1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Sarı Kantaron Otunun Zararı Var mı ?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Sarı kantoron bitkisinin zararı var mıdır? Sarı kantoron bitkisinin zararları nelerdir?
  Sarı kantoron bitkisinin zararı var mı?

  Alternatif tıpğ tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden bazıları uygun ya da dozunda kullanılmadıklarında ya da kullanmaması gereken durumda ki ki,şiler tarafından kullanıldığında zararlı olabiliyor melekler. İşte bu bitkilerden biri olan sarı kantaron otu hakkında sizleri aydınlatmak istiyoruz :)

  [​IMG]

  Yan Etkiler ve Etkileşimleri:
  Hamilelerde kullanılması yeterli klinik çalışma olmadığı için önerilmez.
  Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir.
  Yan Etkiler:
  Veterinerlikle ilgili kaynaklar bitkiyi ışığa karşı duyarlılık oluşturduğu için zehirli otlar sınıfına koyarlar.
  35 yaşındaki bir kadında 4 haftalık bir tedavi sonrasında güneş ışığına maruz kalan cilt kısımlarında yakıcı bir ağrı gelişmiş ve tedaviyi kestikten 2 ay sonra bu etki ortadan kalkmıştır.
  Bazı hastalarda sindirim bozukluklarına neden olmuştur.
  Bazı kişilerde allerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.Bu gibi hallerde kullanımı kesmek gerekir.

  SARI KANTARON
  Binbirdelik Otu (Hypericum Perforatum, St.John's Wort,Kanotu, Kılıçotu,Yaraotu,Mayasılotu)
  Kullanılan Kısmı:Avrupa'da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan bir bitkidir.
  Son yıllarda Anerika'da da oldukça populer olmustur.Avrupa'da tarla, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen bitki Kuzey Amerika'ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır.Haçlılar Sarı çiçekleri toplayarak zeytinyağında bekletirlerdi.Yağ kırmızı renk alınca kesik ve çizikler için tedavi edici olarak kullanılırdı.
  Bitki eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak ünlenmişti.Kullanılan kısmı çiçeklenme döneminde toplanan çiçek ve tomurcukların toplanarak hemen kurutulması ile elde edilir.

  Özellikleri:Son zamanlarda Amerika ve Avrupa'nın en çok satan Herb'idir. Hypericin ve pseudohypericin gibi bileşikler bitkinin %0.05-0.3 ünü oluşturan karakteristik bileşenleridir.

  Kullanım Alanları:

  * Depresyon:Yayılma yeri olan Almanyada bitkisel tedaviyi seven doktorlar tarafından ılımlı depresyonlarda birtakım tanınmış antidepressanlardan daha fazla önerilmektedir.Bu konudaki birçok otorite bu bitkiyi özellikle menapozun oluşturduğu ruhsal çöküntüyü engellemek için uygun bir bitki olarak görür.Avrupada antidepressan özelliğini kanıtlamak için bir çok çalışma yapılmıştır.Amerika 'da da halen çalışmalar sürdürülmektedir.Ancak antidepressan etkisini ve güvenilirliğini kanıtlayan bir sonucun ortaya çıktığı söylenemez.
  * Bitkinin geceleyin beyinden melatonin salınımını arttırarak uykuyu güçlendirdiği bildirilmiştir
  * Bir çalışma bitkinin zihinsel konsantrasyonu arttırdığı, kavrama yeteneğini geliştirdiğini rapor etmiştir.Ancak bu etki kuramsaldır.
  * Antiviral ve antibakteriel etkileri vardır.
  * Antienflamatuar etkisi vardır.
  * Derinin melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozuklukları ile karakterize vitiligonun tedavisinde yardımcıdır.
  * Birçok antienflamatuar ilaçtan farklı olarak ülser ile mücadele de de etkili olduğu rapor edilmiştir.
  * Halk arasında(Avrupa'da) ishal tedavisinde, romatizmal ağrıların tedavisinde, yatağa işemelerde gut hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
  * Bitki hakkındaki araştırmalar hala sürmektedir.

  Kullanım Şekli:
  Çay şeklinde ve hazır tablet veya kapsül halinde preperatları mevcuttur.


  Hamileler doktor kontrolünde kullanmalı. antidepresan ilaçları ile alınması yasaktır. (zati, çok iyi depresan özelliği gösterebilir) depresyonda olanların sarı kantaron kullanma isteğini göz önüne alırsak; kudret narı veya alfaalfa ile birlikte ayrı-ayrı kullanılmasında fayda vardır.
   
Sarı Kantaron Otunun Zararı Var mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kantaron Otu

  Kantaron Otu

  KANTARON OTU Hypericum perforatum (L.) Tarla, yol ve orman kiyilarinda, tepelerde ve çayirlarda Temmuz'dan Eylül'e kadar çiçeklenen ve ülkemizde, sari kantaron, kanotu, kiliçotu, mayasilotu ve yaraotu gibi yöresel adlara da sahip olan sifali bir bitkidir. Bitki 25-60 cm boyunda olup, çok dallidir ve saplari ayri oldugu halde bir semsiye biçimindeki çiçekleri 5 parçali, korolla altin sarisi...
 2. Açlık Otunun Zararları Var mı ?

  Açlık Otunun Zararları Var mı ?

  Açlık otunun zararları Açlık otu zararlı mı Açlık otunun yan etkileri Alternatif tıp tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerden açlık otunun zararları olup olmadığını merak ediyorsanız, buyrun makalemizden öğrenelim melekler :) Açlık otları, bileşik yapraklı, çoğunlukla sarı çiçekli, baklaya benzeyen yassı, odunumsu ve sert meyveli bitkilerdir. Bu meyvelerinin içinde, rengi kırmızımsı...
 3. Adaçayının Zararları Var mı ?

  Adaçayının Zararları Var mı ?

  Adaçayının zararları Adaçayı zararlı mı Adaçayı ve zararları hakkında bilgi Herşeyin azı karar, çoğu zarar melekler biliyorsunuz. Ve de sağlıklı olan bir çok besini tüketmek de bazı durumlarda sakıncalı olabiliyor. Bu makalemizde adaçayının zararları var mı sorusunun cevabını arayacağız :tik: Adaçayı, memleketimizde fazlaca tüketilen bitkisel bir çaydır. Hamile bayanların ve emziren...
 4. baharatların zararları var mıdır ?

  baharatların zararları var mıdır ?

  Melekler, sizler de iyi bilirsiniz ki yemeklerin tadı baharatlarla çıkar. Ben de mutfağımda bol bol baharat kullanırım. Kaş yaparken göz çıkarmayalım, acaba diyorum baharatların zararları da var mı?
 5. Sarı Kantaronun Yan Etkileri

  Sarı Kantaronun Yan Etkileri

  sarı kantaron çayı nelere iyi gelir,sarı kantaron çayı ne için kullanılır,sarı kantaron çayının faydaları,sarı kantaron çayının zararları hakkında bilgiler Ana vatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya olan sarı kantaron günümüzde Kuzey Amerika’da dahil olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Uzun ömürlü bir bitki olan sarı kantaronun parlak, yıldız şeklinde sarı çiçekleri...

Sayfayı Paylaş