Etiketler:
 1. sementha

  sementha Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  833
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  sigarada zehir aldatmacası.....

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında sementha tarafından paylaşıldı.

  Doğuş Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu ve Erdem Pulcu'nun 6 ay süren araştırması sonucunda, sigara paketlerine yazılan nikotin, karbonmonoksit ve zifir oranlarıyla incelenen sigaralardaki oranlar arasında tam 3 kat fark çıktı.
  Sigara paketlerinde yazılan zehir oranlarının çok daha düşük gösterilmesi, 35 milyon sigara tiryakisinin bulunduğu Türkiye'de yeni bir sağlık skandalını daha ortaya çıkardı.

  Araştırmayı yürüten Yrd. Doç. Dr. Çarkoğlu, nikotin, karbonmonoksit ve zifir oranı belirleme testinin yeni bir şeklinin de dünyadaki ilk denemelerinden biri olduğunu söylerek, bu yeni test metodunun, gerçek insan içimine çok daha yakın ölçümler yapmayı hedeflediğini belirtti.

  Çarkoğlu şöyle devam etti: Sigaranın içerik bilgileri üreticilerin kendi laboratuarlarında yaptıkları testlere dayanarak bildirilmektedir. Bu bildirimlerin ne oranda tutarlı ve bağımsız kurumlar tarafından yapılan testlerle uyumlu olup olmadığına bakmak üzere İngiliz Kanser Araştırma Vakfı (Cancer Research UK)' nın sponsorluğunda Prof. Ann McNeill (Nottingham Üniversitesi Epidemioloji ve Toplum Sağlığı Bölümü), Erdem Pulcu ve Yrd.Doç. Aslı Çarkoğlu'nun (Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü) yaptıkları bir araştırmanın ilk etabında ülkemizde yaygınlıkla satılan sigara markalarının akredite bir uluslar arası laboratuar tarafında testini yaptırmışlardır.

  Nikotin, zifir ve/veya karbon monoksit oranlarında paket üzerinde belirtilenlerden istatistiki olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu bulgular 150'den fazla sigara markası satılan ülkemizde acilen bir uluslar arası akreditasyona sahip, sigara üreticilerinden bağımsız bir test laboratuarının kurulmasının gerekliliğine işaret etmektedir.

  Örneğin, nikotin oranı bildiriminde yapılan 0,03 mg.lık bir sapma tek bir sigara için önemsiz gibi görünse de 20 sigaralık bir pakette ortalama bir sigaranın içerdiği kadar nikotinin yasal boşlukların ardına sığınarak kullanıcıya iletilmesi anlamına gelebilir.

  Araştırmaya dahil edilen 6 markada eski teste göre ortalama olarak 0,77 mg. nikotin, 9,10 mg. karbonmonoksit ve 9,40 mg. zifir bulunurken, insan içimi parametrelerine göre yapılan testlerde bu miktarların 2mg. nikotin, 25,03 mg. karbonmonoksit ve 27,38 mg. zifir olarak ölçüldüğü tespit edilmiştir. Bu farklılıklar, kullanıcının paket üstünde okuyarak düşündüğünden çok daha fazla (yaklaşık 3 kat fazla) nikotin, zift ve karbonmonoksite maruz kaldığını göstermektedir.
  ekolay.com


   
sigarada zehir aldatmacası..... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zehir

  zehir

  Zehir ve onu içmek mala, İçtiği zehirden vücud şişerse mal ve dünyalğa, şişmez ise üzüntü ve kedere, Öldürücü zehir - şişlik meydana gelmez ise- ölüme, Birine zehir içirmek, onun hanımı ile zina yapma arzusuna, Zehir içmek ömrün uzun olmasına delalet edeer. ( Ayrıca Bakınız; Panzehir.)Rüyada herhangi bir zehir içerek öldüğünü hissetmesi, onun hayatında hoşa gitmeyen bir değişiklik olacağına;...
 2. Botox yerine arı zehiri!

  Botox yerine arı zehiri!

  Botox yerine artık kırışıklık ve çizgileri doldurma görevini arı zehiri yapacak yalış duymadınz botox tarihe karışıyor arkadaşlar bakın haberle ilgili detaylar ne şekilde Kadınların en büyük kabusu olan kırışıklıklar için yeni bir yöntem geliştirildi. Artık botoks yerine arı zehri kullanılıyor. Cilt Uzmanı Deborah Mitchell, uyguladığı tedavide arı zehri, özel bal ve yağ karışımları...
 3. Tatlı zehir !

  Tatlı zehir !

  tatli, zehir, hayat, kararlar, dusunmek konusunu okumaktasiniz Sevgili Melekler, Muhallebi yiyen biri sadece ben tatlı yiyorum diyebilir. Bu tatlının uzun vadede kendi vücudunda ya da hayatında meydana getireceği sonuçlardan habersizdir. Aynı şekilde tembel tembel oturan biri için, tembel tembel oturmak tatlı gelir; hatta birçokları için hafta sonları ve tatiller hiçbir iş...
 4. Zehir Sözler

  Zehir Sözler

  Zehir Sözler arıyorum ben facebook ta ya da msn de yazacağım kısacası zehir sözler olsun siz yazın gerisi bende :)

Sayfayı Paylaş