1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Skolyoz da tedavi seçenekleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Skolyoz sırt, kalça veya bacaklarda tekrarlayan ağrı ve rahatsızlığa neden olabilen bir durumdur. Omurganın bir yana eğriliği ile karakterize olan durum hareket aralığı sınırlayabilir ve ciddi durumlarda ise spinal sinirlere baskı yapabilir ve inflamasyona yol açabilir. Skolyozun bir çok farklı tedavi seçeneği bulunmaktadır ve bunlar kişinin hareket aralığını iyileştirmek ve sorunu idare edebilmeyi amaçlayarak kişinin hayat standartlarını yükseltebilmektedir.


  < Konu Resmi..>

  Kayropraktik Tedavi
  Kayropraktik tedavi skolyozlu hastanın ağrısını hafifletmek ve hareketliliğini artırmak için yapılabilir. Tedavinin amaçları arasında omurga ayarlanacak şekilde vücutta manipülasyonlar yapılmasını içerir. Kiropraktik tedavi, genellikle uzun bir süre içinde ve sürekli yapılır.

  İlaç
  Skolyoz tedavisinde kullanılan ilaçlar ağrıyı ve inflamasyonu azaltır. Bu sayede hasta günlük aktivitelerini daha kolay şekilde sürdürebilir. Reçetesiz veya reçeteli ilaçlar skolyoz için verilebilir. İlaçların ağrıyı dindirmek için etkili olmaması durumunda aşırı ağrı varsa kortikosteroidler de kullanılabilir.

  Seçici Sinir Kökü Bloğu
  Skolyozun ciddi durumları olan sinir sıkışması durumunda tedavide bazı sinirlerin seçilerek bunun kökünün engellenmesi yer almaktadır. Prosedür genellikle spinal sinir kökü etrafına ilaç enjeksiyonu yapılması ile gerçekleştirilir. Bir anestetik ilaç uyuşturma işlemi için kullanılır ve inflamasyonu azaltmak için steroid enjeksiyonu yapılır.

  Sırt Destekleme Araçları
  Skolyoz için bel fıtığında olduğu gibi sırt yada bele kolaylıkla takılan aparatlar hastaya yardımcı olabilmektedir. Genellikle çocuklar için kullanılan bu aparatlar yetişkinler için de ağrıyı azaltmak için kullanılabilir. Skolyozun şiddetine bağlı olarak, bu destekleme araçlarını her zaman giymek gerekebilir.

  Cerrahi
  Cerrahi operasyonlar genellikle sadece skolyozun aşırı durumlarında yapılır. Cerrah omurlar arasından bir ya da daha fazla disk çıkarabilir ve daha sonra çubuklar, barlar veya teller yardımı ile omurga stabilize haline getirilir.

  Skolyoz tedavisinde hareketliliğin artırılması amacı ile fizik tedavi, masaj ve germe hareketleri de faydalı olabilir. Nemli ısı da ağrıyı azaltabilir.
   
Skolyoz da tedavi seçenekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Skolyoz Tedavi Edilebilir mi?

  Skolyoz Tedavi Edilebilir mi?

  skolyoz tedavi skolyoz tedavisi skolyozun tedavisi hastalığının varmı Skolyoz Tedavi Edilebilir mi? Şu anda ne skolyoz başlangıcını önleyecek ne de skolyozu cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilecek bir yöntem mevcut değil. Skolyoz tespit edildiğinde doktor hastayı değerlendirme ve tedavi için ortopedik spinal cerrah göndermelidir. Böylelikle hasta ayakta çekilen omurga röntgeni ve...
 2. Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

  Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

  Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler yapıldıktan sonra (HSG,Hormon Profili...
 3. skolyoz

  skolyoz

  yeni doğan skolyoz hakkında bilgi istiyorum lütfen yardım edin
 4. Çocuklarda Skolyoz

  Çocuklarda Skolyoz

  Çocuklarda skolyoz, skolyoz nedir, tedavisi nedir, hastalık belirtileri nelerdir konuları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Çocuklar da oluşan skolyoz nedir hep birlikte öğrenelim melekler. 1. Omurgaya önden ya da arkadan bakıldığında görülen eğilmelere skolyoz adı verilir. Normalde vücut yapımızda bu yönde bir eğriliğimiz yoktur. Yandan baktığımızda ise normal...
 5. Kulunç ağrısının nedenleri ve tedavi seçenekleri

  Kulunç ağrısının nedenleri ve tedavi seçenekleri

  Bu konu;kulunç ağrısı belirtileri nedir,kulunç ağrısı nasıl giderilir hakkında bilgiler vermektedir Kulunç nedir?Kulunç Halk dilinde sık kullanılan bir kelimedir.Kişi kulunçlarım ağrıyor dediği zaman ,iki kürek kemiğinin arasını,omuz başlarını sırt dediğimiz bölgeyi kastediyor Tıp dilinde kulunç, miyofasiyal ağrı sendromu olarak nitelendirilir Genel olarak kas hastalıklarının teşhisi çok...

Sayfayı Paylaş