1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Şeytan insana neler yaptırır?

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  şeytanın insanlara yaptırdığı kötülükler şeytanın yaptığı kötülükler "(Ey Resulüm!) Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir.”(28/56)
  Hidayet çok büyük bir hadisedir. Hidayet vermek sadece Cenab–ı Hakk'a aittir. Bu durumda hidayet kimden istenir? En küçük bir tereddütle mahal bırakmayacak kadar açıktır, Rabbimizden isteyeceğiz.
  Kimin hidayeti olursa olsun, kendimizin, komşumuzun, yakınlarımızın bütün hidayetleri Rabbimizden isteyeceğiz. Allah Celle Celaluhu hidayet etmeyi sadece kendisine bırakmıştır.


  * * *
  "Hani biz meleklere: Âdem'e secde edin, demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kâfirlerden oldu."(2/34)
  İblis bu duruma niçin düştü? Niçin kâfir oldu? Mevla Teala'nın emrini tutmadı. Kibrine yenildi ve ebedi kaybedenlerden oldu.
  İblis'in Allah–u Teala'nın huzurundan kovulmasa sebep olan beş husus vardır. Bunlar sırayla şunlardır. Gurur, hased, kin, ucub ve kibir'dir.
  "Biz: Ey Âdem! Sen ve eşin beraberce cennete yerleşin; orada kolaylıkla istediğiniz zaman her yerde cennet nimetlerinden yiyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zalimlerden olursunuz, dedik."(2/35)
  Âdem Aleyhisselam bu emri alınca, hemen itaat etti ve cennete hayatını yaşamaya başladılar. Şeytan çıkageldi:
  –Ya Âdem! Diye seslendi. Şeytanın sesini işiten Âdem Aleyhisselam:
  –Ne var, diyerek, Şeytanın konuşmasını dinledi. Hâlbuki Âdem Aleyhisselam ne yapmalıydı, "çekil git yanımdan melun” demeliydi. Rabbimizin emirlerine karşı gelenleri dinlememeliyiz. Allah Teala'nın emirlerini dinlememek zulümdür. İnsan Allah'a zulmedemez, yaptığı işlerle kendine zulmeder.
  Şeytan Âdem Aleyhisselam ve eşi Havva validemizi nasıl kandırdı? Onlara dedi ki:
  "Ve onlara: Ben gerçekten size öğüt verenlerdenim, diye yemin etti. Böylece onları hile ile aldattı. Ağacın meyvesini tattıklarında ayıp yerleri kendilerine göründü. Ve cennet yapraklarından üzerlerini örtmeye başladılar. Rableri onlara: Ben size o ağacı yasaklamadım mı ve şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi? diye nidâ etti."(07/21–22)
  Burada insanlık için büyük bir ders vardır. Rabbimiz, Âdem aleyhisselam cennete uyması için sınırlar koydu. "Şunlar sizin için helaldir, bundan da uzak durun, o haramdır" denildi. Dünya hayatında da aynı şey insanlar için yapıldı. Rabbimiz haramları ve helalleri insanlara bildirdi. Kim bu emirlere uyarsa, kazandı. Kimde bu emirlere uymazsa Âdem aleyhisselam başına gelenler, onun başına gelecek.


  * * *
  "Şeytan onların ayaklarını kaydırıp haddi tecavüz ettirdi ve içinde bulundukları cennetten onları çıkardı. Bunun üzerine: Bir kısmınız diğerine düşman olarak ininiz, sizin için yeryüzünde barınak ve belli bir zamana dek yaşamak vardır, dedik."(2/36)
  Ayet–i Kerime'de geçen, "düşmanlık" kelimesi, müminler için değildir. Ayet–i Kerime'ye bakarak, müminler birbirlerine düşman olacak diye düşünmeyin. Bular çok önemli haberlerdir. Bunları insanlara duyurun.
  Bu anlatılanlardan ne çıkaracağız? Haramlara kesinlikle yaklaşmayacağız. Âdem Aleyhisselam yaptığı hata için çok ağladı, gözyaşı döktü. Ne büyük nimetten oldu. Rabbimizin büyük nimetinden uzaklaştırıldı. Daha da önemlisi Mevla'nın gadabını celbetti. Ancak Âdem Aleyhisselam bu yaptıklarında suçu başka yerlerde aramadı. Tek suçlu olarak kendini gördü.
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Şeytan insana neler yaptırır?
  emeğine sağlık
   
Şeytan insana neler yaptırır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şeytanın İnsana Attığı 3 Düğüm

  Şeytanın İnsana Attığı 3 Düğüm

  Şeytanın İnsana Attığı 3 Düğüm Sabah namazı en çok kaçırılan namazlardan biridir. İnsan uykusunun esiri olur, yataktan kalkamaz. Halbuki sabah namazının hazırlıkları ta akşamdan başlamalı, tedbirler yatmadan önce alınmalıdır. Belki de en çok kaçırılan namazdır sabah namazı. Bir türlü uyanamaz insan, sanki gözkapaklarının üzerinde tonlarca yük varmış gibi. “Biraz sonra uyanırım.” diyerek...
 2. Şeytan Nedİr ?

  Şeytan Nedİr ?

  Kötü ruhun, kötü birinin, kötülüğe teşvik edenin, kötülüğün temsilcisinin, karanlık ve delàletin önderinin, Allah'ın ve O'nu seven, O'na kullukta bulunan herkesin büyük düşmanının müşahhaslaştırılmış şekli veya kötülüğün sembolü olmuş varlık. Şeytan (Satan) İbranice asıllı bir kelime olup, rakip, muhalif gibi anlamlara gelir. Hz. Adem (a.s.) topraktan yaratılan ve ilim ile nimetlenen, akıl...
 3. Röfle yaptırırken nelere dikkat edilmeli

  Röfle yaptırırken nelere dikkat edilmeli

  hamilelikte röfle yaptırmak hamilelikte röfle yapılırmı renkleri tonları sarı tonları Bayrama şurda sayılı günler kaldı hanımlar.Eminim bu hafta bir çoğumuz kuaförlerde soluğu alacaz en azından ben alacam:D Uzun süre gittiği için bir çok bayan röfleyi tercih ederler.Ben genelde cilt ve göz rengime gittiği için açık tonları tercih ediyorum röfle olayındada balyajı tercih edenlerdenim Kuaföre...
 4. Kadınlar Neden Peeling Yaptırır?

  Kadınlar Neden Peeling Yaptırır?

  Bu konu; Kadınlar Neden Peeling Yaptırır haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, deri yüzeyindeki hasarlı tabakanın kaldırılması işlemi peelingtir. Bu hasarlı tabaka kaldırılır ve alttaki tabaka canlandırılır bu sayede de cilt taze bir görünüme kavuşur. Kadınlar başlıca 8 nedenle peeling yaptırırlar. Bu nedenleri Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr....
 5. Dövme Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Dövme Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  dövme yaptırırken dövme yaptırmak dövme yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler Sevgili melekler, pek çok kişi sevmese de dövme yapmak gerçekten bir sanat. Özellikle bu işin ustalarınca yapılan bazı dövmeler, şapka çıkarttıracak nitelikte gerçekten. Eğer siz de dövme yaptıracaksanız işinin ehli ve hijyen kurallarına uyulan bir yerde yaptırın. Bunun dışında dövme yaptırırken nelere dikkat...

Sayfayı Paylaş