1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sarı renkte vajinal akıntım var nedeni nedir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hepimiz, vajinal akıntının bir kadının hayatı boyunca süren bir süreç olduğunu biliyoruz. Kadınların çoğu yaşamları boyunca bir noktada vajinal akıntı deneyimi yaşarlar. Bu çerçevede kadınlar arasında vajinal akıntının rengi, kokusu ve kıvamı her zaman merak konusu olmuştur. Gebelik ve yumurtlama gibi bir dizi faktör vajinal akıntıların olmasında rol oynayabilir. Uzmanlar kadınların% 96’ sının akıntı miktarının yumurtlama, gebelik ya da daha önce menstruasyon sırasında artırdığını belirtmektedir. Fakat unutmayınız ki, akıntınızda renk, yapı, miktar ya da kötü koku olması gibi bir değişiklik fark ederseniz bir doktora görünmek için zaman kaybetmeyiniz.
  Kadınlardaki akıntının kahverengi olması ve yeşil renkli olması gibi sarı renkli akıntılarda da birtakım sorunların olduğu akla gelmektedir. Kadınlardaki sarı renkli akıntılar çoğu durumda özellikle bir enfeksiyon göstergesidir ve kaşıntı, şişme, kötü koku ve alt karın ağrısı gibi şikayetleri de beraberinde getirir.

  Üreme dönemindeki kadınlarda az miktarda vajinal akıntının olması anormal bir durum değildir. Fizyolojik akıntı adı da verilen normal vajinal akıntı vajinanın içinden, eski hücreleri ve bakterilerin dışarı akmasına yardımcı olmaktadır ve rengi şeffaf açık renkli yada beyazdır. Bu beyaz renk, çökelek yada süt ekşimesi görünümündeki akıntılar ile karıştırılmamalıdır. Başka bir deyişle, normal vajinal boşalma, vajinanın temiz tutulmasına yardımcı olur.


  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Vajinal akıntı rahim boynu, rahim ve vajina tarafından üretir ve önemsiz bir şey değildir. Normal vajinal akıntı rengi genellikle açık ya da beyazımsıdır, ama kuruduğunda sarımsı bir renge dönebilir. Vajinal akıntının rengi ve kokusundaki herhangi bir değişim normal olarak kabul edilmez. Yanı sıra, akıntıya ek olarak meydana gelen kaşıntı ya da yanma hissi ve tahriş gibi durumlar da normal değildir. Eğer sarı ve kötü kokulu akıntıya sahipseniz bu bir enfeksiyonun işareti olabilir ve aşağıdaki gibi durumlar buna neden olabilir.


  Siyah Renli Vajinal Akıntı

  SARI RENKLİ AKINTININ NEDENLERİ

  Çeşitli faktörler sarı renkli, kalın ve kötü kokulu vajinal akıntıya neden olabilir. Bazı kadınlar adet dönemleri öncesi yada sonrasında sarı renkli akıntı ile karşılaşabilir. Aşağıdaki durumlar sarı renkli akıntının nedenleri arasında yer almaktadır;

  TRİKOMANAS

  Sarı renkli vajinal akıntı vajinit ile ilişkili olabilir. Vajinit sorunu ise Candida, maya ya da trichomonasprotozoa nedeni ile ortaya çıkabilir. Candida’nın neden olduğu vajinit daha yaygındır ve kalın kıvamlı sarı yada beyaz renkli akıntınızın olmasına yol açabilir. Eğer akıntı rengi sarı, yeşilimsi veya gri renkli, güçlü kokulu veköpüklü ise bu sorunun nedeni büyük olasılıkla trikomonas protozoa adı verilen rahatsızlıktır. Trichomoniasis cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalığın diğer belirtiler arasında kaşıntı ya da genital bölgede tahriş, cinsel ilişki ve idrar yaparken rahatsızlık yer alabilir.

  BAKTERİYEL VAJİNOZİS

  Her kadının vajinasında bakteri vardır. Bu bakteriler vajinanın normal mikroflorasını ve asitliğini karuyarak enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Ancak, her zaman herhangi bir nedenle bu denge bozularak kötü bir mikroflora olduğunda bir kadında olağandışı belirtiler meydana gelir. Bakteriyel vajinozis kadınları etkileyen ve en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Vajinal akıntı beyaz, gri veya sarı, ama ince ve homojen ise, o zaman bakteriyel vajinozis enfeksiyonundan şüphelenilebilir. Bakteriyel vajinozis, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum neden komplikasyonlara neden olabileceğinden tedavi edilmesi özellikle hamile kadınlar için önemlidir.

  Kadınlarda Akıntı Fazlalığı Nedenleri

  Bazı durumlarda, büyük bir miktardaki sarı bir akıntı signof servisit nedeni ile ortaya çıkabilir. Servisit serviksin iltihaplandığı bir durumdur. Böyle koşullardaki vajinal akıntı sarı veya grimsi renkli ve kötü bir koku taşıyor olabilir. Servisit ile ilişkili vajinal akıntılar genellikle iltihap gibi görünür. Akıntının böyle türlerine mukopurulent akıntı adı verilir.

  KLAMİDYA VE GONORE

  Bundan başka sarı renkli vajinal akıntıya, servikal polip (servikal kanal içinde kırmızı renkli ve düz parmak şeklindeki büyümeler), gonore ve pelvik inflamatuar hastalık yada cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir. Sarı ve kanlı akınt klamidya ve gonore gibi bir hastalığın belirtisidir. Gonore deneyimi olan bayanlar idrar yaparken ağrı ve yanma hissinin yanısıra adet dönemleri arasında kanama gibi işaretler oluşabilir. Birçok kadın bel soğukluğu (gonore) ve klamidya belirtilerini tanımaz, hattabir mantar enfeksiyonu gibi diğer vajinal enfeksiyonlar zannederek hataya düşebilirler.


  Çiğ Balık Kokulu Akıntı Neden Olur?

  Gebelik sırasında soluk sarı renkli akıntı, kötü koku yok ise normal olabilir. Gebe bir kadında yükselen gebelik hormonları ve vajinal bölgeye kan akımının artması nedeni ile gebelik süresince sulu akıntı deneyimleri yaşanması ve bunda artış görülmesi normaldir. Erken gebelikte meydana gelen akıntı genellikle beyaz veya açık renklidir, fakat gebelik ilerledikçe akıntı rengi açık sarı renge doğru dönüşüm gösterebilir. Yine böyle durumlarda da akıntının köpüklü olması, kötü kokular yayması, kaşıntı ve tahriş gibi beliritlerin olmasına anne adayların dikkat etmesi gerekir ki böyle belirtiler bir enfeksiyonun olduğunu haber verir.
  Geç gebeliğin yanısıra erken gebelikte görülen sarı renkli akıntılar ve bunların türleri, olası bir enfeksiyonun belirtisi olduğundan hem enfeksiyonun yayılmasını önlemek hem de anneyi huzursuz etmemesi açısından derhal bir jinekolog tarafından değerlendirilmelidir.
  Yukarıda sıralanan nedenler yaygın görülen nedenlerdir. Bunların dışında sarı renkli akıntılar Vajinal kanser ve Vajinada yabancı cisim nedeni ile ortaya çıkabilir.


  NE ZAMAN ZARARSIZ OLABİLİR?


  Sarı akıntının var olması her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Birtakım rahatsızlıkların yanı sıra hormonal değişiklikler, şiddetli stress ve doğum kontrol hapları gibi bir nebze daha zararsız faktörler de sarı akıntının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Ayrıca cinsel ilişki sonrası vajina giren spermler nedeni ile de pıhtı şeklinde sarımsı bir akıntı olabileceği gerçeğine dikkat edilmelidir. Bu normaldir.

  SARI RENKLİ VAJİNAL AKINTI İLE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER

  Sarı renkli akıntı eğer enfeksiyon ya da herhangi bir sağlık sorunu ile ilişkili değilse herhangi bir diğer belirti oluşmayabilir. Fakat enfeksiyon yada bunun diğer türleri ile ilişkili ise vulva çevresinde kaşıntı, yanma hissi ve şişme gibi belirtilerden biri oluşabilir.
  Enfeksiyon nedeniyle oluşan sarı akıntı sadece süzme peynir gibi kalın kıvamda yada köpüklü olabilir. Ayrıca kötü kokulu olabilir ve özellikle ilişki sırasında, karın ağrısı gibi belirtiler de eşlik edebilir.

  TEDAVİLER NELERDİR?

  Hastalığın altında yatan neden belirlendikten sonar ona göre tedaviye başlanır. Altta yatan yatan neden ve hastalığın seyrine bağlı olarak tedavi süresi ve çapı değişebilir. Eğer hastalığınız bir Trichomoniasis enfeksiyonu ise doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.
  Peynir Kesiği Şeklinde Vajinal Akıntı Neye İşaret Eder?
  Şayet Bakteriyel vajinozis ise antibiyotikler ile birlikte vajinal kremler tavsiye edilebilir. Antibiyotikler aynı zamanda servisit ve gonore tedavisi için de gerekli olabilir. Tedavi yapılmaması Pelvik iltihabi hastalığına (PID) neden olabilir ve kısırlığa yol açabilir. Öte yandan, kullanılacak olan antifungal ilaçlar vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için gereklidir.


  EĞER BİR AKINTINIZ VARSA NE YAPMALISINIZ?


  Özetle, sarı akıntılar çeşitli kadın sağlık sorunlarına işaret eden göstergelerden biridir. Bu nedenle, tam olarak sarı akıntının ne anlama geldiğini öğrenmek için bir doktora görünerek tıbbi değerlendirmenizin yapılması önemlidir.
  Bu arada,
  Genital bölgenizi temiz ve kuru tutmaya özen gösterin,
  Sıkı giysiler ve iç çamaşırlar giymeyiniz,
  Hassas bölgeniz için parfümlü sabunlar kullanmayınız.
  Sadece doğal kumaşlardan yapılmış iç çamaşırı giyin,
  Yüksek kaliteli kişisel hijyen ürünleri kullanmayın,
  Cinsel ilişki sırasında dikkatli olun ve kendinizi koruyun.
  Çok önemli bir husus da bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.


   
Sarı renkte vajinal akıntım var nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vajinal bölgemde sürekli kaşıntı var nedeni nedir?

  Vajinal bölgemde sürekli kaşıntı var nedeni nedir?

  vajinal bölgede kaşıntı,vajinal bölgede kaşıntı nedenleri,vajinal bölgede mantar,vajinal bilgede mantar tedavisi hakkında bilgiler Vajinada kaşıntı, vajina bölgemizi ele geçirip bize kendimizi huzursuz hissettiren bir illettir. Çok büyük bir ihtimalle vajinal mantar hastalığının varlığına işaret eder. Bu mantar çeşidinin tıp dilindeki adı da “Candida Albicans”tır. Konuyu detaylandırmaya...
 2. Sürekli vajinal akıntım var bunun nedeni nedir?

  Sürekli vajinal akıntım var bunun nedeni nedir?

  vajinal akıntı nedenleri,vajinal akıntı neden olur,vajinal akıntılar enfeksiyon belirtisimi,vajinal akıntıların tedavisi,vajinal akıntılar hakkında bilgiler Vajinada akıntı” denildiğinde akla gelen ilk şey kötü kokulu rahatsız edici bir sıvıdır. Kadınların neredeyse tamamı hayatı boyunca en az bir kere bu problemden muzdarip olur. Durum bu haldeyken akıntı problemi hakkında bilgilenmek sana...
 3. Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluk yani ıslanma azlığı cinsel ilişkilerde büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu sorunu eşiniz dahil kimseyle paylaşmak istemez, doktora gitmeyi düşünmezsiniz. Aslında vajinal kuruluk büyük bir sorun gibi gözükse de üstesinden gelinebilir bir durumdur. Sorunu daha kolay çözebilmek için vajinal kuruluğa neyin sebep olduğunu bilmemiz gerekir. Her yaşta ve her dönemde olan...
 4. Kokulu akıntım var nedeni nedir?

  Kokulu akıntım var nedeni nedir?

  Uzmanlar kadınların% 96’ sının akıntı miktarının yumurtlama, gebelik ya da daha önce menstruasyon sırasında artırdığını belirtmektedir. Fakat unutmayınız ki, akıntınızda renk, yapı, miktar ya da kötü koku olması gibi bir değişiklik fark ederseniz bir doktora görünmek için zaman kaybetmeyiniz. Kadınlarda sarı vajinal akıntı genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle de meydana...
 5. Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

  Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

  Kadınlardaki vajinal akıntı, tamamen doğal ve normal bir durumdur, ama miktarında artış gözlenmesi bazı kadınlar için endişe verici olabilir. Genelde bu da normaldir, çünkü kadınların hayatları boyunca sabit olmayan ve dalgalanma gösteren östrojen düzeyleri zaman zaman akıntı fazlalaşmasına neden olabilir. Fakat sürekli artış göstermesi tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir. Enfeksiyon ve...

Sayfayı Paylaş