Sedef hastalığını tetikleyen durumlar

Uzman SühaN

Administrator
Sedef hastalığını tetikleyen durumlar
Sedef hastalığı farklı şekilde herkesi etkileyen bir cilt hastalığıdır. Bazı insanların sedef hastalıkları kendilerinin haberinin olmayacağı kadar hafiftir. Diğer durumlarda ise sedef hastalığı vücudun geniş alanları etkileyecek kadar şiddetli bir durum gösterebilir.


Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda yine de, sedef büyük ölçüde günlük hayatı etkiler. Daha ciddi sedef hastalığı olan insanlar için hastalığın görünüm ve semptomları kişide büyük kaygı, utanç ve hatta depresyona neden olabilir. Sedef ve tetikleyicileri hakkında bilgi sahibi olma hastalığın daha fazla anlaşılması açısından önemlidir. Sedef hastalığının anlaşılması yaşam kalitenizi artırmanın en iyi yollarından biri olabilir.
9.jpg
Sedef hastalığı olan kişilerde beyaz, pul pul pul kalınlaşmış, kırmızımsı renkli cilt lekeleri gelişir. Bu yamalar yada lekeler bulaşıcı değildir, ancak vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir. Bunlar en sık dirsek, diz, bel ve kafa derisinde görünür. Sedef hastalığının diğer belirtileri şunlardır:


Bazen kanayabilen kuru, çatlamış, pullu veya lapa lapa cilt
Kaşıntılı, boğaz veya yanan cilt
El ve ayak tırnaklarında kalınlaşma, ufalanması, gevşemesi hatta düşmesi
Daha ciddi vakalarda kırmızı deri lekeleri ve irin dolu kabarcıklarSEDEF HASTALIĞI NEDEN OLUR?Sedef hastalığı genellikle ilk 15 ile 30 yaş arasında görünen, ancak nedeni henüz belli olmayan bir cilt hastalığıdır. Normalde enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudu koruyan bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun tarafından tetiklendiği bildirilmektedir. Sedef ile bağışıklık sisteminin T hücrelerinin bazıları (beyaz kan hücresi tipi) yanlışlıkla cilt hücrelerine saldırır.


T hücreleri inflamasyon ve şişmeyi harekete geçirir, bu sayede deri hücreleri normalden daha hızlı büyür. Deri hücreleri büyüdükçe çok çabuk yükselir, kabuklaşır, kalınlaşır ve cildin üst yüzeyinde birikir. Bu, psoriatik yamalar neden olur.SEDEF HASTALIĞININ TETİKLEYİCİLERİ YADA ALEVLENDİRİCİLERİ


Bazı şeyler ister ilk kez isterse de onuncu kez olsun sedef hastalığını tetikleyerek alevlenmesine neden olabilir. Çoğu kişide büyük olasılıkla sedef hastalığı belirtiler olsun yada olmasın ömür boyunca devam eder. Bu çerçevede sedef hastalığını tetikleyici faktörlere dikkat edilerek bu komplikasyonlar azaltılabilir. büyük olasılıkla bile açıp kendi hayatı boyunca, uzun bir süre için sedef olacak. Alevlenme tetikler dikkat ile, üzücü oldikkat edilecek hususlar sayesinde semptomsuz yada belirti vermeyen dönemler geçirilebilir.


Strep boğaz veya soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar sedef hastalığının önemli bir tetikleyicisidir. Örneğin güneş yanığı gibi deri zararı, kesikler, çürükler, böcek ısırıkları veya cilt hastalıkları 10 ile 14 gün sonra psoriatik yamalara yol açabilir. Diğer tetikleyiciler şunlardır:


Stres
Soğuk hava
Sigara içme
Beta blokerler ve sıtma ilaçları olarak bilinen bazı tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlar
Sedef hastalığında meditasyon yada egzersiz programları yararlı olabilir.
 
Üst