Şizofreni nedir tedavisi varmıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
Şizofreni nedir tedavisi varmıdır ?
Şizofreni kişinin açıkça düşünme, duyguları yönetme, karar verme ve başkalarıyla ilişkilendirme kabiliyetine müdahale eden ciddi bir zihinsel hastalıktır.Şizofreni aktif olduğunda, semptomlar sanrılar, halüsinasyonlar, düşünce ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar ve motivasyon eksikliği içerebilir. Bununla birlikte, bu semptomlar tedavi edildiğinde, şizofreni hastalarının çoğu zamanla çok daha iyi bir hale gelecektir.Şizofreni hastaları gerçeklerle teması kaybetmiş gibi görünebilir. Şizofreni diğer zihinsel bozukluklar kadar yaygın değildir. Bu makale ; Şizofreni,şizofreni nedir,şizofreni belirtileri,şizofreni nedenleri,şizofreni tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.


şizofren.jpg

Şizofreni, düşüncenizi etkileyen bir akıl hastalığıdır.Şizofreni yetişkinlik döneminde gelişebilir.Farklı şizofreni türleri vardır. Hastalık aktif olduğunda, hastanın gerçek ve gerçek dışı deneyimleri ayırt edemediği bölümlerle karakterize edilebilir. Herhangi bir hastalıkta olduğu gibi semptomların şiddeti, süresi ve sıklığı da değişebilir. Herhangi bir rahatsızlığa rağmen, en iyi tanıyı elde etmek için kapsamlı bir tıbbi değerlendirme yapılması esastır.

Çocuklarda şizofreni tanısı ve tedavisi
Şizofreni tehlikelimi ?


Muhtemelen halkın şizofreni ve önemli ölçüde yanlış anlama ile ilgili en sık sorulan sorudur. Göstergelerin bize gösterdiği şizofreni hastalarının, genel popülasyondan çok intihar sonucu ölme riski altında oldukları ve şiddet davranışları ve cinsel tercihleri azaltma riski taşıdıkları yönünde.


Şizofreniye eğilimli olan kişilik varmı ?


Şizofreni için daha eğilimli olan herhangi bir kişilik türü yoktur ve şizofreninin bir ırk veya sosyal grubu diğerlerinden daha fazla etkilemez. Bu, dünyanın tüm ülkelerinde toplum türlerinde mevcut olan ve tüm sosyal sınıfları etkileyen bir durumdur.Şizofreniden hem erkek hem de kadınlar etkilenir, ancak erkeklerde daha sık görülür


Şizofreninin belirtileri

Şizofreni hastalarının yetenek, düşünce, algı, davranış ve kişilik değişiklikleriyle ilgili çeşitli belirtileri olabilir ve farklı zamanlarda farklı davranış tarzları gösterebilirler. Hastalık ilk ortaya çıktığında, semptomlar genellikle ani ve ağırdır.


Şizofreni belirtileri şunları içerir:

Halüsinasyonlar - Var olmayan şeyleri duymak veya görmek

Sanrılar - Gerçekliğe dayalı olmayan olağandışı inançlar

Davranış değişiklikleri

Karışık düşünceler

Bazı insanlar şizofreninin bölünmüş kişilik ya da şiddet davranışına neden olduğunu düşünür. Bu doğru değildir.Şizofreni nedenleri


Şizofreni nin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, uzmanların çoğu, durumun genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanıyor.Bazı kişilerin şizofreninin gelişmesine karşı daha savunmasız oldukları ve bazı durumlarda durumun tetikleyebileceği düşünülmektedir.


Şizofreni Tedavisi


Şizofreninin teşhisi kolay değildir... Farkındalık eksikliği, şizofreni teşhisi konan kişilerin ortak bir semptomudur ve tedaviyi büyük ölçüde karmaşıklaştırır.Şizofreni genellikle her birine göre uyarlanmış ilaç ve terapi kombinasyonu ile tedavi edilir. Çoğu durumda, bu antipsikotik ilaçlar ve bilişsel davranışçı terapi olacaktır .


Şizofreni, bir kişinin gerçeklik konusunda değişmiş bir deneyime sahip olmasına neden olan önemli bir akıl hastalığıdır . Psikoz olarak bilinen bir grup rahatsızlıktan biridir . Şizofreni, insanların düşüncelerini, algılarını ve davranışlarını etkiler ve iş yerinde, okulda veya diğer insanlarla ilişkili olma yeteneklerine müdahale eder.Şizofreninin ana belirtileri halüsinasyonlar ve sanrılardır. Halüsinasyon, hiç kimse yokken sesleri duymak gibi gerçek olmayan bir şeyi duymak veya görmek demektir. Diğer belirtiler arasında şaşkın düşünceler , alışılmadık davranışlar ve günlük görevler için motivasyon eksikliği bulunur.Şizofreni tedavi edilebilir , ancak mümkün olduğunca erken yardım almak sonucu iyileştirebilir. Psikolojik terapi , rehabilitasyon ve aile terapisi, insanlara semptomlarıyla baş etmelerine ve hayatlarını yeniden kurmalarına yardımcı olabilir.
 
Son düzenleme:

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Şizofren diyince aklıma birden fazla kişiliğe sahip bir profil kafamda oluşuyor. Yalnışmı düşünüyorum acaba ? Bir komşumuz vardı oğlu 23-24 yaşlarındaydı . Olmadık şeyleri olmuş gibi anlatırdı. Yada görmediği şeyleri görmüş gibi yorumlardı. Allah kimseyi aklın dan etmesin. Tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık
 

Uzman SühaN

Administrator
Şizofreni bir psikotik bozukluktur. Şizofreni gibi psikotik bozukluklar, gerçekliğin fanteziden ayırt edilememesi ile tanımlanır.Hastalık cinsiyetleri ve etnik grupları eşit derecede etkiler. Şizofreni hastaları, son derece düzensiz düşünme, paranoid davranış, anormal motor davranışlarına kadar birçok farklı belirtiye rastlarlar.Psikotik belirtiler, şizofreni ve spektrum bozuklukları dışındaki birçok farklı koşulda mevcut olabilir.Araştırmalar, durumun fiziksel, genetik, psikolojik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu tarafından oluştuğunu ileri sürüyor.Bazı insanlar genetik olarak şizofreniye eğilimli olabilir ve stresli veya duygusal bir yaşam olayı psikotik durumu tetikleyebilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Türünün ilk çalışması olduğuna inanılacak olan yeni araştırma, balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin psikoz riskini azaltmak için etkili olabileceğini ortaya koymuştur.Balık yağı, vücudumuzdaki hücre zarlarının temel bileşenleri olan ve hormon üretimi için temel oluşturan faydalı bileşenler içermektedir.Araştırmacılar, farelerde erken gebelikte besin eksikliğinin erişkin yavrularda şizofreni benzeri semptomlara yol açtığı bir mekanizma keşfettiler. Bir dizi değişmiş gen ifadesi içeren mekanizma, annenin beslenmesinde iki omega-3 ve omega-6 yağ asidi eksikliğinden kaynaklanır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Şizofreni , düşünmeyi, algıyı, duyguları ve davranışları bozabilecek şiddetli uzun süreli bir rahatsızlıktır. Şu anda hastalığın tedavisi yoktur, ancak hastaların semptomlarını yönetmelerine ve bağımsız, üretken bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilecek tedaviler vardır.Dünya çapında, tipik olarak geç ergenlik ya da erken yetişkinlik döneminde başlayan şizofreni ile yaklaşık 21 milyon insan bulunmaktadır. Hastalığın nedenlerini araştıran bilim adamları, bunun karmaşık bir bozukluk olduğunu, hatta belki de farklı bozuklukların toplandığını düşünmektedir .Genel görüş birliği şizofreninin, genetik faktörler ve virüslere maruz kalma gibi çevresel etkiler ve doğum sırasında karşılaşılan güçlükler gibi nedenlerin birleşiminden kaynaklanmasıdır.Şizofreninin diğer bir özelliği, beynin bir takım işlevleri olan bir parçası olan prefrontal kortekste disfonksiyon olmasıdır . Bunlar planlama, çalışma belleği, dikkat, hata izleme, karar verme ve sosyal biliş içerir.
 
Üst