Etiketler:
 1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Zengin içiyor fakir bırakma derdinde

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Sigara içenler 5 yılda yüzde 41'den 37'ye düştü, bırakmayı deneyenler yüzde 40'tan 49'a çıktı. Bırakmayı en çok deneyen yoğun içici alt gelir grubu..
  19 Mayıs'ta yürürlüğe giren kapalı alanlardaki sigara yasağı, bu fırsattan yararlanarak sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını artırdı. Aslında bu durum son birkaç yıldır artış gösteren sigara bırakma eğiliminin bir sonucu. Nitekim, Türkiye'de sigara içenlerin oranı 2002 yılında yüzde 41.6 iken bu rakam 2007 yılında yüzde 37.5'e düştü. Buna karşılık, sigarayı bırakmayı deneyenlerin oranı ise aynı dönemde yüzde 40.1'den 48.9'a yükseldi. AGB Nielsen Media Research adına gerçekleştirilen TGI Türkiye Araştırması'na göre, sigara içenlerin yüzde 65.4'ünü erkekler, yüzde 34.6'sını kadınlar oluşturuyor.

  SINIF ATLAMAK İSTEYEN İÇİYOR
  Sigara içenlerin profiline yaş grupları açısından bakıldığında ise, 18-34 yaş arası gençlerin yüzde 47.7'sinin sigara içtiği ve bu oranın diğer yaş grupları arasında en yüksek rakam olduğu göze çarpıyor. Sigarayı bırakmak isteyenler arasında ise kadınların, çalışmayanların, eğitimli kesimin yoğun olduğu dikkat çekiyor. Sigara içenlerin ve bırakmak isteyenlerin gelir düzeyi açısından profillerine bakıldığında ise, en fazla sigarayı aylık geliri 2 bin YTL ve üzeri olan üst gelir grubunun oluşturduğu ortaya çıkıyor. Bu grubun yüzde 49.2'si sigara kullanıyor ve yüzde 48.8'i sigarayı bırakmayı deniyor. Günde ne kadar sigara içildiği göz önünde bulundurulduğunda, üst gelir grubunun yüzde 67'sinin günde bir paketten az sigara içtiği göze çarpıyor.

  İŞSİZLER BIRAKMAK İSTİYOR
  Bir paket ve üzerinde sigara içenleri ise büyük çoğunlukla orta ve alt gelir grubu oluşturuyor. Bu yoğunluk özellikle ekonomik olarak geçiş niteliği taşıyan, bu nedenle de stres yaratan 500-700 YTL ile 1.000-1.600 YTL arası gelir gruplarında beliriyor. Bir başka deyişle, sınıf atlama stresi yaşayan kişilerin sigara içme eğilimi daha yüksek. Sigara kullanan her 5 kişiden 1'inin kişisel gelirinin olmaması da dikkat çeken bir diğer unsur. Buna karşılık sigarayı bırakmayı en fazla deneyen gelir grubu da yüzde 52.5 ile yine hiçbir kişisel geliri olmayanlar. Sigara içenlerin yaklaşık yarısı, aylık kişisel geliri bin YTL veya altında olanlar.

  Rakıcılar, sigarayı bırakmak istemiyor

  SİGARA kullananlar içinde, alkollü içecekler, kahve ya da çay içme eğilimi nüfusun geneline göre daha fazla. Özellikle sigarayı bırakmayı deneyenler genel olarak her tür içeceği tüketmeye daha eğilimli. Bu durum bir tek rakıda değişiyor, sigara içenler bırakmayı deneyenlere kıyasla rakı tüketmeye daha eğilimli. Sigarayı bırakmayı deneyenler, daha çok şarap, viski, enerji içeceği ve kahve tüketiyor. Buna karşılık, sigarayı bırakmayı deneyenlerin spor yapma ya da sağlıklı beslenme alışkanlıklarında ise bir değişiklik göze çarpmıyor.

  Tiryaki, bir kerede bırakamıyor

  ARAŞTIRMA sonuçlarına göre, sigara içenlerin yüzde 70'e yakını ilk denemelerinde başarılı olmasa da sigarayı bırakmayı tekrar deniyor. Sigarayı bırakmak için nikotin bandından sakızına ya da akupunktura kadar pek çok yöntem piyasaya çıksa da, sigara içenlerin yüzde 80 gibi büyük bir kısmı sigarayı kendi yöntemleriyle bırakmayı deniyor. Tiryakilerin sadece yüzde 14'ü dışardan verilen desteklerle sigarayı bırakmayı deniyor. Sigarayı bırakma nedeni olarak gösterilen en önemli unsur tabii ki kişinin sağlığına dair endişeleri. Nitekim, sigarayı bırakmayı deneyenlerin yüzde 66'sı son 12 ay içinde sağlık problemi yaşadıklarını dile getiriyorlar. Sigarayı bırakmayı deneyenler, tüm sigara kullanıcılarına göre sağlık problemi yaşamaya yüzde 13 daha eğilimli. Buna ek olarak, sigara içenler ya da bırakmayı deneyenlerin nüfusun geneline göre ilaç kullanma eğilimi de daha fazla.

  Sabah
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Zengin içiyor fakir bırakma derdinde
  bırakmayı defalarca denedim olmadı inşallah bırakırım paylaşımın için teşekkürler canım
   
Zengin içiyor fakir bırakma derdinde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zengin mezarı

  zengin mezarı

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. zengin

  zengin

  Paralı kimse görmek hayra delalet eden şeyler de görülürse ticarette para kazanmaya, hayra delalet eden şeyler görünmes ise iflas etmeye, Kişinin kendisine 'paralı adam' dendiğini görmesi, salih biri ise sermayesiz kar ve kazanç elde etmesine, fasık birii ise sözüne güvenilmez biri olduğuna; Zengin biri olduğunu görmek yoksulluğa, kanaat sahibi olmaya delalet eder.Rüyada zengin birini görmek...
 3. Fakir

  Fakir

  Rüyada dilenen bir fakir görmek, asil davranışlarınızla herkesin gönlünü kazanacağınıza işaret eder. Rüyada bir fakir görmek, davranışlarınızla herkesin beğenisini kazanacağınızı anlatır. Rüyada fakir görmek, iztirap veren fakirlige ve küfre isaret eder. Rüyada yoksul olduğunu görmek zenginliğe; Haline sabretmeyen fakir görmek isyan ve inkara, Fakir olduğunu görmek zenginliğe, eline bol...
 4. Obama, zenginden alıp fakire verecek McCain büyük şirketleri kollayacak

  Obama, zenginden alıp fakire verecek McCain büyük şirketleri kollayacak

  ABD’de partilerinin başkan adayları olması kesinleşen Demokrat Barack Obama ile Cumhuriyetçi John McCain, ekonomi konusunda savundukları politikalar ile karşı karşıya geldi. Obama "zenginden al fakire ver" görüşünü benimserken, McCain büyük şirketlere ek maliyet getirmeksizin ekonomiyi canlandırmanın yollarını arıyor. DEMOKRATLARIN başkan adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçilerin...

Sayfayı Paylaş