1. sehr_i sukut

  sehr_i sukut Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  uzak dıyralardan:(:(:(:(

  sıgarayı bıraktıracak 10 neden

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında sehr_i sukut tarafından paylaşıldı.

  sıgaraada 401 çeşit zehir ve 43 çeşit kansere yol açan madde bulunduğunu açıklayan uzmanlar, insanları sigarayı bırakmaya yöneltebilecek 10 nedeni açıkladı. Sigaranın kalp, kanser ve solunum yolları hastalıklarına yol açtığına işaret eden, bu nedenlerin bile tiryakileri alışkanlıklarından vazgeçiremediğini belirten araştırmacılar, aşağıdaki nedenlerin, birçok insana sigarayı bıraktırabileceğini savunuyor.
  Sigarayı bırakma konusunda insanları etkileyebilecek 10 neden şöyle sıralandı:

  1- Sigara ikdidarsızlığı körüklüyor.

  Sigaranın kan dolaşımını yavaşlattığı ve ereksiyonu engellediği araştırmalarla kanıtlandı. Araştırmacılar genellikle erkek tiryakilerin, cinselliği sigaraya tercih edeceklerini söylüyorlar.

  2- Yüzde kırışıklıklara yol açıyor.

  Sigaranın cilt hücrelerine oksijen ve besin gitmesini önlediğini ve ağız civarında dikey kırışıklıklara yol açtığını açıklayan uzmanlar, güzelliğini korumak isteyenlere sigarayı bırakmalarını öneriyorlar.

  3- Sigara içenlerde diş kaybı daha çok görülüyor.

  Sigara tiryakilerinde erken yaşlarda diş kaybının daha çok görüldüğüne değinen uzmanlar, ayrıca dişlerde leke meydana getiren sigaranın, nefesin kötü kokmasına yol açtığını ve ağızda bakteriler oluşturduğunu belirtiyorlar.

  4- Sigara sinüs yollarına hasar veriyor.

  Sigaranın sinüs yollarına hasar verdiğini açıklayan araştırmacılar, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha az koku aldığını, sigaranın burun duyusunu azalttığını kaydediyorlar.

  5- Sigara kemik yoğunluğunu azaltıyor.

  Sigaranın kemik yoğunluğunu azaltarak, osteoporosis hastalığına yol açabildiğini saptayan araştırmacılar, sigara içenlerde kalça kırılmalarının daha çok olduğuna dikkat çekiyorlar.

  6- Sigara insanda depresyona girmiş havası yaratıyor.

  Çoğu insanın stres ve depresyona karşı sigarayı kurtarıcı bulduğuna değinen uzmanlar, sigaranın insanı daha çok depresyonda gösterdiğini savunuyorlar. Araştırmacılar, depresyon içindeki insanlara sigaraya başvurmak yerine psikoloğa gitmelerini salık veriyorlar.

  7- Sigara yangın nedeni.

  ABD’de her yıl sigaradan 200 bin yangın meydana geldiğini istatistiklerle belirleyen uzmanlar, sigaradan meydana gelen yangınların yılda 1000 insanı öldürdüğünü, 3 bin insanın da yaraladığını açıklıyorlar. Sigaradan kaynaklanan yangınların, her yıl Amerika’da 300 milyon dolarlık hasara yol açtığı kaydediliyor.

  8- Vücutta dolaşan oksijeni engelliyor.

  Sigaranın, alyuvarların vücuda taşıdığı oksijeni engelleyerek, kalp hastalıkları ve inmeye neden olduğuna değinen uzmanlar, tiryakinin biraz şanslı olması durumunda ise el ve ayaklarda soğukluk ve ağrılı iğnelenmeler görüldüğünü belirtiyor.

  9- Sigara bile bile ölüme götürüyor.

  Sigaraya karşı yapılan kampanyalar ve bilimsel araştırmalar karşısında hala sigarayı bırakmayan tiryakinin, kendini bilerek ölüme attığı ifade ediliyor.

  10- Sigara içen veli çocuğuna kötü örnek oluyor.

  Çocukların genellikle anne ve babalarını taklit etmeye meyilli olduklarına değinen araştırmacılar, sigara içen anne ve babanın, aynı zamanda çocuğuna, sigara içmenin iyi bir şey olduğunu da vurguladığını belirtiyor. ABD’de her gün 3 bin çocuğun sigaraya başladığını açıklayan uzmanlar, sigaraya başlayan her 3 bin çocuktan bininin yetişkinlik çağında sigara ile ilgili hastalıklardan öldüğünü açıklıyorlar.


   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: sıgarayı bıraktıracak 10 neden
  emeğine sağlık kız diyarım
   
sıgarayı bıraktıracak 10 neden konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. insanların %10 neden, solak.

  insanların %10 neden, solak.

  İngiliz bilim adamlarının, ilk kez insanların solak olma ihtimalini artıran geni buldukları açıklandı. BBC’nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi’ne dayandırılan habere göre, dünya genelinde insanların yüzde 10’u solak. Habere göre, "LRRTM1" adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol...
 2. 10 Sure neyi engeller?

  10 Sure neyi engeller?

  10 sure 10sure 10 süre 1- Fatiha Suresi: Allah'in gazabini, 2- Yasin Suresi: kiyamet günündeki susuzlugu, 3- Duhan Suresi:kiyametin korku ve dehsetini, 4- Vakia Suresi: fakirligi, miskinligi, 5- Mülk Suresi: kabir azabını, 6- Kevser Suresi: hasimların kinini, 7- Kafirun Suresi: ölüm anındaki küfrü, 8- Ihlas Suresi: iki yüzlülügü, samimiyetsizligi, 9- Felak Suresi: hased...
 3. ışınla sıgarayı bırakın

  ışınla sıgarayı bırakın

  Sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlara üç seansta uygulanan ışın tedavisi nikotin isteğini azaltıyor. ışın tedavisi gören tiryakilerin yüzde 90’ının sigarayı bıraktığını söyledi. Deri dışından el, yüz ve kulak bölgelerine kızılötesi ışınlar verildiğini ifade eden Arda, şöyle konuştu: "Bu ışınlar insan vücudunda bulunan enforminleri harekete geçirerek, nikotine olan...
 4. Hamile Kalmak için 10 Neden

  Hamile Kalmak için 10 Neden

  Hamile olmak gerçekten çok güzel bi duygudur her meleğin bu duyguyu tatması lazım.Ya sonrası yeni bi melek olduğunda.Hamile olmak o meleği dünyaya getirmek için o kadar sebep var ki.İşte onlardan bazıları.. Hamilelik kadınlar için oldukça güzel ve bir okadar da özel bir duygudur. Yaşadığınız bazı olumsuz durumlara rağmen yaşantımızın en güzel en unutulmaz dönemlerinden biri...
 5. İşte beynimizi durduran 10 neden

  İşte beynimizi durduran 10 neden

  Beynimizi durduran neden, nedenler, sorunlar hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Beynimizin durması elbette büyük sorunlara hatta ölüme yol açan bir nedendir. Bakalım beynimizi durduran 10 neden neymiş melekler. İşte beynimizi durduran 10 neden Vücudumuzu yöneten beynin, bazı baskılarla görevini yapamaz hale geldiği biliniyor. Yapılan bir araştırmada beynin düşünce ve...

Sayfayı Paylaş