1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Sigaranın 4000 yıllık hikayesi.

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Sevgili melekler sigara hayatımızın en kötü gerçeklerinden biri…Hatta onun zararlarını görmezden geliyoruz.Kullanana kişilerin bahanelerle sığıdığı sigara bedenimize ne zararlar veriyor ama bunu duymak işimize gelmiyor nedense(!)Bakın hayatımızın zehiri geçmişten günümüze nasıl gelmiş; [​IMG]
  Sigara nasıl keşfedildi?
  Bir Maya yerlisi tarafından tesadüfen keşfedilen, bir dönem zenginliğin göstergesi olan, sonrasında seri üretimle ‘halka inen’ sigara, üretim kaybının, önüne geçilebilir hastalıkların, maluliyetin ve erken ölümlerin ana nedeni.
  4 bin yıl önce, köyünün çevresini dolaşan bir Maya yerlisi, büyük sarı yapraklardan oluşan hoş kokulu bir bitki keşfeder. Bunun ne işe yarayacağını tam kestiremez ama ‘hanım bir işte kullanır’ diyerek evine getirir. Hanımı, yapraklarla bir şey yapılamayacağını anlayınca yanmakta olan ateşe atar. Ondan sonra evdekilerin neşeli oldukları ve rahatladıkları görülür. Böylece Orta Amerika’da tütün kullanımı keşfedilmiş olur.
  Zararlı olduğunu geç anladık!
  İnsanlar tütünü keyif verici olarak kullandılar. Zararlı etkileri uzun dönemde ortaya çıktığından sanki zararsızmış gibi görüldü ve ne toplumsal izolasyon ne de kanuni yasak gibi önlemlerle kullanımı engellendi. Bu arada sigara endüstrisinin büyüklüğü ve ne kadar çok kişinin geçimini sağladığı da bunda çok etkili oldu.
  Bakın bize neler yapıyor...
  Sigaranın içinde nikotin haricinde vücudumuza zarar veren 6 binden fazla madde vardır. Sigara kağıdının ve kağıdın sarıldığı tutkalın yanmasından kaynaklanan zehirli gazlarda cabası… Yapılan bir araştırma, sigaranın 24’ten fazla hastalığa neden olduğu gösterilmiştir. Günde 1 paket sigara tüketen bir kişi, 1 yılda sigarayı 70 bin kez içine çeker ve üfler. Bu sırada bazı maddeler direkt olarak toksik etki yaparken, bazıları kana karışır ve tüm vücudun zarar görmesine neden olur. Sigara dumanının her milimetreküpünde nefes ile çekilebilir boyutlarda 3 milyar partikül bulunur. Oluşan gazlar, sigara dumanının tüm ağırlığının % 92-95’ini oluşturur.
  Sigara içinde yer alan binlerce toksik madde, sadece halk arasında bilindiği gibi öksürükle kendini belli eden solunum sistemi hastalıklarına değil, cinsel fonksiyon bozukluğu, mesane, kolon ve diğer kanser türleri, mide ve bağırsak hastalıkları, kalp damar ve beyin damar hastalıkları gibi çeşitli hastalıklardan sorumludur. Bunların hepsi de önlenebilir hastalıklardır. Sigara, kanser ölümlerinin en büyük ve önlenebilir nedenidir. Tüm kanser ölümlerinin % 30’undan, akciğer kanserinden ölümlerin % 85’inden sorumlu tutulmaktadır. Örneğin, sigara tüketiminin dramatik bir artış yaptığı 1960’lardan sonra akciğer kanseri ölüm hızı da artış göstermiştir.
  Türkler ısrarla tüttürüyor!
  Dünyada sigara kullanımı antisigara kampanyaları sayesinde giderek azalmaktadır. Maalesef ülkemizde erkek nüfusta sigara kullanımı dünya ortalamasının üstündedir ve bu oran kadınlarda da giderek artmaktadır. Batılı ülkelerde sigara kullanımı eğitim ve sosyokültürel düzey yükseldikçe azalmaktayken, ülkemizde bu durum tam tersidir.Yani halkımız ısrarla kendisini zehirliyor.
   
Sigaranın 4000 yıllık hikayesi. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sigaranın yararları

  sigaranın yararları

  _Sigara içeni köpek ısırmaz;Çünkü yanında baston taşır -Evine hırsız girmez;Çünkü buram buram nikotin kokar.. -Üzerine sinek konmaz;Çünkü yorulunca tıkanır.. -Yürümek için zorlanmaz;Çünkü tekerlekli sandalyede gezdirilir.. -İhtiyarlamaz;Genç yaşlarda sevdiklerine kavuşur... -Yüzlerine renk gelir;Dişleri ve bıyığı sarı olur... -Vücutları bir kuş gibi hafifler; Dolaşım...
 2. 4000 mesaj oldu yha:)gururluyum

  4000 mesaj oldu yha:)gururluyum

  ayyy 4000 mesajım olduu:second::second::second: çok mutluyum darısı başınıza olmayanlarınn:):):)melekler mekanını seviyorum beee:):):)
 3. sigaranın tanımı......:)

  sigaranın tanımı......:)

  sigaranın tanımı sigaranin tanimi sigara tanımı Sigaranın Tanıtımı ;) adı : tütün soy adı : sıgara baba adı : kök ana adı : yaprak ...doğumyeri : toprak ...cinsi : nikotin görevi : kanser adresi : insan durağı : dudak sokağı : gırtlak caddesi : bağırsak mahallesi : akciğer kenti : ölüm eşi : azrail sonu : mezar ..
 4. 3,5 aylık hamileyim clexan 4000 kullanıyorum

  3,5 aylık hamileyim clexan 4000 kullanıyorum

  clexan 3,5 aylık hamileyim clexan 4000 kullanıyorum. Kanamam 2-3 defa oldu ne yapmalım.İlacı kesmem gerekiyormu.
 5. Seren Serengil 4000 TLye yaşam koçluğu yapıyor!

  Seren Serengil 4000 TLye yaşam koçluğu yapıyor!

  Bu konu; Seren Serengil 4000 TLye yaşam koçluğu yapıyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir süredir sesi soluğu çıkmayan şarkıcı Seren Serengil yaşam koçluğu işine soyunmuş. Ve 4000 Tl karşılığında hizmet vermeye hazırmış. Hadi hayırlısı :D:D Önceki gün Bebek sahilinde görüntülenen Seren Serengil, spor ve beslenme danışmanlığına başladığını söyledi. Ünlü bir...

Sayfayı Paylaş