Sakız zayıflatırmı?

Uzman SühaN

Administrator
Sakız zayıflatırmı?
Şekersiz sakızlar aspartam ya da asesülfam potasyum gibi yapay tatlandırıcıları herhangi bir sayı ve oranda içerebilir. Bir şeker alkol olan sorbitol – kuru erik ve elmada doğal olarak oluşur- şekersiz sakızlarda kullanılan ortak bir maddedir. Ksilitol de sorbitole benzerdir ve tatlandırıcı olarak şekersiz sakıza ilave edilebilir.Ksilitol ve sorbitol yüksek dozlarda yutulursa laksatif yani müshil etkisi vardır. Büyük miktarlarda çiğnendiğinde sorbitol içeren şekersiz sakızlar kişinin vücut ağırlığının yüzde 20′ sine varan ağırlık kaybına neden olabilir. Ksilitol ve sorbitol kalın bağırsak içine su çekerek bağırsak hareketlerinin oluşmasına neden olur.1.jpg
Şekersiz sakızlar aspartam ya da asesülfam potasyum gibi yapay tatlandırıcıları herhangi bir sayı ve oranda içerebilir. Bir şeker alkol olan sorbitol – kuru erik ve elmada doğal olarak oluşur- şekersiz sakızlarda kullanılan ortak bir maddedir. Ksilitol de sorbitole benzerdir ve tatlandırıcı olarak şekersiz sakıza ilave edilebilir.


Ksilitol ve sorbitol yüksek dozlarda yutulursa laksatif yani müshil etkisi vardır. Büyük miktarlarda çiğnendiğinde sorbitol içeren şekersiz sakızlar kişinin vücut ağırlığının yüzde 20′ sine varan ağırlık kaybına neden olabilir. Ksilitol ve sorbitol kalın bağırsak içine su çekerek bağırsak hareketlerinin oluşmasına neden olur.


Kilo kaybına ek olarak, şekersiz sakızlar istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Sorbitolün ortak yan etkileri arasında gaz, mide krampları, bulantı ve anal tahriş yer almaktadır. Şeker alkollerinin etkilerine karşı duyarlılık ise bir kişinin vücut büyüklüğü ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Birçok sağlıklı yetişkinde şeker alkolün günde 10 grama kadar herhangi bir önemli yan etkisi olmamaktadır. Yağ ya da şeker emilimini bloke eden ilaçlarla şekersiz sakız birleştirilmesi sonucu daha ciddi olarak ciddi karın krampları meydana gelebilir.


NOT:
Şekersiz sakız kullanımını durdurduğunuzda halen şiddetli karın krampları, istenmeyen kilo kaybı veya diğer istenmeyen yan etkileri devam ederse doktorunuza görünün.
 
Üst