Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sara hastalığı tedavisi - Epilepsi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  sara hastalığı tedavisi, nedir, belirtileri, nedenleri, neden olur, epilepsi tedavisi


  Halk arasında "sara hastalığı" oalrak bilinen epilepsi hastalığının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler.


  < Konu Resmi..>  Beyinde kısa süreli dikkat veya bilinç ka*yıplarına yol açan ve zaman zaman nöbet*ler şeklinde beliren davranışlara epilepsi veya sara denir. Beyinde dejeneratif ve*ya şekil bozuklukları, tümörler, metabolik bozukluklar, beyin elektrosu denilen gra*fiklerde (EEG) elektrik boşalmaları şeklin*de görülür ve hastada epilepsi krizleri şek*linde yansırlar. Sebep bulunamadığı zaman hastalık idiopatik epilepsi diye isimlendiri*lir.
  Kısa süren bilinç kayıplarına, küçük nöbet anlamında petit mal denir. Jackson epilepsisi denen sara nöbetinde ise genellikle bilinç kaybı olmaz, fakat bazı kas gruplarında kasılmalar görülür. Hasta yü*rürken sendeler, bir yöne döner, yüzünde anlamsız bir ifade belirir, parmaklarından başlayıp kola doğru ilerleyen titremeler olur. Uzun süren, konvülsiyon ve kasılma*larla seyreden, hastayı yere düşüren bi*linç kayıplarında ise grand mal’den söz edilir. Birbirini izleyen krizler devamlı ola*rak gelirse bu durum status epilepticus odını alır ki ölüme yol açabilir.

  Hastaların hemen yarısında nöbetten önce aura denilen kişiye özgü bir kriz öncesi duygu vardır. Bunlar herhangi bir yerde ağrı, kulak çınlaması, koku alma, hayal görme veya titreme biçiminde belirirler. Daha sonra bilinç kaybı ile beraber hasta yere düşer. Bütün vücudu kasılan saralı*nın solunumu durur, rengi önce solar, sonro morarır.

  Tonik kasılma denen bu devre yarım dakika sonra geçer, klonik kasılma denilen ihtilaçlar başlar. Kol ve bacaklar ritmik şekilde kasılıp gevşer. Bu konvülsiyanlar esnasında hasta idrarını kaçırıp altını kirletebilir ve dilini ısırabilir. Kasılma*lar gittikçe azalır ve hasta derin derin soluyarak bilincinin geri döndüğü ana kadar sakin bir şekilde yatar. Kendine geldiğinde işinin başına dönebilir. Kriz esnasında âtüm enderdir, ancak düşme sonucu ağır yaralanmalar olabilir. Bu nedenle saralı tamseter araba kullanmamalı, kısa da ol*sa bilinç kaybının tehlike yaratabileceği biinmelidir.


   
Sara hastalığı tedavisi - Epilepsi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sedef hastalığı tedavisi

  sedef hastalığı tedavisi

  sedef hastalığı tedavisi tırnak sedefi sedef hastası olan ünlüler hastalığının tedavisi için öneriler psoriozis hastalığı SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS) Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç...
 2. sara hastalığı tanı ve tedavisi

  sara hastalığı tanı ve tedavisi

  sara hastalığı tedavisi sara hastalığının tedavisi hastaligi sahra hastalığı hastalığının var mı Hazırlayan: Dr. Güzide Turanlı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatrik Nöroloji Uzmanı Çocuğunuzda bir ya da birkaç kez bayılma, morarma, sıçrama, çırpınma, anlamsız bakma, dalma veya size olağandışı gelen benzeri bir rahatsızlık durumu olabilir ve bir süre sonra tamamen düzelebilir....
 3. sara hastalığı

  sara hastalığı

  sara hastalığının tıptaki adı sara hastalığı diğer adı hastalığının diğer adları arkadaşlar bu çok önemli bunu annenize söyleyin Sara dediğimiz rahatsızlık, tıp diliyle epilepsi adı verilen beyindeki sinir hücrelerinden bir bölümününm diğerleri ile koordineli olarak çalışmayarak kendiliklerinden bir takım uyarılar üretmeleri...
 4. Tiroid Hastalığı Tedavisi

  Tiroid Hastalığı Tedavisi

  Tiroid Hastalığı Tedavisi hakkında acil bilgiye yada bilgilere ihtiyacım var bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlarım umarım vardır aramızda.
 5. Hamilelikte sara hastalığı

  Hamilelikte sara hastalığı

  gebelikte sara,gebelikte saranın zararları,hamilelikte sara,hamilelikte sara tedavisi,hamilelikte sara hakkında bilgiler Epilepsi hastalığı teşhisi konulduktan sonra tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Epilepsi yani sara hastalığı olarak ta bilinen bu hastalık beyin de sinir hücrelerinden kaynaklanmış olan ve tekrarlayan, kısa süreli nörolojik bir bozukluğun olmasıdır. Beyinden gelen...

Sayfayı Paylaş