik etti ise saç nezlesine yakalanmışsınız demektir.Saçları uzun olan hanımlar genelde saçlarını sımsıkı toplar.Bu sıkı saç bağlama işlemi saç nezlesine yakalanmanıza neden olabilir.Saç nezlesinin diğer nedeni duş sonrası kurulanmayan saçlar.Özellikle hanımlar yazın aman hava sıcak kurutmaya ne gerek var diyerek saçlarını ıslak bırakır.İşte bu durumda saç nezlesine neden olmaktadır.Aşırı fön,jöle kullanımı, maşalama da saç nezlesine davetiye çıkaran unsurlar arasında.Peki saç nezlesinden nasıl korunabiliriz, saç nezlesinin tedavisi varmıdır ? Tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.
  < Konu Resmi..>  SAÇ NEZLESİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ:

  Saç nezlesi olarak adlandırılan rahatsızlığın öne çıkan en belirgin özelliği, kıl köklerinde ve saç derisinde yanma ve ağrı hissi vermesidir. Fark edildiği zaman önlemi alınmadığı taktirde ileride saç diplerinde yaraya ve şiddetli saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Tıp literatüründe hastalık olarak adlandırılmayan bu rahatsızlığın ne yazık ki belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu rahatsızlığı önlemek ve tedavisini yapabilmek için öncelikle sebep olan etkenleri belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekmektedir. Sebeplerin ortadan kaldırıldığında bile sorun devam ediyorsa, daha vahim sonuçlarla karşılaşmamak için hemen doktora görünmekte fayda vardır.

  Saç nezlesi hastalığına yakalanmamak için kesinlikle saç bakımına maksimum özenin gösterilmesi gerekir. Banyo yapıldıktan sonra saçlar havluyla kurutulmalı ve imkan dahilindeyse de 2-3 saat kadar dışarıya çıkılmamalıdır. Şayet dışarı çıkılması gerekliyse, önce havlu ile sonra da uzaktan fön makinesi ile iyice kurutulması önemlidir. Yinelemek gerekirse; bayanlar kullandıkları saç modellerinde saç derisini sıkacak ve gerecek modellerden ziyade daha rahat tarzı benimsemeli, erkekler de jöle ve şekillendirici sprey gibi kozmetik ürünlerin kullanımı en aza indirmelidir.


  Saç nezlesinin tedavi yöntemleri nelerdir?

  Saç nezlesine yakalandığını fark eden kişinin kendiliğinden geçebileceği düşüncesiyle saç derisine ve saç köklerine herhangi bir müdahalede bulunmaması ve gündelik alışkanlıklarına devam etmesi çok büyük yanlıştır.

  Çünkü bu tip hastalıklarda hemen önlem alınmazsa hastalığın şiddeti artmakta ve hatta saç diplerinde yaralanma durumlarıyla birlikte çok yoğun saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir. Bu durum bilimsel olarak liteatüre bir “hastalık” olarak geçmediğinden ötürü de üzerinde çok fazla araştırma yapılmamış, dolayısıyla farklı tedavi yöntemleri ya da ilaç tedavisi bulunmamaktadır.

  Tedavi yöntemi olarak uygulanacak tek durum, problemleri ortaya çıkaran etkenlerin farkında olmak ve onlardan uzak durmaktır. Saç nezlesini önleyebilmek adına yapılması gerekenler kısaca şu şekildedir;

  Saçlar daha gevşek yapıda toplanmalıdır, ihtiyaç duyulmadığı taktirde hiç toplanmamalıdır.

  Banyo yaptıktan sonra saçlar mutlaka tamamen kurutulmalıdır. Kurutulma esnasında fön makinasından çok saç havlusundan yararlanılmalıdır.

  Erkeklerin ve bayanların saçlarına köpük ya da jöle gibi ürünleri kullanmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Bunun yerine daha doğal saç bakım ürünleriyle saçlarını şekillendirmeleri önerilmektedir.

  Saç sağlığında bu tip durumlara dikkat etmenin haricinde yeme içme düzenine ve stres faktörüne de sıklıkla dikkat etmek gerekir. Eksik beslenmenin ve sürekli stres içerisinde olmanın saçları da etkilediğini hesaba katarsak, saç köklerinin ve saç derisinin hassaslaşmaması adına mümkün olduğunca saç sağlığına fayda sağlayacak ürünlerle beslenmeli ve stresi hayatınızdan uzat tutmanız gerekmektedir.
   
Saç nezlesi neden olur tedavisi varmıdır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sigiller neden çıkıyor tedavisi varmı

  sigiller neden çıkıyor tedavisi varmı

  merhaba ben hamile kaldktan sonra rahmin dis kisminda sivilce gibi seyler cikti fakat daha sonra buyudu ve sigil seklini aldi cogaldi ayni zamnda kasintida yapt doktrma basvurdum dogumdan sonra geceblcgni egr gecmse ilac tedavisi uygulcgni ve cok gerekli olrsa kucuk bir operasyonla alnablcgni soyled dogumumun uzerinden iki ay gecti doktorum merhem verdi ve yaralarim kuculdu fakat esimdede ayni...
 2. Yumurtalık Kisti Nedir?Tedavisi Varmıdır

  Yumurtalık Kisti Nedir?Tedavisi Varmıdır

  Yumurtalık kistleri ,her yaş gurubundaki kadınların karşılaşabileceği bir sorundur.Yumurtalık kistleri küçük içi dolu sıvı yapılardır.Şikayetler vuku bulduğunda doktora başvurulur.Kimi hastalarda hiç bir şekilde ağrı ve sızı olmazken kimi hastalarda ise aşırı olmamakla birlikte kasık ağrıları görülmektedir.Yumurtalık kisti hakkındaki tüm merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz Yumurtalık Kisti...
 3. Saç Nezlesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Saç Nezlesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  saç nezlesi, saç nezlesi nedir, saç nezlesi tedavisi Sevgili melekler, saçın da nezlesi olur demeyin. Önüne geçilmediği takdirde saç dökülmesine kadar gidilebilen saç nezlesinin belirtisi saç köklerinini batmasıdır. Saç derisinde kaşınma, ağrı ve yanmaya neden olan saç nezlesi hakkında sizlere verebileceğimiz bilgiler şöyle.... Bu hastalık en çok saçların sıkıca bağlanmasından...
 4. Düşük nedenleri ve tedavisi

  Düşük nedenleri ve tedavisi

  İlerleyen yaşla birlikte anne adayında yüksek tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyor. Ayrıca bu yaşlarda hamilelikte yüksek tansiyon, hamilelik diyabeti ve embriyolarda kromozom bozukluklarının görülme sıklığında da artış oluyor. Tüm bunlar da düşük doğum, erken doğum, büyüme geriliği ve Down Sendromlu bebek doğurma risklerini...
 5. Vajina gazı neden olur tedavisi varmı?

  Vajina gazı neden olur tedavisi varmı?

  Vajina gazı ya da vajinadan gaz çıkması hiç de düşünüldüğü gibi yellenmek tarzı bir gaz çıkışı değildir. Vajina yapısı gereği esnek bir yapıya sahiptir. Vajinadaki bu esneme payı, dokunun özelliği yani kişinin yapısı, zor doğumlar ya da yaşa bağlı olarak değişebilmektedir. Neden vajinanın bu özelliğinden bahsediyoruz. Çünkü vajinadan gaz gelmesi doğrudan, vajinanın bu özelliği ile ilgilidir....

Sayfayı Paylaş