1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ses yalıtımı için hangi maddeler kullanılır

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  3 küçük çocuğumuz var ve evimize ses yalıtımı yapmak istiyoruz.Ses yalıtımı için hangi maddeler kullanılıyor bize bilgi verirseniz çok mutlu oluruz..
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Ses yalıtımında genel olarak özel üretilmiş köpükler kullanılır. Bunun yanında ses yalıtımında kullanılabilen bazı malzemeler şunlardır.
  Cam Yünü: Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam lifleridir.

  Taş Yünü: bazalt kayasının hamur haline getirilip, daha sonra istenilen kalınlığa göre preslenmesiyle elde edilen yalıtım malzemesidir.

  Polietilen : Boru yapımında kullanılan ve ayrıca gıda maddelerinin saklanması için üretilen maddelerin yapımında kullanılan, petrol türevidir.

  Kauçuk Köpüğü : Kauçuktan elde edilen yalıtım malzemesidir.

  Ahşap Yünü : Ahşap kökenli bir yalıtım malzemesidir

  Poliüretan : Bir karbon bileşiğidir. Buzdolabı gibi günlük hayatımızda kullandığımız araçların yalıtımında kullanılır.

  Melamin köpüğü : Bir plastik çeşidi melaminden üretilen yalıtım malzemesidir.
   
 3. gaye ünal

  gaye ünal Forum Okuru

  peki çelik kullanılır mı
   
 4. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sesin çelik ve camdaki hızı, saniyede beş bin metredir. Havadaki hızının da saniyede 340 metre olduğu düşünülürse, çeliğin yalıtkan değil, aksine iyi bir iletken olduğu sonucuna varılabilir.
   
 5. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.106
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Bunun için aslında bir inşaatçı ile de görüşebilirsiniz. Genelde dışarıya ses çıkmasın diye şimdiki binalarda mantolama sistemi var ama iç duvarlar için daha değişik malzemeler kullanılıyor diye duymuştum.
   
 6. tekrar

  tekrar Forum Okuru

 7. fatmanur yılmaz

  fatmanur yılmaz Forum Okuru

  bir şey soracağım ses yalıtımı için pamuk kullanılırmı ?::rolleyes:
   
 8. SELİM

  SELİM Forum Okuru

   
 9. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.106
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Ses yalıtımı için çelik ve pamuk malesef kullanılmaz arkadaşlarım. Araştırıyorum bulunca buraya yazayım.
   
 10. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.106
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

  Mineral Yünler (Cam Yünü, Taş Yünü) Cam Yünü: Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam lifleridir. Taş Yünü: bazalt kayasının hamur haline getirilip, daha sonra istenilen kalınlığa göre preslenmesiyle elde edilen yalıtım malzemesidir. Polietilen : Boru yapımında kullanılan ve ayrıca gıda maddelerinin saklanması için üretilen maddelerin yapımında kullanılan, petrol türevidir. Kauçuk Köpüğü : Kauçuktan elde edilen yalıtım malzemesidir. Ahşap Yünü : Ahşap kökenli bir yalıtım malzemesidir Poliüretan : Bir karbon bileşiğidir. Buzdolabı gibi günlük hayatımızda kullandığımız araçların yalıtımında kullanılır.

  Melamin köpüğü : Bir plastik çeşidi melaminden üretilen yalıtım malzemesidir. Sesle ilgili çalışmalarda kullanılan ürünler Hava sesi için kullanılanlar Ses geçiş kaybı sağlayan ürünler Yüzey ağırlığı fazla olanlar Kompozit olanlar Ses sönümleyici ürünler Çıplak bırakılabilenler Çıplak bırakılamayanlar Titreşim sesi için kullanılanlar Basma yüküne karşı kullanılanlar Yüzer döşeme amaçlı kullanılanlar Yaylar ve amortisörler Çekme yüküne karşı kullanılanlar Yaylar ve amortisörler Akustik düzenleme için kullanılanlar Ses yönlendiriciler Ses sönümleyici olup reberverasyon süresi kontrolü için kullanılanlar.

  Ses konulu çalışmalarda öncelikle şunlara dikkat edilmelidir: Konu projelendirme aşamasında ele alınmalıdır, Problemler doğru saptanmalıdır, Çalışmaya konu mekan veya ortam koşulları belirlenmelidir, Elde edilmesi gereken sonuç belirlenmelidir, Doğru detaylar oluşturulmalıdır, Kullanılacak malzeme özellikleri bilinerek seçim yapılmalıdır, Tercih edilen malzeme ve detayların kullanımında sesle ilgili iyileştirmeler sağlanırken, başka sorunlara yol açılmamasına özen gösterilmelidir, Uygulama eğitimli kişiler tarafından ve titizlikle yapılmalıdır.
   
 11. Hakan Güral

  Hakan Güral Forum Okuru

  teşekkur ederim ama abı bıraz olsa turkce konus yaw :mad:
   
ses yalıtımı için hangi maddeler kullanılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Köpeğiniz İçin Hangi Gıda Maddeleri?

  Köpeğiniz İçin Hangi Gıda Maddeleri?

  SPOT Test Türkiye Paneli Alerjenler- GIDA MADDELERİ SPOT TEST ile beraber bir gıda alerji raporu da verilmektedir. Bu raporda sizin köpeğinizin dünyada hazır olarak üretilen hangi mamaları yiyebileceği belirtilmektedir. Kedi ve köpekler gıdalara karsı hiposensitize edilemeyebilir. Gıda alerjilerinde tedavi, alerji yapan gıdanın ortadan kaldırılması, yani verilmemesidir. Petinizin testi...
 2. Gelinlik İçin Hangi Kumaşlar Kullanılır

  Gelinlik İçin Hangi Kumaşlar Kullanılır

  Kızlar bir gelinliğin en önemli ayrıntısı kumaşıdır...İyi bir kumaş seçimi, sade bir modele asil bir görünüm sunarken, kötü bir kumaş seçimi işçiliği ve emek sarfedilmesi gereken en zor modeli dahi basitleştiren ve sönükleştiren bir etkiye sahiptir Siz siz olun hayatınızda bir kez yaşayacağınız bu özel gün için bu önemli ayrıntıyı es geçmeyin bizden söylemesi :tik: GÜPÜR: (Kordone dantel)...
 3. Mıknatıs hangi maddelerden oluşur

  Mıknatıs hangi maddelerden oluşur

  Mıknatıs hangi maddelerden oluşur ? Selam millet acaba siz biliyor musunuz Mıknatıs hangi maddelerden oluşur ben hala bilmiyorumda:S
 4. orduda paşa unvanı hangi rütbe için kullanılır

  orduda paşa unvanı hangi rütbe için kullanılır

  orduda paşa unvanı hangi rütbe için kullanılır bunu merak ettimde bakalım paşa olmak için ne olmak lazımmış :)
 5. Hangi Maddeler Cildi Sıkılaştırır ?

  Hangi Maddeler Cildi Sıkılaştırır ?

  cildi sıkılaştıran bitkiler cildi sıkılaştırmak için doğal yöntemler Zaman içinde yerçekimine yenik düşen cildimizi zamanında içten ve dıştan beslersek, bu süreci bir hayli yavaşlatabiliriz melekler :) Bunun için kullanabileceğimiz bitkisel yöntemleri aşağıda ki yazımızda sizlerle paylaşıyoruz :tik: İnsanın en önemli organı cilt. Zaman içinde bu önemli organ değişime uğrayabiliyor....

Sayfayı Paylaş