1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Serçe ve Yüzük Parmaklarında Karıncalanma

  Konu, 'Fizik Tedavi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  parmaklarda karıncalanma serçe parmak, yüzük parmağı, karıncalanma, neyin belirtisidir, hangi hastalık, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  Zaman zaman hepimizde olabilen bir şikayettir parmaklarda karıncalanma..Kendi kendimize teşhisler koymaya çalışırız,oysa en doğrusu en yakın zamanda bir doktora görünmektir.Aşağıda ki makalede serçe ve yüzük parmağında meydana gelen karıncalanmalarla ilgili açıklamalar bulacaksınız..

  Yüzük parmağının serçe parmağına bakan tarafı ile serçe parmağının tamamı ve bileğin olduğu yere kadar , bazen dirseğe kadar olan bölgede uyuşma ve karıncalanma olması ; elde “unlar sinir “ olarak bilinen sinir damarının bir yerde sıkıştığını göstermektedir.

  Dirseğinizi bir yere çarptığınızda tüm kolunuza yayılan bir elektriksel akım yada ağrı hissettiğinizde ulnar sinirinizi hissetmiş olursunuz. Ancak zaman zaman ulnar sinirin oluşturduğu bu tablo kalıcı olabildiği gibi ,elin parmaklarını ve el bileğini rahatsız eden bir tablo oluşturabilir.

  Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır ve dirseği ,el bileğini geçerek sonlanır. Elin küçük parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan ,elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur. Dirseğin iç yanından mevcut olan eliniz ile de hissedebileceğiniz bir tünelden geçer. Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa (dirsek kırıkları sonrası gibi) sinirde gelişen ödeme bağlı olarak sinir bu tünel içerisinde sıkışır. Bu tabloya kubital tünel sendromu yada ulnar sinir sıkışma sendromu adı verilir.

  Bu durumun uzaması sonrasında sinirin üzerinde yer alan koruyucu myelin tabakası el bileği ve dirseğin hareketleri sonrasında sürtünmeye bağlı olarak aşınabilir. Bu sinir de kalıcı bir hasar oluşma ihtimali demektir. Burada elin kaslarında zayıflama kavanoz açma gibi hareketlerde zorlanma gibi şikayetler ortaya çıkar.

  Problem dirseği ilgilendiren bir patolojiden kaynaklansa da esas şikayetler sinirin etkili olduğu alan olan elde ve parmaklarda ortaya çıkar. Hem motor hem his duyusu ile ilgili sorunlar yaşanır.

  -Dirseğin iç kısmında oluşan gerginlik hissi
  -Özellikle geceleri oluşan elin küçük ve yüzük parmağında uyuşma hissi
  -Araba kullanma veya telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında uyuşmanın oluşması
  -Müzikal bir instrumanı kullanırken yada elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapmada güçlük
  -Kavrama yada ayıklama işleminde güçsüzlük hissi
  -Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler oluşabilir.

  Hastalığın tanısı koymada mevcut birçok yöntem mevcuttur. Hastadan alınan bilgi bunların en önemlisidir. Dirsek ile ilgili geçirilmiş bir sorununuz varsa doktorunuz sizden çeşitli röntgenler istiyebilir. Ayrıca elin, elbileğinin kaslarının ve sinirlerinin elektriksel yanıtını görmek üzere EMG istenebilir.

  Risk altında olan kişiler =

  1)Dirseğinin üzerine düşenler
  2) Dirsek hareketi ile ilgili işlerde çalışanlar (sekreterler, şöförler gibi)
  3) Diabetikler
  4) Artrit problemi olanlar veya troid problemi olanlar
  5) Alkolikler risk altında olan kişilerdir.


  tedavisine gelince…..

  1-Dirseği olabildiğince düz tutarak sinirin sıkışmasını engellemek,
  2-Gögüs üzerinde kolların çaprazlaşmasını engellemek,
  3-Sık telefon görüşmeleri yapıyorsanız dirseği kullanmayacağınız bir sistem oluşturmak (megafonla konuşmak gibi)
  4-Çalışma masasınızı ayarlayarak dirseğin kırılmış pozisyonda kalmasını engellemek,
  5-Geceleri kullanacağınız,kolun pozisyonunu ayarlayan ateller,
  6-Spor esnasında dirseği koruyan dirsekliklerin kullanımı
  7-Steroid enjeksiyonu (ödemi azaltmak üzere)

  Bunlarla geçmeyen durumlarda cerrahi tedavi yapılır.

  Eğer konservatif tedavi ile kas güçsüzlüğü ortadan kaldırılamıyorsa yada ağrı şikayetleri sürüyorsa ileri tetkikler yapılarak cerrahi tedavi planlanmalıdır. Cerrahi de birçok yöntem mevcuttur, ancak en sık olarak anterior submuscular transpozisyon adı verilen sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması olarak tarif edilebilecek işlem uygulanır. Cerrahi tedaviden sonra rehabilitasyon planlanarak elin gücünün tekrar kazanılması sağlanır.


  Dr. Ümit Hazar   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Mayıs 2011
 2. slmlar hocam

  slmlar hocam Forum Okuru

  Merabalar hocam aynı sorun bndede var ve henüz bir doktora gitmedim yaklaşık 2 aydır devam ediyor sol serçe parmak ve yüzük parmağı dirseğe kadar uyuşma ve karıncalanma oluyor bileğe kadar uzanıyor özellikle geceleri daha çok uyuşuyor işim pc başında ne önerirsiniz teşekürler.
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ;
  Özellikle pc başın da çalışanlarda bu durum görülebiliyor.Muhtemelen elinizde sinir sıkışması var.Mutlaka ortopedi doktoruna görünün.
   
 4. Blue Arrow

  Blue Arrow Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Öncelikle merhaba , elimdeki uyuşukluk benim sol serçe parmağının tamamı ve yüzük parmağının sağ yarısından başlayarak bileğe kadar iniyor. Kolunda herhangi bir uyuşukluk yok. Sizce sebebi yine bu rahatsızlık mıdır?
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba rahatsızlığınızın nedeni muhtemelen karpal tünel sendromu olabilir.Tabi başka bir tıbbi durumdan da kaynaklanabilir. Rahatsızlığınızın nedeni en sağlıklı olarak hekim muayenesi ile saptanabilir.En kısa zamanda hekime görününüz
   
Serçe ve Yüzük Parmaklarında Karıncalanma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yüzük parmağı neden dörüncü parmaktır

  yüzük parmağı neden dörüncü parmaktır

  yüzük parmağı yüzük parmağı neden neden parmagı parmagi bas parmak annne ve babamızı, ısaret parmagı kardeslerimizi, orta parmak kendimizi , dorduncu parmak yani yuzuk parmagı, esimizi , kucuk parmak ta cocuklarımızı temsil ediyor.. peki ,esimizi,baska bir degisle hayatımızın askını temsil etmesi icin neden dorduncu parmak secilmis?.. bunu anlamak icin ellerimizi kullanarak bir test...
 2. uyuşma ve karıncalanma

  uyuşma ve karıncalanma

  baş uyuşması baş karıncalanması yüz uyuşması neden olur yüz yüzün Şikayet Vücudunuzun bir bölümünde his kayboldu (uyudu) ya da sanki iğne batıyormuş gibi oluyor. Nedenleri Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde uyuşma...
 3. başparmak ve işaret parmakları için pırlanta yüzükleri

  başparmak ve işaret parmakları için pırlanta yüzükleri

  baş parmak yüzükleri baş parmak yüzüğü işaret parmağı yüzükleri yüzük modelleri işaret parmağı yüzük modelleri Başparmak ve işaret parmakları için pırlanta tutkunlarını baştan çıkaracak yüzük tasarımları...
 4. Yüzük ve İşaret Parmağının Sırrı

  Yüzük ve İşaret Parmağının Sırrı

  Dün akşam haberlerde izledim bunu çok dikkatimi çekti ve sizlerlede paylaşmak istedim meleklerim.Araştırmalar yapılmış ve parmak uzunluğuna göre kişilik belirlenmiş.Bende haberi ilk duyduğum zaman hemen parmaklarımı kontrol ettim:Dsağ elimle sol elimdeki parmaklarım birbirini tutmadı:Ssağ elimdeki işaret parmağım uzun iKen sol elimdeki işaret parmağım kısa ben nasıl bir kişileğe sahibim...
 5. serçe parmağımda karıncalanma

  serçe parmağımda karıncalanma

  Yaklaşık onbeş gündür sol el serçe parmağımda karıncalanma ve hafif bir uyuşma var.Nedenini ve ilaç tedavisi varmı diye merak ediyorum.

Sayfayı Paylaş