Sevgiliye Mektuplar...- can dundar

M

Misafir

Forum Okuru
Sevgiliye Mektuplar...- can dundar
sevgiliye yazılan günlük sevgiliye yazılan küçük notlar candan mektuplar günlükler kücük notlar
14 Şubat Sevgililer Günü'ne pek az zaman kaldı. Bir küçük hediye veya bir tatlı sözle sevgiliyi kutlamak adettendir. Bir başka adet, açılamadığınız, sevginizi itiraf edemediğiniz, ama uğruna yalnız gecelerde nice gözyaşları döktüğünüz gizli sevdalara, imzasız aşk mektupları yollamaktır.
Kim sevmez böyle mektuplar almayı?..
Gizli bir sevdalının hayaliyle meraklanmayı?..
Ama telefon, telesekreter, faks, çağrı cihazı çıktı çıkalı eski yazışmaların da tadı kalmadı. Ben yine de bu eski adete uyup, latif aşk mektubu karalamak isteyen gizli sevdalılara hizmet olsun diye bugün bu sayfayı epeyce eski tarihte kaleme alınmış sevda mektuplarına ayıracağım. Okuyacağınız ateşli satırların yazarlarını aslında çok iyi tanıyorsunuz, ama belki onların mektuplarını hiç açmadınız. Öyleyse gelin birlikte açalım ve eski aşıklar nasıl yazışırmış bir bakalım:
* * *​
1. Mektup:
Allah'ın bana ihsanı olan sevgilim,
Neredesin? İnsaf et, şimdiye kadar postaya benim için bir kelime, bir teselli, bir selam bırakmadın mı? Ben sürekli feryat ediyorum. Hep seni arıyorum, benim kıymetli, bir tanecik sevgilim... Bir tek kelimeni alsam, "Sıhhatteyim, rahattayım" dediğini okusam, en büyük saadetime nail olacağım.
Uzat dudaklarını ruhum... Yanaklarını uzat... Benim nurum ve saadetim olan o ismet yuvalarından ruhumun bütün hasret ve özlemiyle öpeyim. Aklımda, hayallerimde yalnız sen varsın. Bütün varlığımı sen dolduruyorsun, meleğim. Uçsana... Cenab-ı Hak seni daima başımın ucunda bulunasın diye yarattı. Neden uçup başımın üstüne konmuyorsun?
2. Mektup:
Bu mektubun yerine ah ne olur, ben gitmiş olsaydım. Emin ol, götürmüş olsaydınız, katiyyen, zerre kadar kalbime korku, tereddüt gelmiyor. Bilakis koşa koşa uçarak gitmek, size kavuşmak istiyorum. Sizi daima memnun ve mesut görmek istiyorum. Gece gündüz Cenab-ı Hak'tan gözyaşlarımla afiyetini ve muzafferiyyetini temenni ediyorum.
* * *​
3. Mektup:
Hayatım,
Dün o kadar bekledim, mektupların gelmedi. Hüznüm bir kat daha arttı. Bugün alırım inşallah... O dayanılmaz hasretini bir derece hafifleten, ayrıca heyecan veren, sevgini getiren, nefes alma imkanı veren mektupların... Uykumda da, uyanıkken de hep onlar beni meşgul etti, en büyük acılara onlar sayesinde katlanabildim. Binlerce teşekkür ve minnet.... Görülmemiş bir sevgi ve iştiyakla güzel yüzünü öperim.
4. Mektup:
Asıl ben sana minnettarım ve müteşekkirim... Beni habersiz bırakmıyorsun. () Bugün beş mektubunu birden alınca bayram çocuklarına döndüm. Kaç günlük yakıcı intizardan sonra bu mektupları almak ne büyük memnuniyet oldu. Gözümden boşalan yaşlarla ıslattım onları. Senin söylediğin gibi, günlerce susuz kalan, çatlayan toprak nasıl suya kanamazsa, ben de onlara kanamıyorum işte... Kaçar defa okuyorum bilsen... Benim de hayalimde yalnız ilk günlerimiz canlanıyor.
"Bazen yanımda nefes alışını duyar gibi oluyorum" diyorsun. Şu birkaç kelimen beni ta içimden sarıyor, heyecanlandırıyor. Ya ben seni nasıl büyük bir iştiyak, hasretle özlüyorum, bunu bir ben, bir de Allah bilir.
* * *​
5. Mektup:
Son mektubun da ondan evvelkiler gibi beni çok sevindirdi. Onları ne kadar dikkate layık bulduğumu ve ne kadar sabırsızlıkla beklediğimi söylemek lüzumsuzdur. Kapıcı bana senin mektuplarından birini getirdiği zaman, içimde büyük bir sevincin uyanması için, zarfın üzerinde senin yazını görmek kafi idi...
Benim oraya gelmem için dileklerimi, senin tarafından, beni daha sık görmek için izhar edilmiş bir arzu şeklinde yorumlamama müsaade et, çünkü senin o kadar geçici telakki ettiğin bir kombinezona iştirak ettiğim tarzında bir düşünceye sahibolduğunu tasavvur edemem. Bundan evvelki mektuplarında sen bu vazifeyi bir saman yığınının husule getirdiği ışığa benzetiyordun, ben de onun kıvılcımından başka birşey değildim, değil mi?
Bana daima kendinden haber ver... Bütün kalbimle...
* * *​
Meraklısı için notlar:
1. mektup İsmet İnönü'den bir aylık karısı Mevhibe'ye Diyarbakır'dan yazılmış.
2. mektup Mevhibe'nin 1917 kışında yazdığı cevap...
3. mektup "Adnan Menderes" imzalı. İdamdan tam üç gün önce Yassıada'dan eşine yazılmış.
4. mektup, Berin Menderes'in adaya yazdığı mektuplardan...
5. mektuba gelince... Sofya'dan İstanbul'da bir Fransız bayana, Fransızca yazılmış. Altında Mustafa Kemal imzası var.
Bütün sevgililere sevgilerle...
 
Geri
Üst