Savant sendromu hakkın da genel bilgiler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Savant sendromu hakkın da genel bilgiler
mucize doktor savant sendromu, savant sendromu nedir, savant sendromu belirtileri nelerdir, savant sendromu hakkın da genel bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

Fox tv ekranlarının fenomen dizisi haline gelen, yeni başlamasına rağmen kısa sürede farkındalık yaratan muhteşem dizisi "Mucize Doktor" da gündeme gelen savant sendromu , son zamanlar da büyük merak uyandırdı. Birçok kişinin mucize doktor dizisin de belki de ilk kez duymuş olduğu savant sendromu birçok kişi tarafından merak edilmeye devam ediyor.

Peki nedir bu savant sendromu? Savant sendromu belirtileri ve bu sendrom hakkın da merak ettiğiniz tüm bilgiler sizlerle...

mucize doktor savant sendromu.JPG


Otizm Nedir ? Otizm Belirtileri Nelerdir ?

Üstün zekalı kimseler de görülen savant sendromu, kızlara nazaran erkekler de görülme sıklığı 6 kat daha sık görülmektedir. Savant sendromlu kişilerin üstün yetenekleri genellikle 5 kategori ile sınırlıdır. Matematik. sanat becerileri, müzik, takvim hesaplama, mekanik yada mekansal yeteneklerdir.

Diziyi izleyenlerin de bildiği üzere mucize doktor dizisin de Ali Vefa, hem savant sendromlu hem de otizmli bir kişiyi canlandırıyor. İnanılmaz bir hafıza, hesaplama mekanik ve mekansal bir yeteneğe sahip olan Ali Vefa, farkındalık yaratarak otizmli ve savant sendromlu çocuklara sahip olan ailelerin büyük ilgisini ve beğenisini kazanıyor.

Önemli derecede zihinsel engelli birinin, ortalamanın üzerinde belirli yetenekleri gösterdiği bir durum olarak bilinen Savant Sendromuluların zekâları belli bir alana yönelik olur. Bunların yarısının otistik bozukluğa bağlı, kalan yarısının da diğer tip gelişimsel bozukluklar, zekâ geriliği ya da merkezi sinir sistemi hastalıkları veya yaralanmalarına bağlı olduğu biliniyor.

savant sendromu.JPG


SAVANT SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?


Savantların üstünlük gösterdiği alanlar çoğunlukla hafıza ile alakalıdır. Bu sanatsal yetenek, hızlı hesaplama ya da müzikal yeteneği içerebilir. Genellikle, 10 otistik kişiden bir tanesinin, değişen derecelerde kayda değer yetenekleri bulunuyor, fakat savant sendromu konjenital veya edinsel olabilir.

Birçok savant becerisi doğumda var olan bazı gelişimsel güçlüklerin üzerine eklenerek çocuklukta ortaya çıkmaktadır. Edinsel savant becerileri sağlıklı gelişim gösteren bireylerde bebeklik, çocukluk ya da erişkinlikte geçirilen kafa travması veya merkezi sinir sistemi travması sonrası gelişebilir.

Savant sendromlu tüm çocukların hemen hemen yarısı otistiktir. Otizmi olan tüm çocukların neredeyse yüzde 10`unda savant sendromu görülür. Bu oran 35 üzerinde IQ`lu otizmi olan çocukların yüzde 25`ine yükselir.

Sendrom çoğunlukla otizmle alakalı olduğundan, otistik savant terimi daha genellikle kullanılır. Savant sendromu gösteren bir birey ile alakalı bilinen ilk açıklama, 1751 yılında bir Alman psikoloji dergisinde gerçekleşti. Savant terimi, ilk başta 1887 yılında J. Langdon Down (Down sendromuna ismini veren doktor) tarafından kullanıldı.

SAVANT SENDROMU OLAN ÜNLÜLER

Tony DeBlois, kör Amerikalı Müzisyen, Alonzo Clemons, Amerikalı Heykeltraş, Jonathan Lerman, Amerikalı Sanatçı, Leslie Lemke, kör Amerikalı Müzisyen, Derek Paravicini, kör Britanyalı Müzisyen, Matt Savage, Amerikalı Otistik Jazz dâhisi, Thristan Mendoza, Filipinli Marimba dâhisi, Daniel Tammet, Britanyalı Otistik savant, Henriett Seth-F. Macar Otistik Bilgin, Şair, Yazar ve Sanatçı, Richard Wawro, İskoç Sanatçı, Stephen Wiltshire, İngiliz Mimar Sanatçı, Buğra Çankır Türk ‘mutlak kulak’ olarak adlandırılan Müzik Dehası ve Daniel Tammet, İngiliz Yazarda bu savant görülmüştür.

Savant sendromu hakkın da sizlere merak ettiğiniz bilgileri paylaştık. Otizm , savant sendromu bir hastalık değildir. Toplum olarak farkındalık yaratan mucize doktor gibi dizide savant sendromlu ve otizmli bir doktorun hikayesini anlatan muhteşem dizilerin çoğalmasını ümit ederiz. ..
 

Benzer Diğer Konularımız !

Üst