1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Sizde benim gibi, ''nasıl olsa ana okulunda öğrenir'' demeyin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  anaokulunda ingilizce nasıl öğretilir süngerden yapılan etkinlikler Ana okulu öncesinde çocuklarımızla beraber yapacağımız eğlenceli faaliyetler onların gelişimlerini olumlu yönde etkilerken,beceri kazanmalarını sağlayacaktır.Sizlerle paylaşacağım bu faaliyetler ana okuluna başladıklarındada yaptıkları faaliyetler arasında var arkadaşlar.Ama çocuk okula başlamadan el becerisini ne kadar geliştirirse okula başladığında daha çabuk adapte olmakta zorlanmayacak,okula gitmek ona daha keyif verecektir.Bir anne olarak böyle düşünüyorum.
  Ben oğluma anasınıfına başlamadan önce doğru düzgün makas tutmasını ve resim yapmasını bile öğretmemiştim.Hiç resim yapamıyordu.Ana okuluna başlayınca makas tutmayı öğrendi ama zaman aldı.Okulda yaptıkları faaliyetlere baktığımda hala yamuk yumuk kestiği oluyor.Herkezin çocuğu harika resimler yaparken benim oğlum resim namına anca anlamadığım şekiller ve çizgiler çiziyor,bana gösteriyordu.Ne kadar yaptığı resmi anlamasamda güzel olmuş diyebiliyordum sadece.Çizdiği şeyin ne olduğunu söylemezse anlayamıyordum.Bir benim oğlumun resmine bakıyor,birde okul öncesi bol bol resim yapan arkadaşımın kızının resmine.O anki üzgünlüğümü anlatamam.Üzüntüm becerememesinden dolayı değil,ona bu becerisini kazandıramamış olmmdan dolayıydı. Yeni yeni artık anlayabileceğim şekilde ev,çiçek ve çöp adam resmi yapabiliyor.Ama ben okula başlamadan önce nasılsa ana okuluna başlayınca yapar,öğrenir demeyip,bu becerisini geliştirmesinde oğluma yardımcı olup ilgilenebilseydim, şimdiye kadar o minik elleri harika makasta kullanabilir,resimde yapabilirdi.
  Size tavsiyem ana okulu öncesi bu yeteneklerini geliştirmesinde yardımcı olmanız.İşinizi bırakın,çocuğunuzu yanınıza alın,biri size diğeri çocuğunuza iki resim kağıdı alıp boyalarla beraber resim çizin.Onların hayal gücünü geliştirin.
  Ayrıca çocuğunuzun içe kapanık ve bir sorunu olduğunu düşünüyorsanız resim yaptırabilirsiniz. Çocuğunuz içindeki duyguları kağıda dökecektir.Sorunun kaynağına çizdiği resimle ulaşabilirsiniz.
  Bu çalışmalar,bazı sebeplerden dolayı çocuğunu ana okuluna gönderemeyen annelerede çocuklarının el becerisini kazandırmaları konusunda yardımcı olacaktır.
  < Konu Resmi..>

  Oyun Hamurları

  Renkli hamurları sıkmak, yuvarlamak, çekiştirmek, kesmek ve en önemlisi ona aklındaki şekli vermeye çalışmak çocuklar için büyük eğlence kaynağıdır. Onların üç boyutlu düşünmelerini sağladığı gibi, el becerisini de geliştirir. Dikkat edilmesi gereken tek şey hamurları satın alırken küçük çocuklara uygun olup olmadığını kontrol etmek.  < Konu Resmi..>
  İp Boyası

  Değişik boylarda ve kalınlıklardaki ipleri, renkli renkli boyayarak ya da onları boyanın içine daldırarak büyük kağıtların üstünde dolaştırmak, çocuklara farklı bir etkinlik olarak gelecektir.
  Hatta boyalı ipleri iki kağıdın arasına koyup, ipleri çekerek daha değişik şekiller oluşturmak onların hayalgüçlerini daha da geliştirecektir.
  < Konu Resmi..>

  Pastel Boyalar

  Pastel boyalarla resim yapmak bütün çocukların hoşuna giden bir şeydir. Boyaları sadece dik kullanmak yerine enlemesine de kullanarak boya yapmaları sağlanabilir. Özellikle kağıdın altına dokulu yüzeyler koyup boya yapmak onlar için eğlenceli ve farklı gelecektir.

  < Konu Resmi..>
  Sünger Boyası

  Hazırda satılan şekilli süngerleri ya da evdeki fazla süngerleri değişik şekillerde kesip kullanarak sünger boyası yapılabilir. Süngerleri kesmek bile çocuklara zevk verirken, onları boyayarak ya da boyaya batırarak, kağıda baskı yapmak çok daha heyecanlı gelecektir. Aynı zamanda değişik şekiller yapabilmek için akıllarındaki tüm fikirleri kullanacaklardır.

  < Konu Resmi..>

  Kolaj

  Kolaj çalışmalarında aklınıza gelebilecek her türlü malzeme kullanılabilir. Kağıtlar, gazeteler, kumaşlar, ipler, tüyler, yapraklar, fotoğraflar, makarna ve fasulye gibi kuru bakliyatlar. Hepsini düz kalın bir kağıda yapıştırarak değişik dokular elde etmek ve onları belki de boyayarak renklendirmek, değişik fikirlerin de ortaya çıkmasına neden olacaktır.


  < Konu Resmi..>

  Parmak Boyası

  Dokunmanın zevkini parmaklarının ucunda hissetmek ve boyaları parmakları ile ezmek çocukların en sevdiği etkinliklerdendir. Bu eğlenceli olayı daha da hareketlendirmek için güzel bir klasik müzik açıp, boyalı parmakları kağıt üstünde dans eder gibi gezdirmek daha da zevkli olacaktır. Yine boyaların çocuklar için sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmelidir.
   
Sizde benim gibi, ''nasıl olsa ana okulunda öğrenir'' demeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ana okulunda ingilizce öğretilmesi doğru mu sizce?

  ana okulunda ingilizce öğretilmesi doğru mu sizce?

  anaokulunda ingilizce nasıl öğretilir ana okulunda ingilizce öğretilmesi doğru mu sizce?
 2. Bende Artık Bir Melek Oldum Sizler Gibi

  Bende Artık Bir Melek Oldum Sizler Gibi

  Merhaba Sevgili Melekler Aranıza katılmanın vermiş olduğu büyük bir heyecan ile herkeze kocaman merhaba İstanbulda ikametim 27 yaşındayım,5 yıllık evliyim 4 yaşında dünya tatlısı bir oğlum var.. Zamanla hepinizi tanımak,tanışmak ve kaynaşmak istiyorum..
 3. 'Nasıl olsa çocuk, zamanla geçer' demeyin

  'Nasıl olsa çocuk, zamanla geçer' demeyin

  çocuklarda alınganlık alıngan çocuk Çocuğunuzun sorunlarını küçümsemeyin. Hele 'nasıl olsa çocuk, zamanla geçer' hiç demeyin...Öğrencilerin psikolojik durumuyla okul başarıları arasında ciddi bir ilişki vardır. Birçok öğrenci başaramama korkusu, yetersizlik duyguları, uyum problemleri, okul fobisi vb. psikolojik problemlerden dolayı derslerine yeterince motive olamaz ve gerçek...
 4. erkeğin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız

  erkeğin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız

  bizim okulda bir erkek var 2 yıldır sürekli bana bakarken yakalıyorum uzun uzun hemde ben bakınca kafasınıda çevirmiyor ne yapmaya çalışıyor ?
 5. onun beni sevdiğini nasıl anlarım?

  onun beni sevdiğini nasıl anlarım?

  kaçamak bakışlar ,yakınlaşmalar,beni tanımaya çalışıyor,arada küsmeleri ve kaprisler de var,şuan uzaktayız bi mesaj falan atmıyor ondan uzakta olduğum için bana tavır yapıyor?ben se onun aklının bi başkasında olduğunu düşünüyorum.benden önce hoşlandığı ve ona sırt çeviren bi kız..

Sayfayı Paylaş