sinir sıkışmasına çözüm önerileri

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
sinir sıkışmasına çözüm önerileri
ayakta sinir sıkışması ayakta sinir sıkışması belirtileri belde belde kas belirtileri
Basit egzersizlerle masa başı ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Günün büyük bölümünü masa başında geçiren insanlarda çeşitli rahatsızlıklara rastlanıyor. Dirseğin arkasının bir yere çarpmasıyla oluşan elektriklenme hissi parmaklarda uyuşma ve karıncalanma kavrama ya da ayıklama işlemi sırasında güçsüzlük gibi belirtiler görülüyor.

Bunun sinir sıkışması olduğunu vurgulayan uzmanlar belirtilerin hafife alınmaması gerektiğini vurguluyor. Doç. Dr. İbrahim Aşkar tedavi yöntemlerinin dışında hastalığa yakalanmamanın daha önemli olduğuna dikkat çekiyor: "Basit egsersizlerle sinir sıkışmasını önleyebilirsiniz. Bunun için 9 dakika yeter."

El ve kollarda uyuşukluk ağrı gibi şikayetlerle kendini gösteren sinir sıkışması günümüzde birçok insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar uzun süre kolların dirseklerden kıvrılmış pozisyonda durmasıyla artan sinir sıkışmasının hafife alınmamasını istiyor. Aşırı zorlama uzun süreli masa başı çalışmaları ve duruş bozuklukları sinir sıkışmasını tetikliyor. Rahatsızlığın en önemli belirtileri dirseğin arkasının bir yere çarptığında elektriklenme hissinin çoğalması ve ellerde yanıcı ağrıların yaşanması şeklinde oluyor.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Aşkar hastalığın özellikle gününün büyük bir bölümünün masa başı işlerde geçiren insanlarda daha çok görüldüğünü ifade ediyor. Bu şikayetlerin olduğu durumlarda konunun uzmanı olan periferik sinir cerrahına başvurulmasını öneriyor. Psikolojik stres daha önceden geçirilmiş trafik kazası kemik kırıkları ile şeker hastalığının da sinir sıkışmasında etkili olduğunu anlatan Doç. Dr. Aşkar belirtilerin iyi takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Rahatsızlığın belli başlı belirtileri; 'dirseğin iç kısmında oluşan gerginlik hissi özellikle geceleri elin küçük ve yüzük parmağında uyuşma hissinin yaşanması karıncalanma olması kavrama ya da ayıklama işleminde güçsüzlük hissi ve tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme' şeklinde oluyor. Daktilo bilgisayar kullanmak yazı yazmak elişi yapmak gibi fiziksel aktiviteler hastanın ağrısını artırıyor.

sinir sıkışması.jpg

Uzmanlar bu durumda erken tanının önemli bir faktör olduğunu kaydediyor. Sinir sıkışmalarında tanı koyduran tetkik ise kısa adı EMG olan elektromiyografi. EMG kasların kasılmasını sağlayan elektriksel aktivitenin izlendiği ve yorumlandığı bir kas incelemesi. EMG'ye göre tedavi şekilleniyor.

Tedavi sürecinde ilk yapılması gereken uzun süre dirsekleri aynı pozisyonda tutmaktan kaçınmak ve gerekirse yumuşak bir dirseklik kullanmak. Bunlara ek olarak ağrı kesiciler antibiyotikler dışında iltihaplanmayı azaltan ilaçlar da alınabilir. Gece kolların pozisyonunu koruyan özel kollukların da kullanılabileceğini aktaran Doç. Dr. İbrahim Aşkar ''Ağrıya karşı akım terapisi ultrason ısı terapileri egzersiz programları yine tedavide uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Bunun yanında sinir sıkışması olan yerlere steroid enjeksiyonu yapılması zaman zaman kullanılıyor.'' şeklinde konuştu. Eğer bu yöntemler de fayda etmez ise cerrahi girişimlerle sinir sıkışma yerleri rahatlatılıyor. Yaklaşık 1 saat süren operasyon sonrasında hasta bir gün doktor gözetiminde tutuluyor. Kişinin tekrar iş başına dönerek kolunu ya da bileğini eskisi gibi kullanma süresi ise bir haftalık bir dinlenme sonrası gerçekleşiyor.

SAĞLIĞINIZI KORUMAK iÇiN 9 DAKiKA

Sinir sıkışmalarına karşı evde ve işyerinde yapabileceğimiz birçok şey var. İşimize 9 dakika ara vererek sağlığımızı koruyabiliriz.

Boynunuzu çalıştırmak için başınızla daireler çizin.

Yüzünüzü sağa sola yavaşça çevirin.

Başınızı omuzlarınıza doğru eğerek boynunuzu esnetin.

Kollarınızı yana salın bileklerinzle daireler çizin.

Kolları çapraz bir şekilde ters istikametlerde hareket ettirin.

Elleriniz düz bir şekildeyken dirsekleri geriye doğru itin vücudunuzu ileri doğru çekin.

Dirsekler kırılarak ellerinizi sırayla omuzlarınıza uzatın.

Elleri arkada birleştirmeye çalışın.

Ellerinizi kenetleyerek yukarıya doğru esnetin.

Aynı şekilde ileriye doğru esnetin.

Ellerinizi belinize koyarak ileriye doğru sırtınızı da geriye doğru bir müddet esnetin.

Öne doğru uzanın elinizi ayak uçlarınıza kadar uzatın.

Bir yere tutunarak yavaşça çömelip kalkın.

Bir elinizi omuzunuza kadar kaldırdıktan sonra diğer elinizle dirseğinizden tutarak kendinize doğru hafifçe bastırın.

Kollarınızı ensenizin arkasına getirin elinizle dirseğinizi tutarak aşağı doğru hafifçe bastırın.

Birkaç kere tekrarladıktan sonra diğer dirseğinize geçerek yönünüzü değiştirin.

Elinizi önce açıp kapatın sonra parmaklarınızı aralayıp kapatın.

Elinizi diğer elinizle tutarak bilekten içeri doğru hafifçe gerdirin.

Elinizi diğer elinizle tutarak bilekten yukarı doğru hafifçe gerdirin.

Ellerinizi birleştirip aşağı doğru hafifçe bastırarak itin.

Ellerinizi birleştirip yukarı doğru hafifçe bastırarak itin.

Omuzlarınızı yukarı aşağı doğru hareketlendirin.

Omuzlarınızı ayakta veya oturarak geriye doğru çevirin.

Elinizi yumruk şeklinde kapatın dıştan içe içten dışa 10 kere daire çizin.

Ağır iş yapanlarda ve masa başında çalışan kişilerde bel fıtığı olma riski yüksektir.

Gözler bilgisayarın üst hizasında olmalı. Yaklaşık olarak 30 derece olmalı

Dirsekler 90 ile 70 derece arasında el ve dirsekler ise aynı hizada tutulmaya çalışılmalı.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst