şimdi ben ne yapmalıyım...

Gülümseme

Yeni Üye
Üye
şimdi ben ne yapmalıyım...
:18:merhaba arkadaşlar.derdim büyük bana göre lise öğrencisi oğlum birden okulu bıraktığını açıkladı.şoklar içinde yaşıyorum 3 gündür.tabi bundan sonra herşey üst üstte geldi ağlamaktan gözlerim kapandı şimdi.ne yaptıysak yok gitmeyecem diyor.evdeki huzursuzlukta cabası.şimdi ben ne yapacamı bilmeden öle bakıyom ben.eve sığamaz oldum sıkıntıdan.sizce şimdi ben ne yapmalıyım.:18:

Son düzenleme:
Cevap: şimdi ben ne yapmalıyım...

uzuldum canim............bende birden okula gitmemek istedigimi soylemistim aileme ve onlarda sen bilirsin demislerdi...simdi okadar pismanimki anlatamam hayatimda degistirmek istedigim tek sey okumak olurdu heralde,,,,bi yandan annemede kizmiyo degilim icten ice neden .....hayir okuyacaksin...demedi diye.....ama oda ne yapsin.......
benden buyuksun sana akil vermek ne haddime oglunda bigun pisman olmaz iyisallah benim gibi,umarim is isten gecmeden aklini toplarda kaldigi yerden devam eder...........sevgiler canim...

Canım çok üzüldüm gerçekten..En önemlisi okula neden gitmek istemiyor,onu okuldan uzaklaştıran nedenler ne?Bunları öğrenip ona göre çözüm bulmalısınız..Sakin bir şekilde karşına al konuş,çözülmeyecek sorun yoktur..

Hele de bu zamanda çocuklarımızın okumama gibi bir lüksleri olmadığını düşünüyorum..iNŞALLAH en kısa zamanda kendini toparlar ve okuluna döner..Lise dönemleri çocuklarımızın değişim dönemleri,gençlik dönemleri,biraz daha anlayışlı ve arkadaş gibi davranmakta fayda var derim..Umarım biraz olsun yardımımız olur.İki genç evlat annesi olarak Allah yardımcın olsun diyorum canım..Üzülme herşeyde bir hayır vardır.
Ağlayıp sızlanarak hiç bir yardımın olmaz çocuğuna.Kendini bir an önce topla ve oğlunla konuş.Bu dönemi en kısa zamanda sağlıkla geçirmeniz dileğiyle canım..

üzücü bir durum tepkilerini yumuşak göstererek yaklaş ve okulu bırakış sebeplerini öğren bunun bir sebebi varki bu tarz davranıyor ve onu kendi düşüncesine saygı gösterdiğini ama bunu onaylamadığını ve okuması gerektiğini kendinden çevrenden kesitler vererek okumasının nekadar mühim olduğunu son pişmanlığın ona birşeyler kazandırmayacağını söyle ve konuş ikna et bence
sonra hayatında hep keşkeler vede akabinde memnuniyetsizlikler olacak belkide senide suçlayacak bana niye oku demedin diyebilir arkadaşları okuyup biryerlere geldiğinde o bir baltaya bir sap olamadığında bu ezikliği içinde hissettiğinde kendi hatasını anlaması geç olup bunda sizide suçlama yönüne gidebilir oyüzden sen oğlunu kendi haline bırakma ve yumuşak yolla kazanmaya ve okuluna geri göndermeye bak gerekirse okuldan yardım al rehber öğretmeninden okul müdüründen yada müdür yardımcılarından git bir görüş yada onu kim ikna edebilirse onu karşısına dik ve ikna etmeye çalış üzülme gülümse her derdin bir çaresi mutlak mevcut bunda sadece sabırlı metanetli davaranarak aşacağına inanıyorum allah yardımcın olsun güzelim

Son düzenleme:

teşekkür ederim arkadşlar.denemediğimimz yol kalmadı sanki her bir şeyi anlattık.ama nuh diyor peygamber demiyor.bu kadar üstünede gitmem aslında kafası çalişmayan bir çocuk olsa,okul 1.si bir çocuktu.artık ne diyim hakkımızda hayırlısı.ben bugüne kadar elimden geleni ardıma koymadım.yani şu anda çareler içinde çaresizim diyebilirim.hepinize sonsuz teşekkürler.

sevgili gülümse .bende bir anne olarak yaşadıklarına çok üzüldüm.evlat yetiştiriyoruz bakalım daha neler görücez.kendisiyle konuştuğunuzu söylüyorsunuz.ama önemli olan onun anlatacakları.yetişme çağında bir çocuk oldukçada zekiymiş.neden birdenbire okulu bırakmak istesinki.bir sıkıntısı olmalı.okul içinde ,çevresinde veya aile içinde onu rahatsız eden birşeyler vardır ve böyle bir karar almıştır.genellikle oğlunuzun yaşında oluyor böyle iniş çıkışlar herşeyden herkezden sıkılabiliyorlar.fakat önemli olan sorunun kaynağını bulmak.olayı sadece ergenliğe bağlamamak lazım.bence siz okulu bırakırsa neler kaybedeceğinin değil,neden bırakmak istediğinin üzerinde yoğunlaşın ve bunu araştırın.mesela okuldaki öğretmenleriyle görüşebilirsiniz.okul arkadaşları arasında veya okul çevresinde küçük bir araştırma yapabilirsiniz.bu işi eşiniz halledebilir.eğer sadece sıkıldığı için bırakmak istiyorsa üzerine gitmeyin zaman geçtikçe aklı başına gelecektir.umarım bir çözüm bulursunuz...:):):)

canım bazen çocuklarımız bize herşeyi anlatmayabilir ögretmeni ile yada arkadaşları arasında bir sorun olmuş olabilir hakkısızlığa uğramış olabilir...oğlun kendisini evde en yakın kime hissediyorsa o kişi belki oğlunla konuşup öğrenebilir...zaten bu yaşlar kendileri içinde zor bir dönem..belki söyleyemediği asllında çözülebilir bir derdi vardır kendince...içinde belki boşu boşuna o derdi barındırcak....ne olursa olsun onun yanlız olmadığını herzaman yanındaolduğunuzun güveni bir evlat için çok önemli bence...

Son düzenleme:

aahh aahhh genclık..sonra nasıl pısman olcak akıllanması için babasına sole bı oto tamırcısıne versın bak nasıl gerı doner:Dben epeylı kucugum ama..bızım arkadaslarda vardı..aılelerı aynı durumu yapınca tekrar donmuslerdı..kızlar fabrıkaya erkekler tamırcı cıragı..ınsana fena koyuyor

canııım gülümseciiim birdenbire öyle diyoosa belki sorunlarııı vardırr. ilk oğluşunla konuşmayııı dene..olmuyosa okulundakiii öğretmenlerinle konuşş...bu zaman da okumamak zorr.meslek sahibi olmamak hele bu devirde...onu incitmeden onun dünyasını anlayarak halletmeye çalışınn...çok zor dönemden geçiyor o yılllar ben kendimden biliyorumm...

Geri