Etiketler:
 1. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  Sınav dönemi aşık olmak gençleri motive edebilir

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  International Hospital'dan Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas ergenlikteki cinsellik hakkında ailelerin merak ettikleri soruları yanıtladı:

  * Aileler ergenlik dönemindeki çocuklarının sevgilileri ile tanışmalı mı?
  Gençlerin ilişkilerini aileler önyargısız karşılamalı. Hemen eleştirmekten kaçınarak, anlamaya çalışmak, hatta kabullenmek en doğrusudur. Aile, gencin özel saydığı kişi ile tanışmak istiyorsa, bunu yapabilir. Ama bu tanışmanın anlamını gençlere açıklamalı. Çünkü bazı ailelerde bu tanışma evliliğe giden yolun başlangıcı, bazılarında ise sadece beraber yenen bir akşam yemeğidir. Bu durum netleşmez ise, karşılıklı yanlış anlama ve kırgınlıklara yol açabilir. Evlatlarının ilişkilerini kendileri yaşıyormuş gibi hisseden ve bu konuda onları yönlendiren birçok annebaba görmekteyiz. Maalesef bu tür fazla iç içe geçmiş ailelerde sonuç genelde hayal kırıklığı oluyor. Çünkü çocuklarının ilişkilerine o kadar çok taraf oluyorlar ki, evlatları aşk acısı yaşarken omzuna yaslanıp ağlayabileceği bir anne-babayı ne yazık ki bulamıyor.

  * Gençler, aşk yüzünden sınavlara hazırlanmakta zorluk çekiyorsa ailenin vereceği tepki ne olmalı?
  İnsanlar 'sevgililik' anlamında da sağlıklı ilişkiler kurmayı bu yıllarda öğrenirler. Bazı aileler çocukları, derslerine engel olacağını düşünerek 'aşık olmamaları' konusunda sık sık uyarır. Ama önemli olan çocuğun aşık olması değil, bu ilişkiyi diğer sorumluluklarıyla birlikte nasıl yürüttüğüdür.

  AŞK ŞART!
  Sağlıklı bir ilişki veya karşılık bulan bir aşk, başlangıçta gencin ayaklarını yerden kesse de sonuçta olumlu bir motivasyondur. Aileler, çocuklarının ilişkilerinin derslerine engel olduğundan yakınır. Ama bu ilişkilerin derinine indiğimizde, genelde bu tür sorunlar yaşayan gençlerin aslında psikolojik sorunları bulunduğunu görüyoruz.

  * Gençlerinin cinselliğe bakışları nasıl değişti?
  Eskiden gençlik döneminde cinsellikle ilgili bir bilgiye ulaşmak oldukça güçtü. Günümüzde özellikle internet devrim yarattı. Cinsel bilgilere, hatta bazen çok yanlış bilgilere rahatça ulaşıyorlar. Diğer taraftan; karşı cinsle de ilişki içerisine sınırlı dahi olsa girilme çabası görülüyor. 18 yaşına yaklaşan erkeklerin ritüeli oluyor, genelev deneyimi artık eskiyor. Buna seviniyoruz, çünkü bu deneyim bazen sonrasında cinsel sorunları da beraberinde getirebiliyordu. Ama değişmeyen bir şey var ki; hâlâ en önemli bilgi kaynağı arkadaşlar.

  * Gençlerle cinselliği kim konuşmalı?
  Anne-baba ya da ailede abi varsa o da konuşabilir. Önemli olan bu konuyu konuşacak kişinin tüm sorulara doğru şekilde yanıt verebilecek donanımda bulunmasıdır.


  sabah.com


   
Sınav dönemi aşık olmak gençleri motive edebilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşık olmak

  Aşık olmak

  Rüyada aşık olduğunu görmek, doğru yolda ilerlemek için çaba sarfedeceğine,sevgilisine kavuşan bir aşığı görmek, fayda elde edeceğine, birisini size aşık görmek,size aşık olan kişiye faydalı olacağınıza işarettir.
 2. Aşık olmak Msn Nickleri

  Aşık olmak Msn Nickleri

  Ayriliklar küçük sevgileri öldürür ama büyük sevgileri güçlendirir.Tipki rüzgarin mumu söndürüp yangini güçlendirdigi gibi... Gül bahçesinde geçsede ömrüm, inan üstüne gül koklamam gülüm , seni koklamak olsada ölüm, ugrunda ölmeye deger gülüm. Dünyada 2 renk gül olsun,biri kirmizi digeri beyaz,sen beni unutursan kirmizilar solsun,ben seni unutursam beyazlar kefenim olsun. Kimbilir hangi...
 3. Artık pes etmiş birini nasıl motive edebiliriz

  Artık pes etmiş birini nasıl motive edebiliriz

  nasıl motive olunur kendimizi nasıl mutlu ederiz Hayatımızda mahvolmuş,kendini iyice bırakmış yada hiçbirşeyi kalmamış insanlar olabiliyor bazen.Onları iyi yönde motive etmeye çalışmanız ve gayretleriniz olumsuzlukla sonuçlanabilir..Çünkü onlar bütün isteklerini kaybetmişlerdir ve pes etmek için kararlarını çoktan vermişlerdir.Hayatımızda yeri olan bu tip bir insan varsa eğer,onlar için...
 4. Aşık Olmak ve Aşık Kalabilmek

  Aşık Olmak ve Aşık Kalabilmek

  aşk, aşık olmak, sevgi, kadınlar ve erkekler hakkında,aşık kalabilmenin yöntemleri burada hanımlar Aşık olmak ve aşık kalmak en güzeli bu değil midir melişler aşık olmak kolay kalabilmek işin cabası.. Bir insana âşıksanız, sadece bir bakışı içinizi titretir. Bir dokunuşu tüm bedeninizi ele geçirir. Onunla kuşatılırsınız ve bu hal sizi mutlu eder. Aşk, kendi varlığınızla beraber, tüm...
 5. Aşık olmak istiyorum artık?

  Aşık olmak istiyorum artık?

  Merhabalar, bu forumu bugün gördüm ve bende sormak istedim. Ben lise son da neredeyse 100 kilo biriydim. Kızlarla konuşamaz erkeklerle bile konuşamaz özgüven yoksunu asosyal berbat biriydim. Üniversite sınavları için dershaneye gidiyorumdum okuldan sonra. Sınıfımda bir kızdan hoşlanmıştım ve arkadaşım bana bakmayacağını kilomdan dolayı ilgilenmeyeceğini söyledi. Haklıydıda. Lise bitmesine...

Sayfayı Paylaş