Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sırt Ağrısına Karşı Önlemler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  sandalye için sırtlık sandalye sırtlığı bel sırtlığı Çalışma yaşındaki yetişkinlerin %60-80’i zaman içinde sırt ağrısından şikayetçi olurlar. Sırt ağrısı çok yaygındır ve çalışma performansını etkileyebilir ancak, akut ağrı krizleri hızla geçer, birkaç gün veya hafta içinde; en azından günlük aktiviteleri yapmaya başlayabilecek kadar. Çoğu kişi ağrılarına rağmen çalışmaya devam edebilir veya birkaç gün veya hafta içinde işine geri döner. Önlem almak ya da sorunu çözmek için, ağrı tamamen geçene kadar beklemeye gerek yoktur.

  Sırt ağrısı, doktora gitmeyi gerektiren, işten izin aldıran ve uzun süreli iş kaybına neden olan, en yaygın şikayetlerden biridir. Giderek daha da hareketsiz yaşamlar sürüyor olmamız, kısmen bunun sebeplerindendir. Araç kullanmak, bilgisayar başında hareketsiz oturmak, TV karşısında tembellik yapmak, sırt ağrısı riskini arttıran etmenlerdir. Elde yapılan ağır işler, aynı hareketi tekrarlamak, sırtı bükerek ağır kaldırmak, uzun süre tuhaf bir konumda ayakta dikilmek veya oturmak da sırt ağrılarına neden olabilir.
  Bununla beraber sırt ağrılarının çoğu ciddi bir hastalıktan kaynaklanmaz ve kronik sakatlıkların bir çoğu da önlenebilir. Önlem almak ve hassaslığı en başından gidermeye çalışmak pek çok sıkıntıyı hafifleterek ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.
  Ofiste sırtımın sağlığı için ne yapabilirim?
  İyi bir ofis sandalyesi kullanın...
  Ofis sandalyesi dengeli olmalı, kullanıcısına hareket özgürlüğü ve rahat bir pozisyon sunmalıdır. Arkası ve yüksekliği ayarlanabilmelidir. Omurganın doğal “S” formunu koruyabilmek amacıyla sırtın alt kısmı için ayrıca iyi bir destek kullanmanızı da öneririz.
  -Çalışma masanızı kendinize göre ayarlayın. Omuzlarınız ve dirsekleriniz yanlarınızda rahatça durabilecek ve kollarınızın alt bölümü de yere parallel ve dik açıyla duracak şekilde sandalyenizin yüksekliğini ayarlayın.

  Monitörünüzün üst kısmı göz seviyesinde olmalıdır. Bilgisayarı sık kullanıyorsanız, bilgisayar ekranı ve klavye doğrudan önünüzde durmalıdır ki, onları kullanabilmek için eğilmek zorunda kalmayın. Mümkünse geniş ekran kullanın. Dizüstü bilgisayar kullananlar, ofisteyken bunu ayrı bir ekrana bağlamalıdır. -Çok uzun boyluysanız, yüksekliği ayarlanabilir bir masa faydalı olabilir veya masanın ayaklarının altına bloklar koyarak yükseltebilirsiniz.
  -Bilgisayar ekranında ışık yansımalarından kaçınmak için pencerelere veya ışık kaynağına dik açıyla oturun. Ara ara ofisin uzak bir köşesine veya pencereden dışarı bakarak, gözlerinizin sonsuzlukta dinlenmesine izin verin.
  *Çalışırken masanızın üzerinde yeterli boş alan olmalıdır.
  *Eğer işiniz, günün büyük bölümünde klavye ve ekranı kullanırken aynı anda telefonla konuşmayı da gerektiriyorsa, kulaklıklı telefon kullanın.
  -Sık sık ara verin... Her 20 dakikada bir pozisyonunuzu değiştirin. Oturuyorsanız, ayağa kalkın ve esneme hareketleri yapın, fotokopi makinasına kadar yürüyün veya dosyalama işi yapın. Sandalyenin tüm hareketlerinden faydalanın, uzun saatler boyunca hareketsiz kalmamak için ayaklarınızı arkaya ve öne doğru hareket ettirin. Öğle tatilinde yürüyün. Asansör yerine merdivenlerden çıkın. Sık sık ara vermek uzun ama az sayıda ara vermekten daha iyidir.
  -Kaldırmaktan ve eğilmekten kaçının... Ağır kaldırmaktan ve taşımaktan olabildiğince kaçının çünkü bunlar sırt ağrısına neden olabilir. Birşeyi kaldırmanız gerekiyorsa, onu mümkün olduğunca vücudunuza yakın tutmalısınız ve doğru kaldırma tekniklerini öğrenmelisiniz. Ayrıca fotokopi makinasına giderken birkaç parça kağıtla gidin, bütün bir kutuyu bir seferde kaldırıp taşımaya kalkışmayın.
  Fotokopi makinasını dolduruken, sırtınızı bükerek eğilmek yerine dizinizin üzerinde eğilmeyi öğrenin. Eşyaları ulaşılması kolay yerlere kaldırın. Yerde birşey bırakmayın, takılıp düşmek bir yana, kaldırmaya çalışırken sırtınızı da incitebilirsiniz. Gerekmedikçe eşyaların yerini değiştirmeyin ve eğer değiştirecekseniz de el arabası gibi uygun yöntemlerle yapın.
  Bir şeyi kaldırırken ve taşırken sırtınızı olabildiğince dik tutmaya çalışın:
  • Dizlerinizi kırın; öne doğru eğilmeyin, bacaklarınız düz halde öne doğru eğilmeyin.
  • Dengenizi korumak için bacaklarınızı ayrık tutun.
  • Üst bedeninizi döndürerek birşey kaldırmayın.
  • Kaldırmak için bacak kaslarınızı kullanın.
  • Ağır eşyaları omzunuzun üzerine kaldırmayın; basamak kullanın.
  • Yükünüz çok ağırsa, birinden yardım isteyin!

  realage


   
 2. uzun

  uzun Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2009
  Mesajlar:
  104
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  benimde doğumdan sonra başladı sırt ağrılarım.
   
 3. mumisigi

  mumisigi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  35
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  sırt ağrıları bazen akciğerden de kaynaklanabiliyor ki benimki öyleymiş mutlaka doktora görünmek gerek
   
 4. gurbet_kusu

  gurbet_kusu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  9 Ekim 2009
  Mesajlar:
  100
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 5. mutluolmak

  mutluolmak Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2010
  Mesajlar:
  38
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  burdaki bilgilere katılıyorum ama daha çok sırt ağrıları bilgisayar başında çok oturanlarda duruş pozisyonu yanlışlıklarında yatarken seçilen yatak ve yastıklarımıza dikkat etmediğimizdende olabiliyor
   
Sırt Ağrısına Karşı Önlemler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ZİMBABVE'YE karşı sert önlemler geliyor

  ZİMBABVE'YE karşı sert önlemler geliyor

  ABD Dışişleri Bakanı CONDOLLEZZE RİCE ABD ve İngiltere'nin Zimbabve hükümetine karşı sert önlemler çağrısında bulunulan bir karar tasarısını BM Güvenlik Konseyine sunmaya hazırlandığını belirtti. Rice, G-8 toplantısına katıldığı Japonya'dan Güney Kore'nin başkenti Seul'e geçerken gazetecilere yaptığı açıklamada, karar tasarısının konseye en erken pazartesi günü sunulacağını söyledi....
 2. Zehirlenmelere karşı alınacak önlemler

  Zehirlenmelere karşı alınacak önlemler

  tuvalet taşı nasıl beyazlatılır zehirlenmelerde ilk yardım zehirlenme belirtileri, zehirlenmelerde ilk yardım, zehirlenmeler, zehirlenme belirtileri nelerdir, zehirlenme çeşitleri, zehirlenmenin belirtileri, zehirlenmeler ve ilk yardım, zehirlenmeye ne iyi gelir, zehirlenme nedir gibi sorularınızın cevapları bu yazıda arkadaşlarım. Zehirlenmelerde en önemli neden ailelerin bilgisizliği veya...
 3. Elektrik Çarpmasına Karşı Önlemler

  Elektrik Çarpmasına Karşı Önlemler

  elektrik çarpması, ilk yardım, önlemleri, sonucu, koruma yolları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımıza buyrun. hayatta başımıza herşey gelebilir. elektirik çarpması da öyle. hayatımızın byük bir kısmında elektrikli aletleri kullanıyoruz. o yüzden bir elektrik çarpmasına karşı nasıl müdahale etmeliyiz ne yapmak gerekir bu yazımızda sizlere sunulmuştur melekler. Elektrikle...
 4. Omuz ve sırt ağrıları

  Omuz ve sırt ağrıları

  omuz ve sırt, ağrıları , neden oluşur, tedavisi nasıldır, hakkında genel bilgi buradan bulabilirsiniz Bu ağrılar için risk gruplarını; ofis çalışanları, temizlikçiler ve badana ustaları oluşturuyor.. Bayındır Hastanesi Kavaklıdere fizik tedavi ve rehabilitasyon bölüm başkanı Prof. Dr. M. Nafiz Akman, omuz ve sırt ağrılarını ve tedavi yöntemlerini anlattı: “Omuz, günlük yaşamda çok sık...
 5. Zehirlenmelere Karşı Alınacak Önlemler

  Zehirlenmelere Karşı Alınacak Önlemler

  zehirlenmek, alınacak önlemler, nelerdir, sebebleri, aranacak telefonlar,hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz Zehirlenmelere karşı ne gibi önlemler alınması gerektiğini biliyor musunuz ? Mesela zehirlenmeler durumunda ne yapılması gerektiğini ücretsiz olarak danışabileceğiniz Zehir Danışma Merkezi'nden haberdar mısınız? 0 800 314 79 00 No'lu telefondan ulaşabileceğiniz zehir Danışma...

Sayfayı Paylaş