Şeker hastalarında ayak yaralarına ne iyi gelir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Şeker hastalarında ayak yaralarına ne iyi gelir ?
Diyabet, insüli'nin vücuttaki glikozu kullanamaması nedeniyle normalin üzerindeki kan glikoz seviyelerindeki dalgalanmadan kaynaklanan bir hastalıktır. İnsülin artışı birçok soruna neden olabilir. Hipertansiyon, yüksek tansiyon ve kilo alımı diyabetin başlıca sonuçlarıdır.Ayak ülserleri diyabetin yaygın bir komplikasyonu olup, deri dokusunun parçalanması ve altındaki tabakaların ortaya çıkması sonucu oluşur. Diyabetik ayak enfeksiyonları, bunlardan muzdarip olanlar için tehlikeli ve ölümcül olabilir. Diyabetik ayak ülserinin ilk belirti ve semptomlarından biri ayağınızdan drenajdır. Erken görülen semptomların bazıları, ayaklarınızın birinden veya her ikisinden alışılmadık şişlik, tahriş, kızarıklık ve koku içerir. Makalemizin devamında şeker hastalığına bağlı ayak ülserleri,şeker hastalığına bağlı ayak yaralarının teşhis ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.diyabetik ayak.jpgDiyabetik ayak ülserinin en belirgin semptomu ülseri çevreleyen siyah dokudur. Bu, ülser etrafındaki bölgeye sağlıklı kan akışının olmaması durumunda ortaya çıkar. Diyabetik ayak ağrısının bazı nedenleri zayıf kan dolaşımı, yüksek kan şekeri, sinir hasarı, tahriş veya yaralanmış ayaklardır. Diyabetik ayak enfeksiyonları ile ilgili temel problemlerden biri, kanın ayağın ekstremitesine düzgün bir şekilde erişememesidir, bu da enfeksiyonla mücadele eden bileşiklerin vücudu diyabetik ayak ülserlerinden koruyamayacağı anlamına gelir. Diyabetik ayak ülserleri tedavisi, nedenlerine bağlı olarak değişir. Enfekte olan ülser ihmal edilmemelidir. Ciddi ayak ülserinin en gözle görülür belirtisi ülseri çevreleyen siyah dokudur. Böyle bir oluşum gördüğünüzde mutlaka hemen doktora görünün..


Diyabetik ayak ülseri diyabetli hastaların yaklaşık yüzde 15'inde ortaya çıkan ve genellikle ayağın tabanında yer alan açık bir yaradır. Diyabet hastası olan herkes ayak ülseri geliştirebilir. Aşırı kilolu olmak ve alkol ve tütün kullanmak da ayak ülserlerinin gelişiminde rol oynamaktadır. Ülserler, ayakta hissetme eksikliği, zayıf dolaşım, ayak deformiteleri, tahriş (sürtünme veya basınç gibi), travma ve diyabet süresi gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Kan şekeri seviyesindeki yükselmeler, vücudun potansiyel bir enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir ve aynı zamanda iyileşmeyi yavaşlatabilir.BelirtilerAyak ülseri geliştiren birçok kişi ağrı hissetme yeteneğini kaybettiğinden, ağrı yaygın bir semptom değildir. Çoğu zaman, fark edebileceğiniz ilk şey çoraplarınızda biraz drenaj. Kızarıklık ve şişme de ülserasyon ile ilişkili olabilir ve eğer önemli ölçüde ilerlerse, koku bulunabilir.Teşhis ve tedaviAyak ülserlerinin tedavisinde ana amaç, mümkün olan en kısa sürede iyileşmeyi sağlamaktır. İyileşme ne kadar hızlı olursa, enfeksiyon şansı o kadar az olur.

Diyabetik ayak ülserinin uygun tedavisinde birkaç temel faktör vardır:


Enfeksiyonun önlenmesi

Ölü deri ve dokunun çıkarılması,

Ülsere ilaç veya pansuman uygulamak

Kan şekeri ve diğer sağlık problemlerini yönetmeTedavi edilmezse, yaralar bir enfeksiyon kadar ciddi olabilen komplikasyonlara neden olabilir. Komplikasyonları önlemek için uygun bakım ve dikkat önemlidir. Diyabet mevcut olduğunda, suçlu yüksek kan şekeridir ve bu, kalp ve damar sistemini zayıflatan ve ayaklarda ve bacaklarda yetersiz dolaşım sağlayan bir problemdir. Alkol, tütün kullanımı, obezite, kalp hastalığı ve böbrek hastalığı, bu ülserlerin riskini artıran birkaç faktördür. Diyabet hastası olan bir kişi için, ayakları kontrol etmek önemlidir. Diyabeti olan insanalr ayak hijyenine özen göstermelidir. Ayaklar düzenli olarak yıkanmalı nemlendirilmelidir. Uygun çorap ve ayakkabı tercih edilmelidir.Yaraları temiz tutmak ve hızlandırmak için en etkili yöntemlerden biri, etkilenen bölgeye doğru oksijen iletmektir ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri, ozonlu yağlarla yapılır. Araştırmalar artan oksijenin cildinizin doğal iyileşme gücünü uyardığını gösteriyor. Ayrıca, etkilenen bölgedeki sinirleri yatıştırır ve rahatsızlığı, şişliği ve kızarıklığı azaltır.Zeytin yağı sinirleri ve damarları rahatlatarak yaralanan bölgeye kan akışını arttırır. Etkilenen bölgeye uygulandığında yatıştırıcı bir etki yaratır. Zeytinyağı ile yapılan masaj, ayak ülserlerinin iyileşmesinde çok yardımcı olur. Balın antiseptik özellikleri vardır. Ayak ülserleri için en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilir çünkü enfeksiyon bölgesindeki tüm mikropları öldürür. Yarayı temizleyin ve bol bol bal uygulayın ve bir bandaj yerleştirin. Bazı otlar diyabetik yarayı tedavi etmek için kullanılır. Ginseng gibi bitkiler kan dolaşımını arttırır ve ayak ülserlerinin daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunur. Soğanın anti-mikrobiyal ajanları vardır. Bal ve soğandan bir macun yapın ve yaranın üzerine uygulayın. 30 dakika sonra hamuru çıkarın. İşlemi günde üç kez tekrarlayın ve yaranın nasıl iyileştiğine şahit olun. Sarımsağında anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Tüm bunlar doğal yollardır ve ayak ülserlerini tedavi etmek için kullanılabilir, ancak karmaşık durumlarda lütfen profesyonel bir doktora danışın.


Aloe vera, çok çeşitli sağlık koşulları için kullanılmaktadır. Anti- enflamatuar ve analjezik yapısı nedeniyle ayak ülserlerine iyi gelmektedir.Aloe vera jeli topikal olarak iltihap ve ülser bölgesine uygulandığında diyabetik ayak enfeksiyonunu da ortadan kaldırarak ağrı ve rahatsızlığı giderir. Ayrıca bağışıklığınızı güçlendirmek için Aloe vera suyu tüketebilirsiniz. Diyabetik ayak enfeksiyonları / ülserlerle ilgili en yaygın sorun, kanın ayağın ekstremitesine düzgün bir şekilde ulaşamamasıdır, bu da enfeksiyonla mücadele eden bileşiklerin vücudu diyabetik ayak ülserlerinden koruyamayacağı anlamına gelir. Kafein, merkezi sinir sistemini uyardığı ve kan akışını artırdığı bilinmektedir. Bu, ayaklardaki dolaşım sorunlarının bir kısmına yardımcı olabilir ve aynı zamanda bu alandaki bağışıklık yanıtını iyileştirebilir.


Bal, antibakteriyel, antiviral, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri içerdiğinden diyabetik ayak durumları için en popüler ev ilaçtır. Bu maddeler mikroplara karşı savaşabilir ve ayağınıza bağışıklık koruyucu bir destek sağlayabilir ve daha fazla enfeksiyona engel olabilir. Aloe vera diyabetik ayak ülseri tedavisinde kullanılan başka bir ilaçtır. Anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve analjezik özellikler içerir. İnflamasyon ve ülser üzerinde aloe vera jel özü uygulayarak, aynı zamanda diyabetik ayak enfeksiyonu ortadan kaldırırken, ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir. Ginseng diyabet hastası kişiler için önerilen bir bitkidir. Bu bitki ayrıca kan şekeri seviyeleri de dahil olmak üzere vücudun ve sistemlerinin çoğunun düzenlenmesine yardımcı olur. Ginseng ayrıca diyabetik ayak enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve enfeksiyonların vücuda saldırmasını önler.Araştırmalar, vücuttaki minerallerin baz seviyelerindeki değişikliklerin, diyabetik ayak enfeksiyonlarının sıklığına ve şiddetine yol açabileceğini bulmuştur. Özellikle magnezyum eksikliği, zayıf diyabet yönetimine ve daha zayıf bir bağışıklık sistemine bağlanmıştır. Kabak çekirdeği, ıspanak, siyah fasulye, avokado, bitter çikolata ve muz gibi magnezyum açısından zengin yiyecekler tüketin.Ravent kökü, inanılmaz antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu kök diyabetik ayak enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkili sayılır. Soya ürünlerinin daha fazla tüketilmesi diyabetik ayak ülserlerinin tedavisine yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki çinko eksikliği birçok sağlık sorununa yol açacaktır, çünkü vücudunuz, antikorları ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz diğer patojenlerle mücadele eden bileşikleri üretemeyecektir. Çinko, onarım ve iyileşme sürecini hızlandırarak ve diyabetik ayak ülserlerinin tedavisinde etkili bir sonuç vermektedir. Diyabet hastaları için ayak ülserlerinin nedenlerine ve etkili doğal ev ilaçlarına değindik. Önermiş olduğumuz kürleri uygulamadan önce mutlaka hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.
 
Ş

şeker hastalığı

Forum Okuru
şeker hastalarında ayak yaraları bitkisel tedavi
ibrahim saraçoğlu şeker hastalığı yaraları
şeker hastaları için yara kremi
şeker hastalarının yaraları neden geç iyileşir
ayak yaraları için merhem
ayak yaraları görseller
diyabetik ayak hangi bölüm bakar
şeker hastaları için ayak bakım kremi


Babam şeker hastası ve yaraları geç iyileşiyordu. Tırnağını keserken yanlışlıkla etinide kesmiş . Yakın zamanda ayağında yara oluştu ve bu yara o kadar kötü bir hal aldık babamın bacağı kesilecekti. ibrahim saraçoğlu hocanın kürüyle babamın ayağı iyileşti. Babamın pansumanını karabaş otu ve dut yaprağını kaynatarak yaptık. Babam şimdi çok iyi sağlıklı beslenmesine dikkat ediyoruz. Sigarayıda bıraktırdık şükür. Diyabette sağlıklı beslenme egzersiz çok önemli. Sizde de şeker hastalığından kaynaklanan ayak yaraları varsa önce mutlaka doktora gidin ve ibrahim saraçoğlu hocanın kürünü uygulayın.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
5K
Sevimli cadı
Sevimli cadı
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
961
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst