Sinek ısırığına ne iyi gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Sinek ısırığına ne iyi gelir?
sinek ısırığı nasıl geçer,sinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer,sinek ısırığı kaşıntısı ne kadar sürer,sivrisinek ısırığı ve tedavisi hakkında bilgilers.jpg

Çift kanaltlıların altı ayaklı böceklerinden olan sivrisinekler yaşamlarında yumurta, larva, pupa ve erişkin canlı olmak üzere 4 evre geçirirler. Üreyebilmek için başka canlıların kanlarına ihtiyaç duyan sivrisinekler özellikle canlıların fazlaca aktif olmadıkları gece vakitlerinde hareketlidirler. Sığ su birikintilerinde, dere kenarlarında yada havuz gibi hareketsiz sularda üreme ortamı bulan bu canlılar hastalık taşıyıcı canlılardan olduğundan insanlar için önemlidirler.
Sivri Sinek Isırığı:
Sivri sineklerin sadece dişileri kan emerler. İki parçadan oluşmuş olan hortumlar biri diğerinin üzerinde kayarak canlı derisine girer. Bu esnada canlının rahatsız olmaması için sinek tükürüğüyle beraber uyuşturucu bir madde salgılar. Bu salgı derideki ısırılan bölgeyi uyuşturduğundan sinek karnını kan ile doldurana kadar canlının haberi olmaz. Ayrıca sinek bu tükürük salgısıyla beraber hastalık da bulaştırabilir. Sivri sineklerin bulaştırdığı hastalıkların en iyi bilineni sıtmadır. Sıtma hastalığını anofel türü sivri sinekler bulaştırırlar.
Sinek Isırığı Kaşıntısı:
Sinek ısırdığı yere tükürüğüyle beraber bir tür uyuşturucu madde bırakır bu uyuşturucu madde ilk etapta insanda bir rahatsızlık oluşturmaz. Zaman ilerledikçe insan derisindeki protein algılayıcı yapılar sineğin tükürüğünü ve bileşiğini çözer ve alerjik reaksiyonlar vermeye başlar. Bu alerjik reaksiyonlar sonucunda kaşıntı meydana gelir.
Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Ne Kadar Sürer?
Bu kişiden kişiye değişebildiği gibi sineğin vücudunuza ne kadar tükürük maddesi enjekte ettiğine göre de değişir. Bazı kişilerin savunma sistemi sivrisinek ısırığına hiç tepki vermez. Bazı kişilerin derisi ısırıklara aşırı tepki verir ve ciddi kızarıklık ve şişlikler oluşturur. Sivrisineğin emdiği kan miktarı da kaşıntının şiddetini artır ya da azaltır. Eğer sinek vücudunuzdan bolca kan emdiyse ve kendiliğinden ayrıldıysa kaşıntı az olur. Yok, eğer canlıyı elinizle vurdunuz ve öldürdünüzse kaşıntı şiddetli olur. Bunun sebebi sineğin bıraktığı tükürük salgısını zamanla geri emmesidir. Yani eğer siz sineği öldürürseniz canlı bıraktığı tükürük salgısını geri ememez ve kaşıntı şiddetlenir.

Sinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Sivrisinek ısırığını geçiren en iyi doğal yöntem TUZ dur. Isırılan bölgenin şiddetlice kaşınmasından sonra o bölgeye bir miktar su damlatır ve üzerine tuz ekelerseniz ve kuruyana kadar beklerseniz ısırık kaşıntısının hemen geçtiğini görürsünüz. Bunun sebebi tuzun derinizdeki kaşıntı yapan kimyasalları emmesidir. Bunu sağlayan şey tuzun oluşturduğu yoğunluk farkıdır.
sivrisinek ısırığı:
Aslına bakarsanız sivrisinekler ısırmazlar. Bu canlıların çene yapıları değişerek biri diğeri üzerinde kayarak hareket eden iki iğnemsi yapıya dönüşmüştür. Bu durumda sivrisineklerin soktuğunu söylemek daha doğru olacaktır. Resmi incelerseniz tırtıklı bir mızrak ucuna benzeyen çeneler deriye bir iğne gibi girmektedirler.Tedavisi Nasıl Yapılır:
Eczahanelerde satılan bir çok jel ürünler sivrisinek ısırığı tedavisinde kullanılan ürünlerdir. Genellikle reçetesiz de verilen bu ürünler derideki alerjen etkileri yatıştıran bir içeriğe sahiptir. Bazı durumlarda çokça kaşımaktan kaynaklı deri açılmaları yada sulanmaları ileri durumlarda ise deri iltihapları görülebilir. Bu durumda kullanılan ilaçların bir doktor tarafından belirlenmesi şart olur. Ama genelde ısırıklar birkaç gün içerisinde tedavi edilebilirdir.
Sivri Sinek ısırığı neden kaşındırır?
Çünkü sivrisinek iğnemsi çenelerini derimize batırır. Bu batırma esnasında acı hissetmememiz için derimize uyuşturucu bir maddeyi zerkeder. Bu zerk edilen madde zamanla derimizde alerji yapar alerjinin doğal sonucu kaşıntıdır.
 
Geri
Üst