Şeker kamışının faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Şeker kamışının faydaları nelerdir ?
Artan küresel nüfus için yeterli gıda maddesi ve elyafın üretilebilmesi için üretken topraklar sürdürülebilir bir şekilde kullanılmalıdır. Şeker kamışı, yaklaşık 120 ülkede şekillendirilmiş şeker endüstrisi ile büyük besin maddesi ürünüdür.Dünya da şeker kamışının çoğu subtropikal ve tropik bölgelerde yetiştirilir. Bu makale, şeker kamışı bitkisinin yetiştiriciliğini ele almaktadır.


şeker kamışı.jpg

Global liderler, enerji sağlamak ve petrol kullanımını azaltmak için temiz, yenilenebilir seçenekler arıyorlar. Şeker kamışı, bu ihtiyaçları karşılamak için önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu güçlü bitki 100 den fazla ülkede yetiştirilmektedir ve sera gazı emisyonlarını azaltma, enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve iş yaratma potansiyeline sahiptir.Hindistan , şeker kamışı üretiminde dünyanın en büyük üreticilerinden biridir; şeker : dünyanın% 70 i şeker kamışından yapılır, kalan% 30 şeker pancarın dan elde ediliyor.


Şeker kamışının faydaları


Çalışmalar antioksidan nitelikleri ile şeker kamışının çok güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve demir gibi vitaminler ve mineraller bakımın dan zenginir.Sıcak bir yaz gününde şeker kamışı suyunun soğutulmuş bir bardağından daha iyi bir şey yoktur. Şeker kamışı ,yağ içermeyen ve yüzde yüz doğal bir içecektir.Meyve suyundaki basit şekerler vücut tarafından kolaylıkla emilir ve şeker seviyelerini yeniler.


Şeker kamışı suyunun sarılık gibi karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar için en iyi doğal tedavilerden biri olduğu söylenir. Doğal alkalin, şeker kamışı suyu vücudun elektrolit dengesini korumaya yardımcı olur.


Yüksek konsantrasyonda kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve manganez şeker kamışı suyunu doğada alkali yapar. Vücudun kanserli hücreleri, özellikle prostat ve göğüs kanserini önlemeye yardımcı olur.


Sindirim sıkıntısı çeken insanlar diyetlerine şeker kamışı suyu eklemelidir.Şeker kamışı suyu içindeki potasyum, midede bulunan pH seviyelerini dengeler, sindirim sularının salgılanmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda mide enfeksiyonlarını önlemeye de yardımcı olur.


Doğal düşük kolesterol , düşük doymuş yağ içermeyen düşük sodyumlu gıda olan şeker kamışı suyu, böbrekleri en iyi durumda tutmaya yardımcı olur.


Şeker kamışı suyu, limon suyu ve hindistancevizi suyuyla seyreltilmiş bir biçimde tüketilir; cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve prostatit ile ilişkili yanma hissini azaltabilir.


Kalsiyum bakımından zengin şeker kamışı kemikleri güçlendirir.


Sağlıksız veya kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu için kalp hastalıklarını ve inmeyi de önler.


Ağırlığın azaltılmasına yardımcı olur. Şeker kamışı suyu vücudun kötü kolesterol düzeylerini düşürür ve doğal şekerlere sahiptir ve kilo vermeye yardımcı olur.


Vitamin A, C, B1 ve B2, B5 ve B6 ve demir içerir. Bunun yanında antioksidanlar, protein çözünür elyaf ve fito-besin maddesi de vardır.


Şeker kamışı suyu da demirden zengin şekerle doludur. Bu, özellikle çocuklarda demir seviyesini de arttırabilecek tatlı bir alternatif olarak kullanma imkanını ortaya çıkarmaktadır.


Şeker kamışı ağız kokularına iyi geldiği gibi diş minelerinide korur.Minerallerde, kalsiyum ve fosfor da dahil olmak üzere zengin olan şeker kamışı suyu diş minesini oluşturmaya ve dişleri güçlendirmeye ve çürümeye karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca , bu besin maddelerinin eksikliği nedeniyle oluşan kötü nefesin üstesinden gelir .


Şeker kamışı suyunun topikal kullanılması sivilce gibi deri problemlerini azaltmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Şeker kamışı suyu, hücre döngüsünü artıran glikolik asit gibi alfa hidroksi asitleri içerir. Aynı zamanda deride pul pul dökülerek akne oluşma ihtimalini ortadan kaldırırlar.Şeker kamışı suyu , çeşitli hastalıklardan muzdarip kişiler için değerli sağlık yararları sağlayan gerekli vitamin ve minerallere sahiptir.Yapay ve gazlı içeceklerin yerine şeker kamışı suyunu içmek , bir insanın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.Demir ve folat içerikleri nedeniyle hamile kadınlar için yararlı olduğu bulunmuştur. Bu içerikler gebe kadınlarda hemoglobin seviyesini yükseltir. Ayrıca doğmamış bebeğin doğum kusurlarının çeşitliliğini de önler.Çalışmalar şeker kamışı , özellikle meme ve prostat kanseri kanseri ile mücadelede etkili olduğunu göstermektedir .


Şeker kamışı suyundaki antioksidanlar enfeksiyonlara karşı savaşımda ve vücudun bağışıklık sistemini artırmada yardımcı olurlar. Aynı zamanda karaciğeri enfeksiyonlara karşı korur ve bilirubin düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.Şeker kamışı suyunun , ateşli hastalıklardan mustarip insanlar için iyi olduğu tespit edilmiştir. Febril hastalıklar ateşten sorumludur, bu da vücutta çok miktarda protein kaybına neden olabilir. Bunlar özellikle bebeklerde ve çocuklarda nöbetlere neden olabilir. Şeker kamışı suyunun liberal tüketimi gerekli proteini sağlar. Şeker kamışı sağlıklı ciltler için faydalıdır. Akne ile savaşmaya, lekeleri azaltmaya, yaşlanmayı önlemeye ve cildin nemli kalmasına yardımcı oluyor. Şeker kamışı suyu saçlar için iyi olup saçın düzgün şekilde büyümesine yardımcı olur ve ayrıca saç dökülmesini önler.Şeker kamışı kalsiyum ve fosfor bakımından zengindir ve bu da kemiklerin gelişmesine ve kemiklerin sağlam olmasına yardımcı olur.
 
Yabancı ülkelerde şeker kamışı soğuk içecek olarak tüketiliyor keşke ülkemizde de olsa. Daha öncede sayısız faydalarını duymuştum. Gerçekten büyük nimet ağız bakımın dan , bebek sağlığına, kolesterolden cilt problemlerine kadar her derdin devası .Bu besini ülkemizde temin edebileceğimiz yerler varsa bilenler bilgi verebilirmi acaba ?
 
Geri
Üst