1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.651
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Sigaranın içindekiler mide bulandırıcı

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;siğaranın zararları,siğaranın içindeki maddeler hakkında bilgiler vermektedir


  Günümüzde siğara içme yaşı giderek düşüyor..Çağımızın vebası siğaradan kurtulmak,kolay olmasa da sağlık kuruluşlarından destek alarak bırakmak mümkün.Televizyon ekranlarından,siğarayı bıraktıran ilaçları duymayan,görmeyen yoktur.Bu tür ilaçların da siğara kadar sağlımıza zararlı olduğu vurgulanıyor..Siğara içen biri olarak şunu söyleyebilirimki, kesinle irade ve beyinde bitirme meselesi..Şimdiye dek siğaranın zararları hakkında caydırıcı reklamlar,slaytlar videolar gördünüz.Bunlara rağmen hala siğarayı bırakamadıysanız,siğaranın içindeki zararlı maddeler hakkındaki yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz

  < Konu Resmi..>
  Günde bir paket sigara içen bir insanın, 20 yıl boyunca vücudunda yaklaşık 7 kilogram katran birikirken sigaranın içindeki maddeleri okuyunca mideniz bunalacak.

  Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Sigara ve İnsan Sağlığı' konulu konferansta konuşan Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Günay; sigarada, tuvalet temizleyici amanyokla birlikte, arsenik, egzoz, böcek ilacı gibi zararlı maddelerin bulunduğunu söyledi.

  Günay, sigaranın hammaddesi olan tütünün, ister elde ister fabrikada işlenmiş olsun, zehirli bir bitki olduğunu belirterek, sigara içerisinde bulunan ve bağımlılık maddesi olan nikotinin, toplu iğne başı kadar olan miktarının insan damarına enjekte edilmesi durumunda ölüme neden olduğunu söyledi.

  Nikotinin normalde ziraatte tarım ilacı olarak kullanıldığını ifade eden Günay, sigaranın içerisinde metan, arsenik, egsoz (CO), roket yakıtı, boya, tuvalet temizleyicisi olan amonyak, böcek ilacı, mum yağı, kadmiyum ve bütan gibi zararlı maddelerin bulunduğunu dile getirdi.

  Günde bir paket sigara içen bir insanın vücudunda 3 ayda 90 gram, 20 yılda ise 7 kilogram katran biriktiğini ifade eden Günay, katranda bilinen 63 tane kanser yapıcı madde olduğunu kaydetti.

  Dünyada bir milyarın üzerinde sigara içen insan olduğunu ve her yıl 5 milyon insanın sigara ile ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Günay, 2025-2030 yılları için bu rakamın 10 milyona yükseleceği yönünde öngörülerin varolduğunu anlattı.

  Ersin Günay, Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, sigara üreticilerinin gelişmiş ülkelerdeki yasaklardan dolayı sigara satamadıklarını, yüksek katranlı ve yüksek nikotinli sigaraları gelişmemiş ülkelerin pazarına sürdüklerini belirtti.

  Günay, sigaranın insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileriyle ilgili şunları söyledi: "Sigara dumanı ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes borusu, akciğerler ve mideye doğrudan ulaşır. Dumanın içindeki zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir. Sigaraya bağlı olarak bağımlılık, kanserler, enfeksiyonlar, anatomik ve fizyolojik bozukluklar, genetik bozukluklar ve alerjiye duyarlılık gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır."


   
Sigaranın içindekiler mide bulandırıcı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Midee buLandırıcı bi itiraff:$

  Midee buLandırıcı bi itiraff:$

  Bi gün 4 arkadaş bi ewde toplandık we herkes ailesinde ben burda kalıorm ben şurda kalıoorm die yalan sölemişti o gece hep birlikte sigara vodka bira partisi yapmaya karar werdik we gece benm kuzenlerim bizi aldı we arkn ewine okey oynamaya gittik en başta sarhoş gbi gözüken başka bi arkm wardı ama asıl sarhoş bendm arabada sarsılmıştm we midem ağzıma kdr gelmişti resmen ilk defa gittiğim bi...
 2. sigarayı bıraktırma aracları güvenilir mi???

  sigarayı bıraktırma aracları güvenilir mi???

  sigaraya başlamak bırakmak kadar ne yazık ki kolay değill ülkemizde sigarayı bırakmak için bir cok ilaclar cıktı peki bunlar ne kadar yararlı...belkii aranızda bunları kullanan vardır eger varsa lütfen yorum yapın iyi veya kötü yönde... Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Doç. Dr. Uğur Gönlügür, sigarayı bıraktırma araçlarının yüzde 100 güvenilir olmadığını söyledi. Gönlügür,...
 3. Nemlendiricilerin İçindekiler

  Nemlendiricilerin İçindekiler

  nemlendiriciler, içinde neler var, içerikleri, hangi maddeler, nasıl kullanmalı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Nemlendiriciler gülük hayatta sıklıkla kullandığımız ürünlerdir.Bu sıklıkta kullandığımız ve ailemize kullandırdığımız bu ürünlerin içeriklerini biliyor muyuz? Dr.Yasemin Fatih Amato anlatıyor: Etkin bir nemlendiricinin içinde; suyun yanı...
 4. sağlık bakanlığı sigarayı bırakma hattı 171 mi ?

  sağlık bakanlığı sigarayı bırakma hattı 171 mi ?

  kızlar sigarayı bırakmak istiyorum. 171 i mi aramam gerekiyor prosedürler ne ilaç veriyorlarmı. Öksürmekten ölcem heralde. Bırakacağım karar verdim bu illeti yav :S

Sayfayı Paylaş