1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Servikal Erozyon (Rahim ağzı Yarası) Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  rahim ağzı yarası servikal erozyon nedir nasıl oluşur nedeni tanısı tedavisi yara yaktırma ile ilgili bilgiler burada melekler Kadınların önemli sağlık sorunlarından başında jinekolojik sorunlar gelir melekler.Özellikle gebe kalmak için uğraş veren annelerde görülen jinekoılojik sorunlardan biri de servikal erozyon (rahim ağzı yarası) dır.Aşağıda ki makalede rahim ağzı yarası ile ilgili bilgilerin yanında rahim ağzı yarası dondurma işleminin nasıl olduğu da verilmiştir.Bilgileri Op.Dr.Nevra İsmailoğlu'ndan alıyoruz;


  < Konu Resmi..>  Rahim ağzında yara veya kronik servisit ( Rahimde yara, Rahim yarası) kadın doğum muayenelerinde çok sık görülen bir problemdir. Tıbbi olarak “servikal erozyon” diye adlandırılır. Servisit kelimesinin anlamı rahim ağzı iltihabı, enfeksiyonudur.


  Rahimağzında yara ,rahim ağzını kaplayan normal epitel hücrelerinin kaybolup daha kırmızı olan rahim kanalındaki endoservikal hücrelerinin dışarı transformasyon alanına doğru uzanarak yayılmasıdır . Bu yayılmış olan hücreler daha çok kanladığı için kırmızı renkte görülürler ve eğer bir enfeksiyon da eklenirse kanamaya daha yatkın olurlar. Bu enfekte doku eğer tedavi edilmez ise müzminleşir ve kronik servisit yani yaraya dönüşür.


  Rahim ağzı yarası kimlerde görülür?

  Rahim ağzında yara oluşumunun yaş ve normal doğum sayısı ile doğrudan bir alakası yoktur. Her yaş kadında görülebilmektedir. Rahim kanalının dışa dönmesi ektropion veya eversion olarak isimlendirilmekte olup genellikle kronik servisit ile karışmaktadır.

  Rahim ağzı yarası'nın HPV enfeksiyonu ile bir ilgisi var mıdır?

  Rahim ağzında yara görülmesi bir enfeksiyonun veya rahim ağzındaki bir hücre değişimini düşündüreceği için mutlaka incelenmesi ve pap smear testi yapılması gerekir. Rahim ağzı yarası mutlaka HPV varlığı anlamına gelmez fakat bu rahim ağzındaki yara görüntüsü sıklıkla HPV enfeksiyonuna bağlı hücresel değişiklere bağlı da olabilmektedir. Hekim mutlaka rahim ağzında yara görüntüsü varlığında bir HPV virüsü enfeksiyonunu da göz önünde bulundurur.

  Rahim ağzı yarasının en sık nedenleri nelerdir?

  Yaranın tam sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte en sık sebep serviksi etkileyen enfeksiyonlardır. Klamidya,trikomonaz, HPV virüsü, gonore gibi enfeksiyonlar tedavi edilmedikleri takdirde sıklıkla yaraya sebep olmaktadırlar. Diğer sebepler ise çok sık ****** ilişki, hormonal değişiklikler ve bazı kimyasal faktörler ( spermisidler ,prezervatif üzerindeki kimyasallar ve kremler ) ve sık vajinal duştur.

  Rahimağzı yarası kadında ne gibi belirtiler verebilir?

  Rahim yarası sıklıkla herhangi belirti vermez ve yapılan rutin jinekolojik muayene sırasında jinekolog tarafından saptanır. Buna rağmen bir çok kadında rahimağzındaki yaraya bağlı en sık şikayet devam eden kokusuz, kaşıntısız bol miktarda beyazımtrak olan akıntılardır. Eğer yara büyük ise “spotting” tarzında ara kanamalar veya ilişki sonrası kanamalar sıklıkla görülmektedir.

  Rahim ağzı yarası kısırlığa sebep olur mu?

  Rahim ağzı yaraları birçok kadında servikal mukusun (rahim ağzı salgısı) değişmesine sebep olarak spermlerin rahim içine geçişini zorlaştırarak kısırlık problemlerine de yol açabildiği bilinmektedir. Hamilelerde ise vajinal akıntının fazla miktarda olması ve tekrarlayan , tedaviye cevap vermeyen vajinal enfeksiyonlar rahim ağzı yarasını düşündürmelidir.

  Servikal Erozyon, Rahimde Yara tanısı nasıl konur? Vajinal Akıntı Kaşıntı ne anlama gelir?

  Yaranın tanısı çok kolaydır ve doktor tarafından yapılan jinekolojik muayenede göz ile kolaylıkla konulmaktadır. Mutlaka pap smear testi yapılmalıdır. Smear testinin güvenli bir şekilde alınamayacağı taze kanamalı , çok büyük rahim ağzı yaralarında ,lezyonlarda ve şüpheli yaralarda doğrudan smear testine gerek duymadan kolposkopik inceleme ve kolposkopk biopsi yapılması daha doğrudur.

  Rahim ağzındaki yaranın tedavi nasıl yapılır? Tedavide hangi yöntemler tercih edilmelidir?

  Yaranın (kronik servisit) antibiyotik veya fitil ile yani bir ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Tedavinin prensibi rahim ağzında enfekte olup değişime uğramış dokunun ortadan kaldırılarak (destruksiyonu) o bölgenin tekrar normal rahim ağzı epiteli ile kaplanmasına olanak sağlanmasıdır. Yara tedavisinde kullanılan yöntemler:

  Koterizasyon (Yakma tedavisi, Elektokoter tedavisi) : Yara yakma ülkemizde en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Elektrokoter olarak isimlendirilen bir cihaz ve elektrik yardımı ile rahim ağzındaki yara olan kısım ısı verilerek yakılır. Ortalama işlem4- 5 dakika sürmektedir. Yakılan kısım bir süre içinde (yaranın büyüklüğüne bağlı olarak 1-2 ay) iyileşerek yerini normal yüzeye bırakır. Hasta işlem sırasında az bir ağrı hisseder. Genellikle bir anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Yara yakma muayenehane şartlarında kolaylıkla uygulanabilmektedir. İşlem sonrası bir süre vajinadan fitil şeklinde ilaç kullanması (genellikle biokadin fitil), havuz –denize girilmemesi ve yaklaşık 1 ay kadar süre ****** ilişki kısıtlaması gerekmektedir. Yakma işlemi sonrası ilk ay kadınlarda kanlı veya sulu akıntı veya az miktarda ara kanama gibi şikayetler sıklıkla görülmektedir.Özellikle doğurmamış kadınlarda rahim kanalında daralma yapabileceği ve kısırlığa sebep olabileceği için yakma en son seçenek olmalıdır.Başarı oranı diğer yöntemlerde olduğu gibi% 80-90’dır.

  Kriyoterapi (Yara Dondurma ): Uzun bir çubuk ile rahim ağzındaki yara olan kısmın “Nitrous oxide gazı” ile dondurulup dokunun harap edilmesi işlemidir. Muayenehane şartlarında yapılabilen kolay, risksiz, ucuz , hızlı ve yan etkileri az olan bir işlemdir. Ağrısı olduğu için lokal veya genel anestezi genellikle gerekmemektedir. İşlem ortalama 3-5 dakika sürmekte olup hasta için epey konforlu bir metodtur. İşlem sonrası bir süre vajinadan fitil şeklinde ilaç kullanması (genellikle biokadin fitil) ,havuz –denize girilmemesi ve 1 ay kadar süre ****** ilişki kısıtlaması mutlaka gerekmektedir. Tedavi sonrası genellikle uzun süren akıntı sıklıkla görülür. Vajinal akıntı ve bazen de kaşıntı olabilmektedir, endişe yaratmamalıdır. Tedavinin başarı şansı diğer yöntemlerdeki gibi %8 0-90 'dır. Kriyoterapi tedavisinin başarısızlığın en sık nedeni yaranın kriyoterapi probundan daha büyük ve geniş olmasına bağlıdır. Bunun için büyük ve geniş yaralarda tercih edilmez, istenilen sonuç alınmaz. Unutmamak gerek ki, doğurmamış kadınlarda rahim ağzında daralma yapmayacağı için ilk tercih edilen yöntem olmalıdır. Kısırlık veya doğurganlığı olumsuz etkileme gibi bir riski yoktur.Kriyoterapi fiyatları genital siğillerin yaygınlığına ve rahim ağzındaki yaranın büyüklüğü ve anestezi ile yapılıp yapılmayacağına göre değişmektedir.

  Lazer tedavisi (laser tedavisi): Üllemizde çok sık kullanılan bir yöntem değildir.CO2 lazer tedavisi kriyoterapi için büyük olan yaralarda doğurmamış hastalarda etkilidir. Bunun dışında diğer yöntemlere belirgin herhangi bir üstünlüğü yoktur ve epey pahalı bir yöntemdir. Lazer tedavisi basit bir lokal anestezi ile muayenehane şartlarında kolaylıkla yapılabilinir.Lazer tedavisi sonucu oluşan ve istenmeyen en sık komplikasyon uzun süren kanamadır.Bu tedavi şeklinin başarı şansı diğer yöntemlerde de olduğu gibi %80-90 'dır.


   
Servikal Erozyon (Rahim ağzı Yarası) Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Servisit (Rahim Ağzı Enfeksiyonu-İltihabı) Bilgileri

  Servisit (Rahim Ağzı Enfeksiyonu-İltihabı) Bilgileri

  rahim ağzı iltihabı servisit nedir rahim ağzı iltihabı tedavisi Kadın hastalıklarından biri olan ve birçok kadının yaşadığı servisit yani rahim ağzı iltihabı hakkında sizlere uzmanlardan derlediğimiz genel bilgileri paylaşıyoruz. Servisit rahim ağzı dokusunun çeşitli etkenlere bağlı inflamasyonu veya enfeksiyonu, iltihabıdır. Kadınların neredeyse yarısında görülen sık rastlanan bir...
 2. Rahim Ağzı Yarası Gebeliğe Engelmidir?

  Rahim Ağzı Yarası Gebeliğe Engelmidir?

  rahim ağzı yarası nedir,rahim ağzı yarasının nedenleri,rahim ağzı yarası kısırlık yaparmı,rahim ağzı yarası gebeliğe engelmi,rahim ağzı yarası tedavisi,rahim ağzı yarası hakkında bilgiler Erozyonun veya halk arasında söylendiği gibi rahim ağzında oluşan yaralar'ın nedeni uzun süre devam eden ve tedavi edilmeyen iltihaplardır. Ağrı, devamlı akıntı, ilişki sonrası ağrı-kanama gibi...
 3. Rahim ağzı yarası Gebeliğe Engel mi?

  Rahim ağzı yarası Gebeliğe Engel mi?

  rahim ağzı yarası nedir,rahim ağzı yarası olup hamile kalan varmı,rahim ağzı yarası gebelikte sorun oluştururmu,rahim ağzı ve hamilelik hakkında bilgiler Tüm kadınların korkulu rüyası haline gelen ve bazı hanımlarda bu hastalıktan şikayet eden kadınlar hamile kalamama korkusu ve çevrelerden ve kulaktan kulaga söylentilerle yola çıkarlar. aslında kadınların ve hamile kalmak isteyen kadınların...
 4. Rahim ağzı darlığı nedenleri ve tedavisi

  Rahim ağzı darlığı nedenleri ve tedavisi

  Rahim ağzına bağlı yetmezlikler en sık olarak rahim ağzındaki cerrahi işlemler ve travmalar sonucunda oluşmaktadır. En sık servikal yetmezlik nedenleri arasında: Histeroskopi gibi rahim ağzını genişleten operasyonlar (operatif histeroskopi en sıklıkla submüköz yani rahim içi myomlar ve endometriyal polipler nedenleri ile yapılmaktadır) Normal Doğum travmaları: Normal doğumda rahim ağzının...
 5. Rahim Ağzı Yetmezliği Dikkate Alınmalı

  Rahim Ağzı Yetmezliği Dikkate Alınmalı

  Genel gebe popülasyonunda sıklığı yüzde 12.5’e varan erken doğum, anne karnındaki ve ilk 28 gündeki bebek kayıplarının yüzde 70’inden sorumludur. Tüm serebral palsilerin (beyin felci) yüzde 50’si ve çocukluk çağı körlüklerinin yüzde 30’u erken doğuma bağlıdır. Anne, fetüs sağlığı ve genel toplum üzerine olan etkilerinden dolayı erken doğumu erkenden tanımak, tahmin etmek, engellemeye çalışmak...

Sayfayı Paylaş