1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Sezaryenle Doğumun Sakıncaları

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  sezaryen doğum sakıncaları zararları nelerdir hangi durumlarda yapılmalı ile ilgili bilgiler burada melekler Günümüzde ne yazık ki tercih sebebiyle doğumlar çoğunlukla sezaryenle yapılıyor melekler.Ciddi bir operasyon olan sezaryen,sırf anne adaylarının normal doğumdan çekinmesi sebebiyle gün evvelinden ayarlanır oldu.

  [​IMG]


  Aslında sadece doğumun zora girmesi ve problem çıkması durumlarında doktorlar tarafından yapılmasına karar verilmesi gereken sezaryen doğum artık yurtdışında bile kaçınılan bir operasyon haline geldi.Sebebi de bu doğum şeklinin türlü zararları olması.Şimdi nedir bu olası zararlar ,bir göz atalım;

  Normal doğumda bebek doğum kanalından geçerken türlü mikroplarla karşılaşıp vücudunda bir savunma sistemi oluşuyor.Oysa sezaryenli bebek doğrudan anne karnından alındığı için mikroplara karşı daha korunmasız oluyor.Ayrıca bu bebeklerde ilerde çeşitli alerjilere yakalanma riskleri daha yüksek.

  Sezaryen doğumda annenin 3 doğumla sınırlandırılması zorunluluğu var.Tabi siz şimdi diyeceksiniz ki 3 çocuk bile fazla.Öyle düşünmeyin,biliyorsunuz ki tek çarenin annenin doğum yapması olduğu bazı hastalıklar ve gereklilikler olabiliyor.Üstelik insan bununla zorunlu bir nüfus planlamasına sebep olunduğunu da düşünmeden edemiyor.

  Sezaryen doğum normal doğuma oranla yüksek maliyeti nedeniyle ne yazık ki doktorlar tarafından biraz zorunlu hale getirilebiliyor.Sadece ceplerini düşünen bu doktorlar hiç gerek yokken hastayı komplikasyonu bol bir operasyona sokuveriyorlar.

  Sezaryenden sonra iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte umumiyetle sıkıntılı ve uzun geçiyor.Gaz sancıları,dikiş yarası, narkoz etkisi.Normal doğumdaysa en fazla bir kaç dikişle olay atlatılıyor,iyileşme süreci daha çabuk gerçekleşiyor.

  Siz siz olun melekler,doğum şeklinin size bırakan ya da hemen sezaryene karar veren doktorlardan uzak durun.Unutmayın en doğrusu en normali adı üstünde normal doğum:tik:

   
 2. lagrima

  lagrima Forum Okuru

  haklısınız aslında normal doğum düşünüyorum ama bakalım nasip.. devlette doğum yapacagım zorunlu olmadıkca sezeryan yapmazlar sanırım..
   
Sezaryenle Doğumun Sakıncaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sezaryen Doğumlar Neden Arttı?

  Sezaryen Doğumlar Neden Arttı?

  sezaryen doğumları, artış sebepleri, avantajları, dezavantajları, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Normal doğumun en sağlıklı doğum yöntemi olduğu bilinmesine rağmen,ne yazık ki sezaryen doğum keyfi olarak seçilmektedir.Sebebi ise doğum sancılarının çekilmemesidir.Fakat sezaryenin bir cerrahi müdahale yöntemi olduğunu gözardı denen...
 2. Normal doğum mu, sezaryen mi?

  Normal doğum mu, sezaryen mi?

  Doğum yaklaştıkça anne adaylarını en çok düşündüren konulardan biri de doğumu nasıl yapacağı sorusudur. Anne adaylarının sezaryen mi yoksa normal doğum mu yapacaklarına ilişkin karar süreçlerinde en önemli yardımcıları hekimleri oluyor. Doğum tercihleri yıllar içinde farklılık gösteriyor. 1980’li-90’lı yıllarda sezaryen doğum daha ön plana çıktı. 1990’lı yılların ikinci yarısından sonra tekrar...
 3. sezaryenden sonra normal doğum yapılabilirmi?

  sezaryenden sonra normal doğum yapılabilirmi?

  melekler, hep aklıma takılır durur, sezaryen doğum yapan bir bayan sonradan normal doğum yapabilirmi acaba? Bu mümkünmüdür yoksa kesinlikle yasakmı ?
 4. SEZARYEN DOĞUMUN ZARARLARI NELERDİR?

  SEZARYEN DOĞUMUN ZARARLARI NELERDİR?

  sezeryan doğumun sakıncaları,sezeryan doğumun yan etkileri,sezeryan doğumun olumsuz etkileri,sezeryanmı normal doğummu,sezeryan hakkında bilgiler Sezaryen ameliyatı bir karın ameliyatı olması, genel veya spinal anestezi gerektirmesi, bazen az veya çok kanama gibi komplikasyonlar yaşanması nedeniyle her ameliyat gibi bazı riskler taşır. Bu nedenle sadece gerekli durumlarda yapılması...
 5. SEZARYEN GEÇİRENLERDE VAJİNAL DOĞUM

  SEZARYEN GEÇİRENLERDE VAJİNAL DOĞUM

  sezeryan oldum normal doğum yapabilirmiyim,sezeryan sonrası normal doğum yapanlar,sezeryandan sonra normal doğum yapılırmı,sezeryan sonrası vajinal doğum hakkında bilgiler Sezaryen olan bir kadının daha sonraki gebeliğinde normal doğum yapmasına "sezaryen sonrası vajinal doğum (VBAC, vaginal birth after cesarean)" veya "sezaryen sonrası normal doğum" denir. Bu durum her...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş