Sıla basında çıkan haberleri

Cevap: Sıla basında çıkan haberleri

Manken Cansu Dere,Mardin'de çekilen dizi film "Sıla"da Mehmet Akif Alakurt ile başrolü paylaşıyor.Cansu Dere geçen gün çekimlerin yapıldığı konağın merdivenlerinden düşmüş.Ayağı çatlamış.Ayağı bandaja alınan seksi mankenin sakatlanması yüzünden çekimlere dört gün ara verilmiş.

Kaynak:21 Kasım 2006 tarihli Posta gazetesi

Yıla damgasını vuran dizilerin başında geliyor Sıla. Her bölümüyle, hayran kitlesine yenilerini ekliyor ve cuma gecelerinin vazgeçilmezi oluyor. Artık biliyorsunuz, Bizim Ekran’ı takip eden izleyicilerin gözünden hiçbir şey kaçmaz. Hatırlarsanız, geçen haftalarda Mardinli okurumuz İlmen Yüksel’in dizide yakaladığı hataları yazmıştım. İlmen Bey yine bir mektup gönderip yeni bölümdeki hataları sıralamış. Bir konuda da tebrik ediyor Sıla ekibini. Buyrun...

1 - Boran Ağa’nın düşmanı amcasının oğlu Civan, gazetede Sıla’nın kayıp olduğu haberini okuyor. Ancak hiç araştırmadan hemen basıyor telefonun tuşlarına, arıyor gazeteyi ve karşısına haberi yapan muhabir çıkıyor nasıl oluyorsa...

2 - Boran Ağa ve Sıla bağ evine gidiyorlar. Gazeteciler de onları takip ediyor. Bu arada karşılarına dönüş yapmak yasaktır tabelası çıkıyor ama gazetecilerin bulunduğu araç tam da oradan dönüş yapıyor. Yani gazetecilerin arabası açık açık trafik suçu işliyor.

3 - Mardin ayrı dinlerden insanların kardeşlik içinde yaşadığı bir şehrimizdir. Cuma akşamı yayınlanan bölümde Süryani bir kızla Müslüman bir erkeğin nişanı yapılıyor. Fakat Boran Ağa’nın babası ve arkadaşları ayrı dinlerden olan bu çiftin nişanına katılmıyorlar ve bu topraklardaki kardeşlik düşüncesini yaralıyorlar.

4 - Bu küçük hataların yanı sıra Sıla çok önemli bir görev üstleniyor ve Güneydoğu yöresinin kızlarının okula gönderilmesi kampanyasına destek veriyor. Cuma akşamki bölümde de Sıla’nın kardeşi Türkiye çapında bir şiir yarışmasına katıldı ve kazandı. Burada da Sıla ekibini alkışlıyorum...

Mehmet Güler

SILA diye bir dizi yayınlanıyor. Bizim hanım bayılıyor. Neye bayılıyor? Kız çok güzelmiş, oğlan da çok yakışıklıymış. Vallahi merakımdan oturdum gözümü kırpmadan izledim. Zengin aşiret, kız gelin gitmiş. Diyaloglar, kıyafetler hep bildiğimiz, gördüğümüz, duyduğumuz şeyler. Siyah beyaz Türk filmlerinden bu yana defalarca anlatılanlar. Diyeceksiniz ki sanki diğerleri çok farklı. O da doğru. Nasıl diyeyim bir "Asmalı Konak" vardı, o da üç aşağı beş yukarı aynı konuydu, aynı kahramanlar, ama nasıl diyeyim onun akıcılığı vardı. Mardin enteresan bir şehir, güzel yerler tespit etmişler. Buna diyeceğim yok. Bildiğim kadarıyla vatandaş bu diziye büyük alaka da gösteriyormuş... Dizi bittikten sonra bir de onun mütalası yapılıyor. Birbirlerine telefon açıyor hanımlar. Böyle bir durum "Aliye"de olmuştu en son. Sanki başka bir hayata geçiyorlar. Bizim hanımı zannedersiniz Aliye'nin kaynanası. Burada da Sıla ile genç oğlanın arasını yapacak neredeyse. İçimden "Sen git de gelinle aranı düzelt" diyorum da, içimde kalıyor.

Sıla mı, Binbir Gece mi?

Bizim Ekran okurlarının yakından takip ettiği televizyon anketlerimize bir süreliğine ara vermiştik. Ancak sesinizi duyurma fırsatıbulduğunuz anketleri gerçekten de çok sevmişsiniz. Ve gönderdiğiniz mektuplarda devam etmesini istediginizi dile getirmişsiniz. Velinimetimizsiniz. Elbette istediğinize uyacağız ve hemen yeni anket sorumuzu soracağız: Sizce bu yıla damgasını vuracak dizi Sıla mı, yoksa Binbir Gece mi? Sonuçlar haftya bugün Bizim Ekran'da olacak. Yanıtlarınız, yılın dizisinin hangisi oldugunu ortaya çıkaracak.

Ekranda zarafet yarışı

"Binbir Gece"nin Şehrazat'ını kim giydiriyorsa tebrik etmek gerek. Kıyafetleri, özellikle elbiseleri Bergüzar Korel'in çizdiği zarif ve asil portreyi tam anlamıyla tamamlıyor. Modacılar minimalist diye mi nitelendiriyor emin değilim ama çok sade ve bir o kadar iddialı görünüyor Şehrazat. İyi giyinmek konusunda Şehrazat'a rakip olacak başka bir karakter varsa, o da kesinlikle Sıla. Cansu Dere dizinin başlarında öyküye uygun olarak "İstanbul kızı" havalarında mini elbiseler giyiyordu. Dere'nin güzelliği su götürmez zaten, ama bir ağa karısının böyle turist gibi dolaşması da göze batıyordu. Sonraları daha ziyade yerel kıyafetler kuşanmaya başladı Sıla. Yine ona çok yakışıyor, yine zarafetini ortaya koyuyor.

Sıla dizisiyle gündeme gelen berdeli, olayın gerçek kahramanları anlatıyor. Ağalarından izin aldıktan sonra sorularımızı yanıtlayan berdelle evlenmiş çiftler, bu değiş-tokuş usulünden hoşnut olmasalar da töreye karşı boyunlarının eğik olduğunu dile getiriyor. Kimi berdel sonucu gerçek aşkı bulduğunu söylüyor, kimi de "Dört gönül bir olmaz," diyor.

'Altı kuşaktır Berdel ile evleniyoruz'

Güneydoğu'daki Mendan aşiretinin berdelle evlenmiş çiftleriyle, ağalarından izin alarak konuşabildik. İçlerinde birbirine âşık olanlar vardı, hatta "Aşk bir hastalıktır, biz de bu hastalığa tutulduk," diyecek kadar cesurdular. Kimisi sırtında bebeğiyle kendini asan berdel gelini Şahe Fidan'ın adını ise hiç duymamıştı ama hepsi Sıladizisini biliyordu.

İki köyün sınırı. Tam ortası. Ne bir tarafa yakın, ne öbür tarafa. Aynı anda iki köyden tozu toprağı kaldırarak geliyor gelin konvoyu. Lastikler döndükçe toz bulutları içlerine doluyor. Başkasının yerine aldıkları kararın ağırlığı çökmemiş yine de içlerine. Çok hafifler. Sadece toz bulutu rahatsızlık veriyor biraz. Hepsi bu. Tam ortada, sınırda birden duruyor arabalar. İki tazecik gelin, süslenmiş, boyanmış, kat kat giydirilmiş, indiriliyorlar arabalardan. Bir küçük kızı veriyorlar karşıdaki adama, o da yanındakini veriyor öbür tarafa. Böylece bitiyor tören. Hepsi bu işte. Bu kadar basit, iki yaşamın değiş tokuş edilmesi. Evden bir kız çıkıyor, aynı kızın yerine bir başkası konuluyor. Berdel yapılıyor kızlar, değiş tokuş ediliyor. Ya başlık parası olmadığı için, içlerinden biri başlık parası niyetine veriliyor ya da iki aile arasındaki kan davasını bitirmek için. Bir bedel olarak... 1000 YTL'lerin karşılığı...

KONUŞMAYA KORKUYORLAR
Yakın zamanda tamamlanan bir araştırma, sadece Diyarbakır'da kızların yüzde 16'sının berdelle evlendiğini söylüyor. Geçtiğimiz hafta ise adı Şahe Fidan olan bir berdel gelini, henüz 21 yaşındayken, hem de sırtında bebeğiyle, başını bağladığı örtüyle kendini evinde asıyor. Diyarbakır'ın köylerini geziyoruz sıra sıra. Berdelle evlenen kızlar bulur muyuz diye... Bulmak mı? Herkes berdelle evlenmiş neredeyse. Sormak bile tuhaf. Ama kimse yanaşmıyor konuşup medyaya çıkmaya! Köyden köye geziyoruz. Bu kızları dinleyebilmenin tek çaresi var: Ağalarından izin almak. Ağalardan izin çıkıyor. Kocalarını da alıp başlıyoruz konuşmaya... Gerisi onların ağzından... Ali Temel (55)- Zeynep Temel (52) ve Raif Çabuk (58) -Nesiban Çabuk (56) anlattı.

'BERDEL KALKSIN'

• Mendan aşiretinde kaç kuşaktır berdel evliliği var?
  • Ali Temel: Aşiretimizde altı-yedi kuşaktır berdel evliliği yapılır. Biz de berdelle evlendik. Büyüklerimiz öyle istedi.

• Bundan sonra da devam edecek mi?
  • A.T: Vallahi niyetimiz vardır. Alışkanlık gibi bir şey olmuştur. Dört kişiyi birden evlendiriyoruz biz. İyi değil mi?

• Sayı değil, mutlu olup olmadığınız önemli bence. Siz öyle düşünmüyor musunuz?
  • A.T: Dört kişi evlenince mutlu olunmuyor değil. Ama bazıları kıza iyi bakmıyor. Kız geri dönüyor. O zaman öbürkü de dönmek zorunda kalıyor. Rahatsızlık oluyor. Bizim memlekette öyle dönmek kolay değildir. Döndüğü zaman düşmanlık olur. Aslında berdel kalksın, daha iyi olur. Biz kalksın taraftarıyız. Berdel bir taraftan iyi bir şey, bir taraftan kötü bir şey.

• Nesini beğenmiyorsunuz?
  • A.T: Biri anlaşamazsa, öbürünün de huzurunu bozar. O zaman olmuyor. Dört kişinin kaderi birbirine bağlıdır. Onlar kavga ederse, bizim de huzurumuzu bozar. Dört kişinin de hep iyi geçinmesi lazım.

'BEN KARIMI BOŞAMAM'

• İyi tarafı nedir peki?
  • A.T: Kendi hanımına, çocuğuna iyi bakar çünkü bacısı da öbürünün yanındadır. Bir de kadın hakları da var tabii. Kadın hakkı bizim başımızın tacıdır. Mecbur bakacağız. Şimdi ben karıma iyi bakarım, o da benim kardeşime iyi bakar. Bir tanesi boşandığı zaman öbürü de kasten onu boşatıyor. Bu kötü tarafıdır. Biz bu töreye karşıyız. Töre diyor ki, 'Sen benim bacımı boşatmışsan ben de boşatacağım.' Belki o kocasını seviyor. Onun günahı nedir? Ben inan ki boşamam Zeynep'i.

• Raif Çabuk: Ben de boşamayacağım.
  • A.T: Biz başlığa da karşıyız. Zaten bütün bu berdel başlıktan çıkmıştır. Başlık kalksa, berdel de biter. Gençlerimiz, büyüklerimizin müsaadesiyle parasız evlensinler. Benim yedi tane çocuğum var. Parasız evlenseler daha iyidir.
  • R. Ç: Benim sekiz tane. Berdelle evlenenler de var aralarında.

• Hanımlar ne düşünüyor?
  • Zeynep Temel: Berdel önce iyiydi, şimdi iyi değildir. Önceleri anlaşıyorduk. Şimdi millet birbirinin huzurunu bozuyor. Senin durumun iyidir, benimki iyi olmasa diyor ki "Benim berdelim tarlada çalışmıyor, sen beni çalıştırıyorsun." Kavga çıkıyor.
  • Nesiban Çabuk: Berdelde şartların eşit olması lazım. Biz onun için karşıyız. Birine fistan alıyorsun, öbürü "Berdelime alındı, sen bana almadın," diyor, huzur kaçıyor.
  • A.T: Milletin gittikçe gözü açılıyor. Önce bu adet daha güzeldi. Ama şimdi kimse kabul etmiyor. Mesala benim hanımın altını var ama kız kardeşimin yoktur. İcabında kocaya fırça atıyor. Herkes bilsin, şu an Mendan aşireti olarak ve ben Hacı Ali Temel olarak bunu söylüyorum: Başlık parası ve berdel kalksın.

İKİ KÖYDE İKİ DÜĞÜN

• Kan davaları da berdelle çözülüyor mu?
  • A.T: Bir oğlan kızı sevdi. Kaçırsa aşiret birbirine giriyor. Parası yoktur. Berdel yapıyor. Sevmeyen kızı zorla veriyorlar. İyi bir şey değildir yani. Kadın haklarına aykırıdır.

• Berdelle evlendirilip intihar eden kızlar oluyor...
  • A.T: Onları bazen duyarız. İstemiyoruz böyle şeyler. Kan davası için berdel olmasın. Bizim memlekette bu var ama bu kızın suçu değil. Büyüklerin suçudur.

• Nasıl evlendiniz siz?
  • A.T: Raif, kız kardeşim Nesiban'ı sevmiştir. Zaten teyze çocuklarıydık. Teyzem dedi "Sen de benim kızı sevdiysen, onu da sana vereyim." Hee dedim ben. Berdel yaptık.
  • R.Ç: Önce biz evlenmek istedik. Onlar da evlendi.
  • A.T: Aynı anda iki düğün oluyor. Biri bizim köyde, biri onların köyde. Kutlamalar iki gün sürüyor. İkinci günün öğleninde, genelde pazar günüdür bu, sınırda buluşuyor taraflar. Gelinler değiş tokuş ediliyor.

ELİF KORAP

Size göre ekranların rating rekorları kıran dizilerinde en uyumlu ikili hangisi?

Eda ile Oğuz (İki Aile)
Ezo ile Ömer (Ezo Gelin)
Gaffur ile Burhan (Avrupa Yakası)
Galip ile Hanzade (Yanık Koza)
Mavi ile Aksak (Hırsız Polis)
Mavi ile Çınar (Hırsız Polis)
Mehmet ile Nermin (Acı Hayat)
Mükremin ile Tirbüşon (Bir Demet Tiyatro)
Ömer ile Ceren (Beyaz Gelincik)
Ramazan ile Aslı (Karagümrük Yanıyor)
Sıla ile Boran Ağa (Sıla) Şehrazat ile Onur (Binbir Gece)
Yılmaz ile Filiz (Ihlamurlar Altında)
--------------------------------------------------------------------------
ANKET SONUÇLARI
Size göre ekranların rating rekorları kıran dizilerinde en uyumlu ikili hangisi?
Yüzde Oy
Eda ile Oğuz (İki Aile) 3,03% 1
Ezo ile Ömer (Ezo Gelin) 0% 0
Gaffur ile Burhan (Avrupa Yakası) 39,94% 13
Galip ile Hanzade (Yanık Koza) 3,03% 1
Mavi ile Aksak (Hırsız Polis) 0% 0
Mavi ile Çınar (Hırsız Polis) 3,03% 1
Mehmet ile Nermin (Acı Hayat) 9,09% 3
Mükremin ile Tirbüşon (Bir Demet Tiyatro) 0% 0
Ömer ile Ceren (Beyaz Gelincik) 3,03% 1
Ramazan ile Aslı (Karagümrük Yanıyor) 0% 0
Sıla ile Boran Ağa (Sıla) 12,21% 4 Şehrazat ile Onur (Binbir Gece) 21,12% 7
Yılmaz ile Filiz (Ihlamurlar Altında) 6,06% 2

Bir kadın iki erkek modası

Diziler aşk üçgenleriyle doldu. İki erkek arasında kararsız kalan kadınların düştüğü girdap, dizi senaristlerinin yeni tutunma noktası haline geldi. Binbir Gece'de Şehrazat, Onur ile Kerem arasında hayli bocalayacağa benziyor. Hırsız-Polis'in Mavi'si bir yanda Komiser Çınar'a deli gibi aşık ama öte yanda Aksak'ın tutkulu aşkından da nasibini alıyor. Beyaz Gelincik'te Ceren, Ömer ile Selim'in arasında seçim yapmakta uzun süre zorlanmıştı. Acı Hayat'ta Nermin, Mehmet ile Ender arasında sıkışıp kaldı. Aynı şekilde Sıla, Boran Ağa ile ilk aşkı Emre'nin nefes aldırmayan aşk kuşatması altında inim inim inledi. Kervana son olarak Kadın Severse'nin Deniz'i de katıldı. Deniz, ünlü işadamı sevgilisiyle, yeni tanıştığı lokanta sahibi sıradan vatandaş Murat arasında bakalım nasıl bir tercihte bulunacak? İşin ilginç yanı, dizide ünlü sanatçı Deniz'i canlandıran Hülya Avşar, Günaydın için Şirin Sever'e verdiği röportajında belli bir yaştan sonra aşk üçgenlerine onay vermişti!.. Bu yılın dizi trendi, "Kavşakta ne yapacağını bilemeyen kadınlar" olarak belirlendi. Dizi senaristleri de buradan hareketle polemik yaratacak öyküleri ekrana taşımayı tercih ediyorlar. Belli ki bu yıl düz kare ekranlarda bolca "üçgen" göreceğiz!..

Sıla asıl tutsaklığı İstanbul'da yaşıyor

Sıla sonunda İstanbul'a kaçtı. Ama asıl tutsaklığı burada başladı. Boran ise silahı belinde her yerde Sıla'yı arıyor!.

Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt'un rol aldığı 'Sıla' nefeslerinizi tutarak izleyeceğiniz yepyeni bölümüyle atv'de. Sıla dönmeyi çok istediği İstanbul'dadır artık. Özgürlük umduğu hayatında, yeni bir tutsaklıkla karşı karşıyadır. Kale gibi korunan bir ev, etrafında etten bir duvar ve omuzlaması gereken sorumluluklar Sıla'yı ezer.

GERGİNLİK VAR
Güven tazelemek ve işleri devralmak için düzenlenen yönetim kurulu toplantısında, Emre; Sıla'ya yardım etmek adına onu sıkboğaz eder. Sıla için tatsız başlayan toplantı sonunda, yönetim kurulu Sıla'ya güven duyar. Aynı toplantı Emre için keyifli bitmez. Bu toplantı Emre ile Sıla'nın arasındaki gerginliği su yüzüne çıkarır.

BORAN GELİYOR
Boran ise yüreğinde Sıla'nın ihaneti, belinde aşiretin zorla taktığı silahı ile İstanbul'un her yerinde Sıla'yı aramaktadır. Öfkesi etrafındakileri olduğu kadar kendini de korkutur. Bedar, kocasını, Kevser'i ve hatta töreyi karşısına alma pahasına, aşiretin kararına karşı durur. Emre'nin Sıla'yı korumak için aldığı bütün tedbirleri almıştır. atv 20.00

Cansu'ya rakip bulunamadı
atv ekranlarında yayınlanan "sıla"dizisi izleyicinin büyük beğenisini topladı.
yayınlandığı tarihten beri gün birinciliğini kimseye kaptırmayan Sıla'da berdel usulü evlendirilen bir genç kızın dramı anlatılıyor.Dizinin bu kadar ilgi çekmesi diğer yapımcılarında iştahını kabarttı.Limon Yapım da "töre"adını verdiği yeni projesinde hem berdeli hem de töre cinayetlerini konu alacak.Filmin seneryosu ve cast'ı hazır.Urfa'da çekilecek olan dizinin seti bile tamam.Tek eksik olan başrol oyuncusu....Yani Sıla'nın güzel yıldızı Cansu Dere'nin rakibi...Yapımcılar,hem güzelliği hem de oyunculuğuyla ön plana çıkan bir yıldız arıyorlar.Önce Azra Akın'ı düşündüler.Ancak Akın,dizinin Urfa'da çekilecek olması ve başka bir projeye önceden "evet"demesi nedeniyle projeyi kabul etmedi.Çekimlerin başlamasına çok az bir zaman kalmasına rağmen,dizinin başrol oyuncusunun bulunmaması da yapımcıyı zora soktu.

Geri