Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Siğara kısırlık yaparmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  siğara hamile kalmaya engelmidir,sigara gebe kalmaya engelmidir,siğara hamile kalmada sorun yaratırmı,sigara gebe kalmada sorun yaratırmı ,siğaranın gebelik üzerinde etkileri hakkında bilgiler
  Sigaranın sağlıkla ilgili yüzlerce konuda olduğu gibi doğurganlık (fertilite) konusunda da hem kadın hem erkek açısından çok çeşitli ters etkileri vardır. Bunlardan bazıları:

  - Fertilite yani doğurganlık kapasitesini 2-3 kat azaltır.
  - Sigara içen çiftlerde hem infertilite (kısırlık) oranı daha yüksektir hem de gebelik oluşana kadar geçen süre daha fazladır.
  - Sperm ve yumurtanın birleşmesi (konsepsiyon) olayını zorlaştırır.
  - Yumurtanın tüplerden rahim içeisine doğru taşınmasını güçleştirir.
  - Yumurtlama (ovulasyon) kapasitesini azaltır.
  - Kadında östrojen hormonu düzeyini azaltır.
  - Kadının yumurta hücresinde (oosit) kromozomal bozukluk oluşma riskini arttırır.
  - Rahim ağzındaki mukusun gebelik için daha elverişsiz hale gelmesine sebep olur.
  - Rahim ağzından içeriye spermlerin geçişini zorlaştırır.
  - Menopoza yaklaşık 2 yıl erken girilmesine sebep olur.
  - Düşük ve dış gebellik oluşma riskini arttırır.  < Konu Resmi..>  - Sigara kullananlarda tüp bebek (IVF) uygulamaları daha başarısız olmaktadır ve oluşan gebeliklerin düşükle sonlanma riski artmaktadır.
  - Sperm sayısının azalmasına sebep olur. Daha az hareketli olmalarına ve şekil bozukluğuna sebep olur. Semen miktarını azaltır.
  - Penisi besleyen damarlarda problemler yaratarak erkekte sertleşme (ereksiyon) problemlerine sebep olabilir.

  Yukarıdaki anlatılan etkiler sadece aktif sigara içenler için geçerli değildir, pasif içiciler için de geçerlidir.İnfertilite, çiftlerin bir yıl süresince çocuk istemeleri ve korunma yöntemi kullanmadan düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi olarak tanımlanmaktadır. Üreme çağındaki kadınlarda sigara içme sıklığının %25 olduğu kabul edilmektedir. Literatürde, üreme çağındaki kadınlarda günlük içilen sigara miktarının ve sigara içme süresinin doğurganlığı ve üreme yeteneğini doğrudan etkileyebildiği vurgulanmaktadır.

  Sigara içen kadınlarda infertilite görülme oranı, içmeyenlere oranla on kat daha fazladır. Kadınların %13’ünde infertiliteye sigara içiminin neden olduğu belirtilmektedir.  Sigara içen ve içmeyen kadınların karşılaştırıldığı çalışmalarda; sigara içen kadınlarda infertilite görülme oranının yüksek, doğurganlığın düşük ve gebe kalma süresinin daha uzun olduğu belirlenmiştir. Özellikle günde 20 adetten fazla sigara içen kadınlarda yukarıda sayılan sorunlar daha fazla oranda görülebilmektedir.

  Yapılan bir çalışmada, aktif olarak sigara içen kadınların bir günde içtikleri sigara sayısına bağlı olarak gebe kalmada sorun yaşamadıkları ve sigara içmeyen kadınlarla karşılaştırıldığında bu kadınların en az 3-12 ay daha geç bir sürede gebe kaldıkları belirlenmiştir. Bunun yanında, kadının eşinin sigara içmesi nedeniyle pasif sigara dumanına maruz kalması da kadınların üreme fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

  Sigara içen kadınlarda yumurtalıklarından salgılanan estrojen hormonu düzeyindeki azalma, yumurtalıkların fonksiyonlarında azalmaya neden olmakta ve yumurtalıklarda folikül hücrelerinin gelişmesini sağlayan hormon (FSH) düzeyini yükseltmektedir. Yumurta hücresinin gelişmesini sağlayan hormon düzeyleri (FSH) sigara içen kadınlarda, içmeyenlere göre önemli oranda yüksektir. Yapılan bir çalışmada, yumurta hücresinin gelişmesini sağlayan hormon (FSH) seviyesinin aktif olarak sigara içenlerde içmeyenlere göre %66; pasif olarak sigara dumanına maruz kalanlarda ise %39 oranında daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

  Kadının sigara içmesi ya da sigara dumanına maruz kalmasının üreme fonksiyonlarına etkisi şunlardır;

  1. Gebe kalma süresinin uzaması (ortalama 3 -12 ay),

  2. Primer ya da sekonder infertilite,

  3. Menapoza daha erken yaşta girilmesi (ortalama iki yıl önce),

  4. Kendiliğinden düşük yapma riskinin artması (spontan abortus),

  5. Erken doğum eylemi,

  6. Düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riski (bebeğin doğum ağırlığı ortalama 150-300 gr daha az),

  7. Yumurtalıklardaki foliküllerde tükenme (gebe kalmada sorun yaşama/erken menapoza girme)

  8. Adet bozuklukları ve iki adet arası sürenin kısalması,

  9. Mesane ve rahim ağzı kanseri gibi risk faktörlerine neden olabilmektedir.
   
Siğara kısırlık yaparmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. stres kısırlık yaparmı ?

  stres kısırlık yaparmı ?

  Stres kısırlık yaparmı merak ediyorum.10 senedir çocuğumuz olmuyor ve bu arada başımıza gelmeyen kalmadı :(
 2. Varikosel kısırlık yaparmı?

  Varikosel kısırlık yaparmı?

  varikosel nedir,varikosel nedenleri,varikosel sebepleri,varikosel belirtileri,varikosel tedavisi,varikosel hakkında bilgiler Erkeklerde kısır tedavisi için başvurulan ve testis damarlarında genişleme ve varisleşme sebebi olarak görülen microcerrahi ameliyat sonucu başarılı sonuçlar alınan bir operasyon tekniğidir. Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa...
 3. Anoreksiya kısırlık yaparmı?

  Anoreksiya kısırlık yaparmı?

  anoreksiya nedir,anoreksiya hamile kalmayı engellermi,anoreksiya gebe kalmada sıkıntı yaratırmı,anoreksiya tedavisi,anoreksiya ve kısırlık hakkında bilgiler Anoreksiya sorununda kişi öncelikle kendini şişman hissederek rejim yapmaya başlar. Fakat sonra bu rejimin boyutlarını genişleterek sorunlu bir hale getirir. Anoreksiya hastalığı kilosu kendisi için çok önemli olan kişilerde yani model,...
 4. Miyom kısırlık yaparmı ?

  Miyom kısırlık yaparmı ?

  miyom hamile kalmaya engelmidir,miyom belirtileri,miyom nedenleri,miyom tedavisi,miyom hakkında bilgiler Miyom kadınlarda çok sık rastlanan bir patolojidir. 20-35 yaş arasındadaki kadınların %20'sinde görülür. Yaş ilerledikçe, myom sıklığında artma olmaktadır. 35 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ında myom vardır. Myomlara en çok 35-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır. Bu durumda doğlal...
 5. Spirail kısırlık yaparmı?

  Spirail kısırlık yaparmı?

  İnsanların sağlıklı bir şekilde kontrol altında üreyebilmesi için günümüzde birçok doğum kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Doğum kontrol için ister mekanik ister hormonsal olarak birçok yöntem vardır. Ancak hormonsal yöntemlerden sonra rahmin işlevinin geri dönüşü uzun olduğundan insanlar daha çok mekanik doğum kontrol yöntemlerini seçerler. En çok kullanılan doğum kontrol yöntemi ise spiral...

Sayfayı Paylaş