Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  sağlıklı yaşam için maden suyu için

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  kemiklerimizin ve kaslarımızın sağlıklı olabilmesi için neler yapmalıyız hayatsal faaliyetlerimizi sürdürmemizde suyun rolü hayatsal faaliyetlerimizde suyun rolü nedir
  Ben şu yaşıma geldim(20):DAğzıma bir kerecik olsun maden suyu sürmedim:DÇünkü sevmiyorum çok tuhaf bir kokusu var şişesinide sevmiyorum hiç:seker:Ama meğer maden suyunun bir çok faydası varmış:)Buyrunuz maden suyunun faydaları...

  *
  Hormonlu besinler bize ihtiyacımız olan kaloriyi sağlıyor ama sağlıklı bir hayat sürdürmemiz için gereken mineralleri ihtiva etmiyor. Peki bu minarel ihtiyacına en iyi çözüm nedir? İşte minaral deposu maden suyu hakkında herşey.
  İnsan vücudu fonksiyonlarını doğru şekilde yerine getirebilmek için 80'den fazla mineral kullanıyor. Nasıl ki karalardan okyanusa doğru akan deniz suları bu esnada birçok zehirli maddeyi tesirsiz hale getiriyor insanın dolaşım sistemindeki mineraller de benzer şekilde faaliyet gösteriyor.
  Hücrelerin sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaçları var. Kan oluşumu uygun vücut sıvıları kompozisyonu sağlıklı sinir fonksiyonları uygun kardiovasküler sistem operasyonu ve diğer birçok faaliyet için vücut mineralleri kullanıyor. Vitaminler gibi mineraller de vücudun enerji üretme büyüme ve iyileşme gibi fonksiyonları sağlamasına yardımcı oluyorlar. Zira tüm enzim aktiviteleri mineral gerektiriyor. Yani vitamin ve diğer besinlerin vücuda yararlı olabilmesi için de minerallara ihtiyaç duyuluyor.
  Peki mineral nedir? Mineraller tıpkı vitaminler gibi mikrobesinler grubuna dahildir ve insan vücudunda hayatın devamını sağlayacak birçok metabolik reaksiyona katılırlar. Normal metabolizma ve hayati fonksiyonların sürdürülebilmesi için gerekli inorganik maddeler olan mineraller metabolik olaylara katılarak pıhtılaşma kas liflerinin uyarılması gibi biyolojik reaksiyonlarda görev alıyorlar.
  Sağlıklı bir hayatın şartlarından biri de vücuda ihtiyacı olan mineralleri temin etmek. İnsan vücudu fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilmek için 80'den fazla mineral kullanıyor. Nasıl ki karalardan okyanusa doğru akan deniz suları bu esnada birçok zehirli maddeyi tesirsiz hale getiriyor insanın dolaşım sistemindeki mineraller de benzer şekilde faaliyet gösteriyor. Hücreler sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaç duyuyor.


  Vücudun dengesi için çok önemli olan minerallerin eksikliği dengenin bozulmasına sebep oluyor. Peki vücut mineral eksikliğini nasıl tamamlayacak? Hangi mineralleri hangi gıdalardan alacak? Ne yazık ki bugün yediğimiz besinlerin büyük bölümü bu minerallerden yoksun. Zira yıllar boyu aynı topraklarda aynı cins ürünler yetiştirildiği için bu topraklar artık mineral bakımından eskisi kadar zengin değil. Vücudumuz için gerekli mineralleri almak için geriye tek kaynak kalıyor o da maden suyu... Çözünmüş halde mineral ve gaz ihtiva eden kaynak sularına 'maden suyu' adı veriliyor. Batıda her geçen gün maden suyu tüketimi artış gösteriyor. Avrupa'da kişi başına yıllık maden suyu tüketimi 24 litre civarında. Türkiye'de ise bu rakam henüz sadece 2.2 litre.
  Sağlıklı bir hayat sürdürmede önemli rol oynayan maden suyu tüketimiyle ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz?

  İşte maden suyu hakkında 'doğru' bildiğiniz 'yanlışlar' ve 'yanlış' bildiğiniz 'doğrular'...
  - Maden suyuyla soda arasında ne fark vardır?
  Maden suyu ihtiva ettiği tüm mineraller ve karbondioksit gazıyla birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen tamamen "soda" olan bir içecektir.
  - Maden suyu asitli midir?
  Halk arasında "asitli" denilen içeceklerden aslında kastedilen içeceğin içindeki karbondioksit gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle ve yüzde 99.99 saflıkta üretilen gıda imalatı için özel karbondioksit gazı kullanılır.
  - Günde ne kadar maden suyu tüketebiliriz?
  Doğal suların ihtiva ettiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olur. Muhtevasındaki zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller dolayısıyla özellikle çocuklar bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi "yararlı sıvı" tüketilmesini tavsiye ediyor.
  - Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır?
  Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp aksine vücudumuza sayısız yararı vardır. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum demir çinko florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.
  - Hamilelikte maden suyu içilir mi?
  Hamilelik beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda sıvı mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.
  - Maden suyu cilde yararlı mıdır?
  Maden suyunun ihtiva ettiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilde de yararlıdır. Hatta piyasada sprey şişelerine doldurulmuş ve yüze püskürtülerek kullanılan maden suları satılır.
  - Maden suyu böbrek taşı yapar mı?
  Böbrek taşlarının oluşumunda ana sebep yetersiz miktarda sıvı tüketimidir. Başka bir ifadeyle hayatı boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez; ancak esas olan düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.
  SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN DÜZENLİ MADEN SUYU TÜKETİMİ ŞART
  - Avrupa'da ve Türkiye'de kişi başına yıllık maden suyu tüketimi ne kadar?
  Avrupa'da kişi başına yılda 24 litre maden suyu tüketilirken bu rakam Türkiye'de 3 litrenin altında. Ülkemiz aslında Avrupa'nın doğal mineralli sular açısından en zengin coğrafyasına sahip; ancak yıllık 65 milyon litre olan bu kaynağın sadece yüzde 1'i şişeleniyor yüzde 99'u boşa akıyor. Süt ve süt ürünleri tüketiminde de Avrupa ile aramızda benzer oranlar olduğu için neticede ulusal beslenme kültürüyle bağlantılı ilginç tablolar ortaya çıkıyor. Örneğin bu beslenme kültürü sayesinde Avrupalı kemik erimesi gibi hastalıkları nadiren duyarken Türkiye'de belirli yaş ve cinsiyet gruplarında kemik erimesi oranları yüzde 30'larda yaşanıyor. Bunun en önemli sebebi hayat boyunca düzenli olarak tüketilen süt ve doğal suların miktarlarındaki dolayısıyla bu yolla alınan kalsiyum takviyesindeki büyük farklılık.
  - Maden suyu son kullanma tarihinden sonra bozulur mu?
  Maden suyu kapağı açılmazsa kesinlikle bozulmaz. Ürünlere son kullanma tarihi konulmasının tek sebebi dolumdan sonra belirli bir süre geçtiği zaman kapak ve ambalajdan dışarıya karbondioksit gazı kaçması ve azalmasıdır.
  - Düzenli maden suyu tüketimiyle bazı hastalıklar arasında bağlantı var mıdır?
  Maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıklarıyla çok ilgisi vardır. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü tespit edilmiştir. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur.
  Sodyum vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir ve sıvı dağılımıyla sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca asit-baz dengesi ve sinir uyarılarının taşınması en önemli görevlerindendir.
  Kalsiyum vücudumuzda en fazla bulunan elementtir. Kemik yapısının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesine sinir uyarılarının taşınmasına hücre zarlarında iyon değişimine hormonların sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olur. Yaşla ilgili kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler. Kalsiyum sadece süt ve doğal sularda bulunur. İçerisinde kalori ve kolesterol olmadığı için maden suyu kalsiyum açısından süte en iyi alternatif olmaktadır.
  Bikarbonat sitrat magnezyum sodyum flor ve kalsiyum maden suyunda bulunan doğal dengeleriyle ürolojik hastalıkların seyri ve özellikle ameliyat sonrasında çok etkendir. Böbrek taşlarının tekrarlamasını önlemenin en kolay ve doğal yolu maden suyunu bolca tüketmektir. Bikarbonatlı sular alkali yapıları sayesinde mide asiditesini nötralize eder ve bu özelliği sebebiyle peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli rol oynar. Yine fonksiyonel mide ve bağırsak hastalıklarında semptomları azaltıcı etkileri vardır.
  Kalsiyum ve magnezyum içeren sular stres sonucu gelişen ishal gibi şikayetleri önlemede de etkili olur.
  Sülfatlı sular ise safra salgılarını ve akımlarını artırır. Kalsiyum zengini doğal mineralli sular menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında önemli bir seçenektir.   
 2. l.a.r.a

  l.a.r.a Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  287
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  stuttgart
  bu cok yararli bilgileri bizimle paylastigin icin teskkürler canim... ben almanyada yasiyorum ve burada insanlar günlük hayatlarinda cok fazla maden suyu tüketiyorlar, ülkemizde de bu yayginlassa cok mutlu olurum...
   
 3. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  emeğine sağlık canım
   
 4. jnevin

  jnevin Hamiş Melek

  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  599
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  tşk sağlıklı bir bilgi daha fazla madensuyu
   
 5. reyhannn

  reyhannn Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  129
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  bundan sonra içmeye başlarsın artık bak bu kadar faydasını öğrendin :)
   
sağlıklı yaşam için maden suyu için konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maden suyu için, güzelleşin!

  Maden suyu için, güzelleşin!

  Özellikle yemeklerden sonra içilen maden sularının, milyonlarca YTL değerindeki güzellik ve cilt bakımı ürünlerine alternatif olmaya başladığı bildirildi. Uluslararası Tıbbi Hidroklimatoloji Derneği (ISMH) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptığı açıklamada, maden suyunun şifasını...
 2. Sağlıklı Yaşam İçin...

  Sağlıklı Yaşam İçin...

  1. Yaşam boyu egzersiz programlarına katılın; · Haftada 3-6 kez düzenli egzersiz yapın. · Egzersiz programınız kuvvet ve esneklik çalışmalarının bulunduğu 20-30 dakikalık aerobik egzersizlerden oluşmalıdır (Örneğin uzun yürüyüşler, jogging, yüzme, dans, ip atlama v.b.). 2. Sigara içmeyin; · Sigara Amerika’da ani ölümlere neden olan en önemli faktörlerden biri olarak düşünülmektedir. ·...
 3. Cilt Güzelliği İçin Maden Suyu

  Cilt Güzelliği İçin Maden Suyu

  soda cilt cilde soda maden suyu cilt için Uzmanlara göre; maden suyu, cilt güzelliğine önem veren bayanlar için son derece önemli bir kaynak. Yapılan araştırmalara göre; maden suyu, kadınlar için mükemmel bir güzellik ve sağlık kaynağı. Özellikle pürüzsüz bir cilt hayali kuran bayanlara, bol bol maden suyu içmeleri tavsiye ediliyor. Selilütten şikayetçi olanlar maden suyu içmeli Maden...
 4. sağlıklı yaşam için ipuçları

  sağlıklı yaşam için ipuçları

  hamilelikte vitamin kullanılmazsa ne olur gebelikte vitamin kullanılmazsa Hem genç, hem de olabildiğince sağlıklı uzun bir ömür sürmek artık herkesin hayali...Peki ama sağlıklı olmak için nasıl bir yol izleyeceğiz?:) Buyrun meleklerim.............. Hem genç, hem de olabildiğince sağlıklı uzun bir ömür sürmek artık herkesin hayali... Ancak bu konuda her geçen gün yeni, hatta...
 5. cildiniz için maden suyu için

  cildiniz için maden suyu için

  maden suyu saç emzirirken maden suyu tuzu suyunun sivilcelere etkisi suyunun sivilcelere faydaları Uzmanlara göre; maden suyu, cilt güzelliğine önem veren bayanlar için son derece önemli bir kaynak. Yapılan araştırmalara göre; maden suyu, kadınlar için mükemmel bir güzellik ve sağlık kaynağı. Özellikle pürüzsüz bir cilt hayali kuran bayanlara, bol bol maden suyu içmeleri tavsiye ediliyor....

Sayfayı Paylaş