Siyah çayın faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Siyah çayın faydaları nelerdir ?
Biz Türkler çayı ve kahveyi severek sıklıkla tüketiriz. Sabah kahvaltıda, öğlen yemeği sonrası,5 çayı ve akşam yemeğinden sonra çay keyfimiz vardır. Peki hiç düşündünüzmü sıklıkla tükettiğmiz çayın bize faydası varmıdır ? Siyah çay kullanımları ve avantajları ile iyi bilinmektedir. Ishal, yüksek kolesterol, düşük konsantrasyon seviyeleri, diş çürümesi, zayıf kan dolaşımı, sindirim sorunları, astım ve yüksek tansiyon gibi yararlı tedaviler de dahil olmak üzere, siyah çayın birçok şaşırtıcı sağlık ve güzellik yararları vardır. Siyah çay, kanser riskini azaltmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak da dahil olmak üzere birçok sağlık, cilt ve saç yararı sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. Makalemizin devamında siyah çayın sağlımız için faydalarına tüm detayları ile değineceğiz.siyah çay faydaları.jpgSağlık ve güzellik yararları ve tıbbi özellikleri sayesinde, siyah çay dünyadaki popüler çaydır. Bir çok ülkede insanlar siyah çayı yeşil çaydan daha çok sever ve tüketirler. Siyah çayın eşsiz bir lezzeti ve kokusu vardır. Siyah çayın en şaşırtıcı sağlık ve güzellik yararları, polifenoller, proteinler, sodyum ve karbonhidratların varlığına bağlıdır. Siyah çayın yararları sonsuzdur. Toksinleri temizlemenize ve vücudunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilecek antioksidanlar ve diğer besin yardımcıları vardır . Ayrıca kahveye göre kafein içeriği düşüktür. Bu nedenle güne zinde başlamak istiyorsanız mutlaka çay için..


Çok fazla kafein kalp yetmezliği ile ilişkilendirilmiştir, ancak ılımlı siyah çay kalbiniz için çok iyidir. Aslında, birçok çalışma, siyah çay tüketimi ve gelişen kardiyovasküler sağlık arasında olumlu bir bağlantı bulmuştur.Siyah çayın muhteşem sağlık faydalarından biri, sakinleştirici nitelikleri ile tanınmasıdır.Siyah çay stresi giderir.Siyah çayın büyük sağlık faydalarından biri, enerji seviyenizi artırabilmesidir.Göreceli olarak zayıf bir alışkanlığı olan, egzersiz yapmayan, sigara içme gibi kötü alışkanlıkları olan herkesin bir noktada bir tür kanser geliştirmesi riski vardır. Kanseri kesin önleyecek bir iksir olmasada siyah çay tüketerek kanser riskinizi düşürebilrisiniz. Siyah çayda bulunan birçok antioksidan ve polifenol, bir dizi sağlık yararı ile ilişkilidir. Özellikle siyah çay, hastalıkların önlenmesine yardımcı olan polifenoller olan kompleks flavonoidleri içerir.


Siyah çayın sağlığa yararları arasında, kalp sağlığı, ishal, sindirim problemleri, yüksek tansiyonun düşürülmesi , Tip 2 diyabet ve astım riskinin azaltılması üzerinde yararlı etkisi vardır.Kalp en hayati organlardan biri . Siyah çayda bulunan flavonlar nedeniyle kalp sağlığını iyileştirdiği bulunmuştur.Kanser milyonlarca insanın ölümüne neden olan ölümcül bir hastalıktır. Kanser riskini azaltmak için , özellikle yumurtalık kanseri olanlar siyah çay tüketmelidir. Siyah çay, taninin büyük bir kaynağıdır; Bu nedenle, bağırsak problemleri üzerinde iyileştirici bir etki içerir. Siyah çayın ishal için etkili bir ev ilacı olduğu şaşırtıcı değildir . Siyah çay astımı tedavi etmede etkilidir .


Siyah çay içmek özellikle menopoz öncesi kadınlarda meme kanserinin büyümesini engelleyebilir. Bunun nedeni siyah çayın adet döngüsü dönemlerinde globulin hormon düzeylerini artırma yeteneğine sahip olmasıdır. Siyah çay, serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Siyah çay, oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur, böylelikle hücre ve vücut fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve bağışıklığı artırır . Siyah çayın şaşırtıcı sağlık faydaları arasında yüksek kolesterolü düşürmeside vardır. Siyah çay ayrıca ağız sağlığı içinde yararlıdır. Bir çok çalışma ve araştırma, siyah çay ve yeşil çay tüketiminin inme ve sağlık atakları riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Daha iyi bir kalbe sahip olmak için günde üç fincan yeşil çay veya siyah çay içmek tavsiye edilir.


Günlük siyah çay içmek kemik sağlığı için faydalıdır. Siyah çay, kemiğinizi güçlendiren ve artrit gelişme riskini azaltan güçlü fitokimyasalların büyük bir kaynağıdır. Zayıf kemikleriniz varsa, mutlaka çay içmeye özen gösterin.Yaşlandıkça , kemiklerin gücü azalmaya başlar.Bu nedenle siyah çay içilmesi, osteoporoz nedeniyle çoğunlukla ortaya çıkan kırık riskini de azaltabilir. Parkinson, çoğunlukla yaşlı insanları etkileyen nörodejeneratif bir hastalıktır. Sağlıklı bir bağırsak sizi çeşitli hastalıklardan ve rahatsızlıklardan koruyabilir. Siyah çayın tüketilmesi iyi bağırsak mikroplarının sayımını ve çeşitliliğini geliştirmeye yardımcı olabilir. Siyah çayda bulunan tanenler diüretik özellikler içerir. Bu nedenle, siyah çay içmek sadece bağışıklık sistemini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bağırsak ve mide hastalıklarını da önleyebilir.


Sağlıksız yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları kandaki kötü kolesterol seviyelerini artırabilir. Yüksek LDL kolesterol (kötü kolesterol) arter duvarlarında plak oluşumuna yol açarak kalp krizi, felce neden olabilir. Siyah çayın inanılmaz faydaları arasında serbest radikallere karşı savaşmak sayılabilir. Serbest radikaller, kanser, kan pıhtısı oluşumu ve ateroskleroz gibi birçok hücre hasarının suçlularıdır. Düzenli siyah çay tüketimi vücudunuzdaki sayısız serbest radikalle savaşmaya yardımcı olabilir. Siyah çay tüketimi ayrıca kilo vermeye yardımcı olur. Daha hızlı bir metabolizmaya bağlı olan önemli antioksidanlar açısından zengindir. Ve metabolizmanız ne kadar hızlı olursa, yaktığınız kalori miktarı da o kadar artar.


Diyabet hayatınızın kalitesini büyük ölçüde azaltabilir. Kesinlikle yaşadığınız şekli değiştirir. Birçoğu için, diyetlerine hiç olmadığı kadar yakın ve sıkı bir dikkat göstermeleri gerektiği anlamına geliyor. Diyabeti önlemek için diyetinizi gözden geçirin ve düzenli olarak siyah çay tüketin. Obezite, diyabet, kalp hastalığı, PCOS, yüksek kolesterol vb. Gibi çeşitli hastalıkların temel nedenidir. Yeşil çay gibi, siyah çay da birkaç yaşam tarzı değişikliği ile birlikte tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Böbrek taşları ağrılı ve yaygındır. Neyse ki siyah çay içmek böbrek taşı oluşum riskini % 8 oranında azaltabilir. . Bakteriler enfeksiyonlara neden olabilir ve ayrıca ölüme de yol açabilir. Bilim adamları, siyah çayda bulunan antioksidanların ve diğer fito besinlerin antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu doğruluyorlar.


Alzheimer, hafıza kaybına neden olan ve davranış ve düşünme sürecini etkileyen bir tür demanstır. Siyah çay tüketimi Alzheimer riskini azaltıyor.Yeşil çayın da Alzheimer'ın iyileştirici özelliklerine sahip olduğunu doğrulayan bilimsel çalışmalar vardır . Siyah çayı tüketmek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir .Siyah çay LDL kolesterolü azaltmaya, kan basıncını azaltmaya, kanser riskini azaltmaya, stresi hafifletmeye vb. Yardımcı olabilir. Cildiniz için siyah çayın faydaları arasında cilt enfeksiyonlarına ve lekelere karşı savaşmak, yaşlanmayı geciktirmek, şişkinliği düzeltmek yer alır.Göz altındaki şişkinlik, kadınlar ve erkekler için ciddi bir endişe kaynağıdır. Yorgun görünmenizi sağlayabilir . Çayda bulunan antioksidanlar ve polifenoller cildinizi erken yaşlanma ve kırışıklık oluşumundan koruyabilir . e sizi erken kırışmaya eğilimli hale getirebilir. Siyah çay poşeti kullanmayı deneyin. Siyah çayda bulunan antioksidan ve kafeinin muazzam içeriği hem saç sağlığınıza fayda sağlar. Görüldüğü üzere siyah çay tüketimi genel sağlık için bir çok fayda sağlamaktadır. Bu faydalardan yararlanmak için siyah çay tüketin..
 
Desenize ben gençliğimi ve güzelliğimi siyah çaya borçluyum. Çaysız bir hayat düşünemiyorum. Çay tüketmeyi çok severim. Gün boyunca en az 12-13 bardak çay içerim. Çayın faydalı olduğunu duymuştum ama bu kadar çok faydaya sahip olduğunu ilk defa okudum. Paylaşım için teşekkür ederiz.
 
Geri
Üst