SERUM KİLO YAPAR MI?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
SERUM KİLO YAPAR MI?
serum kilo aldırımı,serum vurdurursam kilo alırmıyım,serumla kilo alan varmı,serum kilo yaparmı hakkında bilgilers.jpg

Gerçek anlamı ile serum, kanın sıvı kısmı demektir. Kan bekletildiğinde pıhtılaşır ve ortaya sarımsı bir sıvı çıkar. Buna serum adı verilir. Yazımızın konusunu bu ifade edilen serumun dışında “serum” olarak bilinen sıvı oluşturmaktadır. Bu serum, fizyolojik yada izotonik tuz çözeltisi olarak isimlendirilen % 0,9 ‘ luk ve enjeksyion halinde hastalanma durumunda verilen çözeltidir.
Bir hastaya sıvı yani serum verildiğinde tabi ki serum verilmeden önceki kilosuyla serum verildikten sonra ki kilosu arasında verilen serum miktarı kadar kilo artışı olacaktır. Ama hasta bunu idrarla, gaitayla ya da terle kısa bir sure sonra vücuttan atacaktır. Damar yolu ile verilen serumlar ya da diğer elektrolitli solüsyonun kilo alımında hiçbir etkisi yoktur. Hastalar serumdan dolayı kilo almayabilir. Kilo vücudun metabolizmasına bağlı olarak yağ dokusunun artması, kas dokusunun yağ dokusuyla oranının bozulması şeklinde katı maddelerin artmasında oluşan bir durumdur. Sıvı alımına bağlı bir kilo artışı söz konusu olamaz çünkü vücut bir müddet sonra o sıvıyı dışarı atacaktır.

Ağız yoluyla besin alamıyorsa doktorlar serumla besin takviyesi yapıyorlar. Bu Hastaların eğer bağırsakları çalışmaya başlıyorsa özellikle ameliyatlardan sonraki durum söz konusudur. Normal ağızdan gıda almaya başlanır, ağızdan yeterli gıda almaya başlanınca dışarıdan alınan serum miktarı azaltılmaya başlanır. Artık ağız yoluyla yeterli sıvı alımı oluyorsa serum takviyesi kesilir. Serum hastanın vücudunda ihtiyaç olduğu zaman verilebilir. Herhangi bir hastaya ekstra bir güç olsun diye serum verilmez. Hastanın eksik sıvısı tamamlanması için serum takviyesi yapılabilir. Serum tedavisi biten hastalarında sonradan herhangi bir takibe gerek duyulmaz.
 

Benzer İçerikler

Üst