Sedef hastalığı nedenleri belirtileri tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Sedef hastalığı nedenleri belirtileri tedavisi
Sedef , yaygın, kronik bir deri hastalığıdır . Sedef hastalığı olan bir kişi genelde kalın gümüşi pullarla kaplanmış , kırmızı cildin plakalarına sahiptir. Sedef genellikle dirsekler , bacak,gövde, dizler ve kafa derisinde bulunur.Sedef hastalığı bir enfeksiyon değildir ve bu nedenle bulaşıcı değildir . Etkilenen deriye dokunup başkasına dokunmak sedef hastalığını bulaştırmaz.Sedef hastalığının genetik temeli vardır ve kalıtsal olabilir. Bazı insanlar sedef hastalığı bulgularını geliştiren genleri taşırlar. Bazı faktörler, sedef hastalığının tetikleyebilir.Örneğin, bir deri enfeksiyonu, deri iltihabı veya aşırı çizilmeler sedef hastalığını tetikleyebilir. Bir takım ilaçların sedef hastalığını şiddetlendirdiği gösterilmiştir.

sedef.jpg

Sedef hastalığı cilt hücrelerinin yaşam döngüsünü değiştiren yaygın bir cilt durumudur.Tedavide birincil hedef, cilt hücrelerinin hızla büyümesini durdurmaktır. Bir tedavi olmamasına rağmen, sedef hastalığı tedavileri önemli derecede rahatlama sağlayabilir. Reçetesiz kortizon kremi kullanmak ve cildinizi az miktarda doğal güneş ışığına maruz bırakmak gibi yaşam tarzı önlemleri sedef hastalığı gelişimini durdurabilir.

Sedef hastalığı bulguları ve belirtileri kişiden kişiye değişebilir.Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, vücudundaki hücrelerle olan bir bağışıklık sistemi problemiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.50 kişiden 1 inde hayatlarının bir aşamasında sedef hastalığı gelişir. Sedef hastalığı beyaz insanlarda daha sık görülür. İlk başta herhangi bir yaşta gelişebilir ancak en sıklıkla 15-30 yaş arasında başlar.


Sedef hastalığı nasıl teşhis edilir?

Bir doktor genellikle sedef görünümünü cildinizin görünümüne dayanarak teşhis edebilir.
Nadiren de olsa, bir biyopsi denilen küçük bir cilt numunesi , muayene için mikroskop altında laboratuvara gönderilir. Bu sedef hastalığının tipini belirler


Farklı sedef çeşitleri nelerdir?

Sedef hastalığının 5 tipi ve en yaygın semptomları şunları içerir:

Plak sedef hastalığı: Bu sedef hastalığı nın en yaygın türüdür . insanların yaklaşık yüzde 80'inde plak sedef hastalığı görülür. Derinin bölgelerini kaplayan kırmızı, iltihaplı yamalara neden olur. Bu yamalar çoğunlukla beyaz-gümüş pullarla kaplıdır.

Guttat sedef hastalığı: Guttat sedef hastalığı çocukluk çağında yaygındır . Bu tür sedef küçük pembe lekelere neden olur. Guttat sedef hastalığının en yaygın görülen yerleri gövde, kollar ve bacaklardır.

Püstüler psoriazis: Püstüler psoriyazis erişkinlerde daha sık görülür .Genellikle vücudun eller veya ayaklar gibi daha küçük alanlarına lokalizedir

Ters sedef hastalığı: Ters sedef hastalığı, kırmızı, parlak, iltihaplı cildin parlak alanlarına neden olur. Ters sedef hastalığının yamaları, koltuk altlarında veya göğüslerde, kasıkta veya genital bölgede görülebilir.

Eritrodermik sedef hastalığı: Bu tür sedef genellikle vücudun büyük bölümlerini bir kerede kaplar ve çok nadirdir .

Sedef hastalığı bazı insanlar için hafif bir tahriş olsa da, daha ciddi şekilde etkilenen kişiler için yaşam kalitesi üzerinde belirgin bir etkisi olabilir.
Örneğin, sedef hastalığı olan bazı insanlar, durumun görünümüne olan etkisi nedeniyle düşük öz saygıya sahiptir. Eklemlerde ve bağ dokusunda hassasiyet, ağrı ve şişme olması oldukça yaygındır. Buna psoriatik artrit denir.

Aile öyküsü. Belki de sedef hastalığının en önemli risk faktörü, hastalığın ailede geçmişi olmasıdır. HIV'li insanlar, sağlıklı bağışıklık sistemi olan insanlara göre sedef hastalığına yakalanma eğilimindedirler.Stres bağışıklık sisteminizi etkileyebilir, çünkü yüksek stres seviyeleri sedef hastalığı riskinizi artırabilir.Aşırı kilo sedef hastalığı riskini arttırır.Sigara yalnızca sedef hastalığı riskinizi arttırmakla kalmaz aynı zamanda hastalığın şiddetini de artırabilir. Sigara içimi hastalığın başlangıçta da rol oynayabilir.

Doktorlar sedef hastalığının türüne ve şiddetine ve etkilenen cildin alanlarına dayalı tedavileri tercih etse de, geleneksel yaklaşım topikal kremler ve ultraviyole ışık terapisi (fototerapi) gibi en hafif tedavilerle başlamak ve daha sonra gerekirse daha güçlü olanlara ilerlemektir.Çeşitli seçeneklere rağmen etkili sedef hastalığı tedavisi zor olabilir.
 
Hastalık, küçük yamalardan ciddi tam vücut kapsama alanına kadar değişir. Sedef hastalığının en yaygın türü, cildin üst tabakasında bulunabilen kırmızı ve beyaz lekelere sahip bir plaktır. Simli-beyaz gibi görünür ve çoğunlukla dirsek ve dizlerde ve aynı zamanda herhangi bir bölgede görülür.Sedef hastalığı tamamen bir cilt bozukluğu değildir, ancak bağışıklık sistemi yeni cilt hücresinin aşırı üretimini yaptığında gelişir. Hastalık bulaşıcı olmamasına rağmen, diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalık riskini artırır. İklim, stres, kuru ciltler ve enfeksiyon nedeniyle kolayca kötüleşebilir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Bir kişide bireysel veya eşzamanlı olarak çalışan bir dizi faktörle tetiklenir. Sedef hastalığının gelişimi ile sıklıkla ilişkili olan faktörler vardır.Bazı cilt enfeksiyonları, kesikler veya morluklar ve derin güneş yanığı genellikle Sedef hastalığının gelişimi ile ilişkilidir.Sedef hastalığı belirtileri hastalığın durumuna bağlı olarak değişir. Hafif bir durumda, ciltte küçük döküntüler belirir. Öte yandan, orta ve şiddetli bir durumda, deride gümüş rengi ile kırmızı lekeler görülebilir.Sedef hastalığı ciltte kaşıntı ve tahrişe neden olan kuru koşullar ile şiddetlendirilebilir.Sedef hastalığı belirtileri farklıdır ve türden türe değişir.Genellikle sedef hastalığı çevresel faktörlerle ilişkili olabilir.Psikolojik stres, sedef hastalığına neden olan faktörlerden biridir. Hastalıkla ilgili stresin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, günlük stresli yaşam sıklıkla sedef hastalığını alevlendirebilir.
 
Sedef hastalığının semptomlarının kötüleşmesinden sorumlu birçok dış faktör vardır. Bunların farkında olduktan sonra, maruz kalmanızı en aza indirgemek ve böylece cildinizin durumunu kötüleştirme riskini azaltmak için çalışabilirsiniz. Deride meydana gelen yaralanmalar - deri travması - kesikler, yanıklar, çürükler, çarpmalar, dövmeler, aşılar vb. Gibi yaralanma bölgelerinde sedef hastalığının semptomlarını şiddetlendirebilir. Bademcik iltihabı veya strep boğaz gibi bazı enfeksiyonlar, guttat veya diğer psoriazis formlarına yol açabilir.Kuru havaların eşlik ettiği soğuk hava, cildin kurumasına neden olur ve bu da sedef hastalığının alevlenme riskini artırır. Tersine, sıcak ve güneşli hava çoğu insanda sedef hastalığı belirtilerini sınırlandırıyor gibi görünüyor.Bazı uzmanlar sigaranın sedef hastalığı semptomlarının alevlenmesine yol açabileceğini belirtiyorlar.Sedef hastalığı için herhangi bir önleme yoktur. Doktor genellikle hastanın tıbbi geçmişini alarak ve cilt, kafa derisi ve tırnaklar dahil olmak üzere etkilenen bölgeleri inceleyerek sedef hastalığını teşhis edebilir. Bununla birlikte, sedef hastalığı gibi görünen birkaç cilt durumu vardır, bu nedenle doğru bir teşhis için deneyimli bir doktor veya dermatolog gerekmektedir.Eğer sağlık uzmanı diğer cilt problemleri gibi faktörlerden dolayı tanı koyamazsa, biyopsi gerekebilir. Hastadan küçük bir deri örneği alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Bu, spesifik sedef hastalığının türünü belirlemeye ve diğer cilt bozukluklarını dışlamaya yardımcı olur. Prosedür oldukça basittir
 
Geri
Üst