Sağlıklı bir sese sahip olmanın 10 püf noktası

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Sağlıklı bir sese sahip olmanın 10 püf noktası
şarkıcı olmanın yolları güzel sese sahip olmak ses çatallaşmasına ne iyi gelir güzel şarkı söylemenin püf noktaları şarkı söylemenin püf noktaları
Çoğumuz sağlıklı bir vücuda sahip olmak için saatlerce egzersiz ve diyet yaparız ama sesimize dikkat etmeyiz

Tiz ve bas sesler çıkarırken (şarkı vs söyleme esnasında) boğaz ve ense kaslarınızı gevşetin. Bazı opera sanatçıları bas sesleri çıkarırken tavana, tiz sesleri çıkarırken yere doğru başlarını eğerler. Oysa bu doğru bir hareket değildir.
Michigan Üniversitesi`nden Norman Hogikyan ve meslektaşları sesinize dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

"Sesiniz dış dünyada sizi temsil eden elçinizdir. Sizin kişiliğinizi ve duygularınızı gösterir. İnsanlar sizin görünüşünüz kadar sesinize bakarak da sizi değerlendirirler. O yüzden siz konuşurken veya şarkı söylerken diğer insanların nasıl bir ses duyduğuna önem verin. Sesinizdeki sorunlar hayatınızda çok ciddi etkiler yaratabilir” diyen Norman Hogikyan ve arkadaşları sesinizi formda tutmanız için size şu önerilerde bulunuyorlar:

1. Vücudunuzun su dengesini korumak için su içmeyi ihmal etmeyin. Alkol ve kahve seinizi kötü etkiler. Ses telleriniz çok hızlı titreştiği için sürekli nemli kalmaları önemlidir. Sulu meyveler de sesiniz için yararlıdır.

2. Gün içinde sesinizi dinlendirecek aralıkar yaratın. Özellikle işiş nedeniyle gün boyu konuşmak zorunda kalan insanlar, söz gelişi öğretmenler ve radyo sunucuları, sakin ve ‘konuşmak zorunda kalmayacakları’ ortamlarda kendilerine birkaç saat dinlenecek zaman ayırmalıdırlar.

3. Sigarayı bırakın! Gırtlak kanseri riskini artırması bir yana sigara dumanı nefes yollarını ve ses tellerini çok kötü yıpratır.

4. Gereksiz yere sesiniz yormayın, bağırmayın. Gerekmedikçe yüksek sesle konuşmayın. Boğazının kuruduğunu ya da sesinizin çatallaştığını hissediyorsanız sesinizin seviyesini düşürün. Sesteki çatallaşma, ses tellerinizin hırpalandığının göstergesidir.

5. Tiz ve bas sesler çıkarırken (şarkı vs söyleme esnasında) boğaz ve ense kaslarınızı gevşetin. Bazı opera sanatçıları bas sesleri çıkarırken tavana, tiz sesleri çıkarırken yere doğru başlarını eğerler. Oysa bu doğru bir hareket değildir.

6. Sesinize her gün dikkat edin. Bunu şarkıcılar zaten sıklıkla yaparlar. Telefonda sıklıkla konuştuğunuz bir arkadaşınız o gün size “Bugün sesin biraz garip geliyor” demişse muhtemelen bir sebebi vardır.

7. Çok sık gargara yapmayın. Boğazınızı temizlerken ses tellerinizin üstüne kapı çarpmış gibi oluyorsunuz. Bunu sıklıkla yapmak ses tellerinize zarar verebilir. Boğazınızı temizlemek ihtiyacı hissettiğinizde yavaş yavaş yudumlayarak su içmek daha doğru bir tercihtir. Boğazınızı sıklıkla temizleme ihtiyacı duyuyorsanız, doktora görünmeniz gerekebilir çünkü önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğracak bir boğaz hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

8. Hastalandığınız sıralarda çok konuşmayın, ses tellerinizi ayrıca yormayın. Soğuk algınlığı nedeniyle sesiniz kısılmışsa, ses tellerinize kulak verin: Muhtemelen istirahat etmek istediklerini siz de duyacaksınız.

9. Topluluğa konuşmanız gereken durumlarda kendi sesinizi zorlamaktansa amfilikatör cihazlarını zorlamanız daha iyi bir seçenektir. Hatiplik yeteneğine sahip olduklarını sanan bir takım politkacılar kalabalığı görünce bağırıp çağırmayı marifet sanırlar. Oysa bu çok düşüncesiz ve aptalca bir tavırdır.

10. Ev ve işyerinizde hava kuru olmasın. Nemli hava sesiniz için iyidir, kuru hava sesiniz için kötüdür.

alıntı
 
D

Dost.

Forum Okuru
ben sarki soylerken yukselemiyorumYani yarın hayat bayram olsa sarkisini söyleyeceğim ve su dunyadaki en soylu kisi insani sevendir dedikten sonra inceden bagiramiyorum.Neden acaba
 

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Güzel sese sahip olmak için bazen doğuştan gelen genetik bir yetenek lazımdır bazen de işin ustası tarafından sesin terbiye edilmesi ve doğru kullanımının öğretilmesi gerekmektedir. Eğer öğrenci iseniz müzik öğretmeninizden bu konuda yardım alabilirsiniz o size sesinizin nerde iniş çıkışlı olacağını kendisi söyleyecek ve sizi o şekilde yönlendirip bilgilendirecektir
 
Üst